Jetlag. Recenzja powieści M.R. Wiśniewskiego - Hubert Taler - 23 lipca 2014

Jetlag. Recenzja powieści M.R. Wiśniewskiego

Od razu powiem że z autorem książki jesteśmy fejsbukowymi znajomymi, a nasza internetowa znajomość sięga czasów Usenetu, ale czasami było nam nie po drodze. Sięgając po Jetlag (sięgałem wirtualnie, bo kupiłem ebooka) obawiałem się trochę, że jej treść będzie jakimś odzwierciedleniem internetowej persony Michała Radomiła, która, co tu kryć, często mnie wkurzała.

Na szczęście tak nie jest. Książka mnie tym zaskoczyła - pozytywnie. Jestem nieznacznie starszy od autora, ale wciąż wiele spostrzeżeń wziąłem od razu za swoje.

Autor fascynuje się popkulturą, animowanymi serialami, grami, i filmami science fiction. Widać to w książce, ale nienachalnie. Książka pełna jest różnych smaczków, aluzji, i ukrytych cytatów - jednak się z tym nie narzuca, a nieznajomość czegoś nie mogłaby zepsuć przyjemności z czytania.

Fabularnie intryga jest praktycznie lustrzanym odbiciem tej z, jak podejrzewam, ulubionej książki Wiśniewskiego, czyli z Rozpoznania wzorca Williama Gibsona. (Dlaczego tak podejrzewam? Nawet zatytułował tak swojego bloga!). Czyli podobnie jak w książce autora Neuromancera mamy do czynienia z bohaterami, którzy natrafiają na ślad jakiejś dziwnej kreacji / stylizacji / mody, która okazuje się być stworzona przez specjalistów od kreowania trendów, by następnie trafić na Drugą Stronę Mocy. Dodatkowo autor serwuje nam niespodziewany twist, który stawia pod znakiem zapytania przynależność gatunkową książki - więcej nie piszę aby nie psuć zabawy.

 

Od Gibsona wzięto również stylistyczny zabieg polegający na pokazaniu współczesnego życia ze świadomością, ze właściwie żyjemy w świecie opisywanym niegdyś w science fiction czy cyperpunku tylko tego jeszcze nie zauważyliśmy.

Dla mnie jako mieszkającego w tym samym mieście co autor i bohater książki (Szczecin), dodatkową porcją zabawy było rozpoznawanie umieszczonym w książce, acz nie wymienionych z nazwy miejsc, budowli, lub graffiti.

Jeśli lubisz książki mówiące o współczesności, dziejące się w Polsce, jeśli nazwiska takie jak William Gibson, Douglas Coupland, czy Philip K. Dick nie są Ci obce, to będziesz tą książką zachwycony. Jeśli spełniasz choć jeden z tych warunków, na pewno Ci się też spodoba.

Dlaczego nie piszę więcej o fabule? Nie chciałbym za dużo zaspoilować, a poza tym wydawca udostępnia spory fragment do pobrania i poczytania, więc można się spokojnie zorientować, zarówno w formie, jak i treści książki.

Tak, książka pozostawiła we mnie bardzo pozytywne wrażenia, i na pewno do niej wrócę, na pewno też będę obserwował dalsze literackie dokonania Wiśniewskiego.

Michał R. Wiśniewski "Jetlag" Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2014

Hubert Taler
23 lipca 2014 - 00:38