Co warto wiedzieć przed zagraniem w Deus Ex: Rozłam Ludzkości - Meehow - 21 sierpnia 2016

Co warto wiedzieć przed zagraniem w Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Co%20warto%20wiedzie%u0107%20przez%20zagraniem%20w%20Deus%20Ex%3A%20Roz%u0142am%20Ludzko%u015Bci

Długo oczekiwana kontynuacja gry Deus Ex: Bunt Ludzkości to produkcja, w której wiedza na temat wydarzeń z poprzednika jest niezbędna. Niniejszy tekst, jak tytuł wskazuje, ma na celu przypomnieć pewne fakty na temat uniwersum Deus Ex, zwłaszcza te istotne z punktu widzenia fabuły niebawem debiutującego Rozłamu Ludzkości. Ten subiektywny wybór informacji został opracowany w celu poprawienia wrażeń płynących z poznawania opowieści, w tym wątków pobocznych, wyżej wspomnianej gry. Ostrzegam jednocześnie, że moje minikompendium zawiera spoilery ze spin-offa pod tytułem Deus Ex: The Fall. Ostatecznie uznałem, że skupię się na wydarzeniach do roku 2029, kiedy rozpoczyna się Rozłam Ludzkości, aczkolwiek tekst może zawierać szczątkowe spoilery z oryginalnego Deus Ex.

Fakty

Neuropozyna

Neuropozyna to lek zapobiegający odrzucaniu przez ludzki organizm mechanicznych wszczepów.

Neuropozynę stworzyło Darrow Industries – firma Hugha Darrowa, twórcy technologii mechanicznych wszczepów –  lecz po sprzedaży patentu produkuje ją jedynie koncern VersaLife, którego dyrektorem generalnym jest Bob Page. W 2027 firma Zaaphire Biotech ogłosiła opracowanie tańszej alternatywny dla Neuropozyny – specyfiku o nazwie Riezene. Mimo wątpliwości co do bezpieczeństwa leku Riezene weszło oficjalnie na rynek, prawdopodobnie na skutek masońskiego spisku (a jakże).

W czasie wydarzeń Buntu Ludzkości i Rozłamu Ludzkości Adam Jensen jest jedyną znaną osobą w uniwersum, która nie musi używać Neuropozyny, gdyż jego ciało idealnie współpracuje ze wszczepami. Jest to skutek eksperymentalnej terapii genetycznej, jakiej za młodu poddano go w placówce nieistniejącej już korporacji White Helix Labs. Unikalną właściwość Jensena odkryła Megan Reed, nazywając swojego byłego chłopaka „Pacjentem X”. Wszystkie pozostałe osoby muszą cotygodniowo zażywać Neuropozynę, ponieważ w przeciwnym razie cierpią na zespół niedoboru Darrowa. Jest to schorzenie związane z odrzuceniem wszczepów przed organizm, objawiające się m.in. migrenami czy bolesnymi zapaściami, potencjalnie prowadzące nawet do śmierci.

Projekt Hyron

Projekt Hyron był siecią niezwykle zaawansowanych superkomputerów korzystających z żywych ludzi w celu zwiększenia jego możliwości, na przykład do umożliwienia mu abstrakcyjnego myślenia. Osobom „wchodzącym w skład” Projektu Hyron, czyli kobietom wcześniej porwanym przez Belltower Associates, usuwano rdzeń kręgowy, zastępując go stosownym wszczepem, a także wymieniono część mózgu na implant. Zmiany te umożliwiały im integrację z komputerem. Co ciekawe, ofiary eksperymentów Illuminati zachowywały jakąś część świadomości (w czasie ostatniej walki w Buncie Ludzkości możemy słyszeć ich nawoływania o pomoc). Niestety, osoby „podłączone” do Projektu Hyron żyły – jeśli w ogóle można ich egzystencję nazwać życiem – najwyżej rok i ich uratowanie raczej nie było możliwe. Illuminati używali komputerów Projektu Hyron na potrzeby kilku przedsięwziąć, m.in. księżycowej bazy Moon Base Omega, instalacji Panchaea czy stacji kosmicznej Heaven.

Awaria wszczepów

Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w całym cyklu. W 2027 roku, na skutek knowań iluminatów, seria sygnałów zostaje wyemitowana przy użyciu sprzętu medialnego molocha Picus Group. Efektem były każdorazowe błędy w działaniu wszczepów ludzi na całym świecie. W grze Deus Ex: Bunt Ludzkości Adam Jensen odczuwa skutki tego działania, podobnie jak wielu ludzi, jakich napotyka na swojej drodze. W zależności od posiadanych wszczepów, owe błędy powodowały różne dolegliwości – w ekstremalnych przypadkach prowadziły nawet do, jeśli wierzyć artykułowi w dzienniku Picus Daily Standard, „potencjalnie zagrażających życiu defektów”.

W związku z powyższymi błędami, Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie, w którym zachęcała wszystkich posiadaczy wszczepów do odwiedzania klinik LIMB w celu wymiany rzekomo wadliwych bioczipów, mających być winowajcami zaistniałej sytuacji. Nowe bioczipy zostały potajemnie opracowane na zlecenie Hugha Darrowa przez grupę naukowców z Megan Reed (eksdziewczyną Jensena) na czele. Produkował je między innymi, a może nawet przede wszystkim, wszczepowy gigant Tai Yong Medical.  Jeśli Adam Jensen skorzystał z takiej wymiany, Zhao Yun Ru, dyrektor generalna TYM i członkini Illuminati, mogła wyłączyć jego wszczepy tuż przed walką z Jaronem Namirem, przywódcą Tyranów.

Dzięki sprytnemu spiskowi, najpotężniejsza loża masońska świata wytworzyła swojego rodzaju wyłącznik, dzięki któremu w wygodnej dla siebie sytuacji mogła unieszkodliwić ludzi posiadających wszczepy za pomocą specjalnego sygnału. Jak się jednak okazało, Hugh Darrow niespodziewanie, bez niczyjej wiedzy dokonał zmian w sygnale i publicznie aktywował go podczas wydarzenia w stacji Panchaea – zamiast unieszkodliwić „wszczepów”, sygnał doprowadził ich do skrajnego szaleństwa i wyjątkowo agresywnego zachowania wobec „normalnych” na skutek halucynacji. W rezultacie miliony ludzi poniosły śmierć bądź zostały ranne w wyniku tak zwanej Awarii wszczepów, nakręcając tym samym spiralę nienawiści przeciwko technologii wszczepów i wszystkich jej użytkowników.

Adam Jensen nie odczuł skutków wyemitowanego przez Darrowa sygnału w przypadku posiadania nowego bioczipu (którego można, ale nie trzeba wymieniać w klinice LIMB), gdyż Megan Reed wcześniej zresetowała jego oprogramowanie i zaaplikowała mu zastrzyk insuliny, co zapobiegło docieraniu zewnętrznych sygnałów do jego bioczipu.

Ustawa Taggarta

W 2028 roku pokłosiem Awarii wszczepów było wprowadzenie przez ONZ tzw. Ustawy Taggarta, wprowadzającej regulacje i obostrzenia na rynek mechanicznych wszczepów, w tym surowy system klasyfikacji i pozwoleń, a także konieczność uzyskania specjalnej zgody przed wprowadzaniem produktu na rynek. Ustawa Taggarta w połączeniu z nowymi lokalnymi przepisami i nastrojami doprowadziła do wielkiego krachu w przemyśle wszczepowym, czego efektem było chociażby bankructwo Sarif Industries w 2029 roku.

Akcja ratunkowa i rehabilitacja

Z ruin instalacji Panchaea wydobyto Adama Jensena i Davida Sarifa. Wśród innych prominentnych poszukiwanych znajdowali się m.in. Bill Taggart, Hugh Darrow i Zhao Yun Ru. Ostatecznie całą trójkę uznano za zmarłych. Warto zaznaczyć, że ciało Jensena odnaleźli ludzie na usługach Illuminati i przewieźli je do tajnej placówki na Morzu Bałtyckim. Protagonista Buntu Ludzkości i Rozłamu Ludzkości wybudził się ze śpiączki w placówce Światowej Organizacji Zdrowia na Alasce, z której później uciekł do Detroit. Tam wspólnie z Frankiem Pritchardem odkrywa urządzenie namierzające w swoich wszczepach. Kilka dni później Juggernaut Collective kontaktuje się z nim, prosząc o pomoc w walce z Illuminati. Rekrutacja do Task Force 29 z kolei była rezultatem akcji Jensena (wspomaganego przez Pritcharda) przeciwko grupie przestępczej obracającej skradzionymi z zamkniętej fabryki Sarif Industries wszczepami o zastosowaniu wojskowym. Poszukiwania Adama zostały zauważone przez drużynę TF29 prowadzoną przez niejakiego Christiana Jarreau, na którym umiejętności Jensena zrobiły wielkie wrażenie. Jarreau zachęcił Adama do zaaplikowania na stanowisko w Interpolu.

Rezolucja ONZ nr 3507

Rezolucja Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 3507, popularnie nazywana Ustawą o przywróceniu ludzkości [oryg. Human Restoration Act], jest uchwałą zaproponowaną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, w imię której ludzie ze wszczepami mają zostać odseparowani od „normalnych”. Ponadto wszyscy  użytkownicy wszczepów musieliby posiadać stosowne dokumenty, a także specjalny czip kontrolny. Niestosujący się do narzuconych nakazów zostaliby na mocy Rezolucji umieszczeni w specjalnych ośrodkach – dokładniej: gettach – takich jak Útulek Station. Na początku Rozłamu Ludzkości trwają rozmaite dyskusje i debaty na ten temat.

Osoby

Alex Vega

Alex Vega, pochodząca z Panamy, zanim dołączyła do grupy Juggernaut Collective była pilotką w Belltower Associates. Wraz z Benem Saxonem, protagonistą Deus Ex: The Fall, odkryła powiązanie swoich pracodawców z nielegalnym testowaniem środka Riezene (alternatywy dla Neuropozyny) na panamskiej ludności i zamordowaniem inspektorów WHO przez Tyranów. Z pomocą Saxona zaczęła współpracę z Juggernaut Collective.

Bob Page

Dyrektor generalny korporacji Page Industries, w której skład wchodzi także produkująca Neuropozynę firma VersaLife. Page jest obrzydliwie bogatym, mocno wtajemniczonym członkiem Illuminati stojącym za porwaniem Megan Reed i jej grupy na początku Buntu Ludzkości. Na końcu rzeczonej gry podejmuje współpracę z Morganem Everettem, szefem montrealskiego oddziału Picus TV i masonem, mającej na celu odzyskanie części technologii z bliżej niesprecyzowanego wraku na potrzeby projektu o nazwie roboczej Morpheus Initiative. Zapewne chodzi o ruiny instalacji Panchaea, a konkretnie o Projekt Hyron. W bliżej nieokreślonej przyszłości owo przedsięwzięcie poskutkuje stworzeniem niezwykle zaawansowanej sztucznej inteligencji…

David Sarif

Dyrektor generalny Sarif Industries. Do spółki z Megan Reed odpowiedzialny za wykorzystanie DNA Adama Jensena do upowszechnienia technologii mechanicznych wszczepów poprzez zniwelowanie konieczności zażywania Neuropozyny produkowanej wyłącznie przez VersaLife. Podjął on również decyzję o zastąpieniu około połowy ciała Jensena wszczepami, przekraczając granice ratującej życie konieczności. Z jakiegoś powodu sygnał Hugha Darrowa nie miał wpływu na Sarifa, choć powody tego nigdy nie zostały wyjaśnione przez twórców – nie wiadomo zatem, czy to zwykła dziura fabularna, czy kryje się za tym coś głębszego.

Eliza Cassan

„Flagowa” prezenterka telewizji Picus, w rzeczywistości będąca niezwykle zaawansowaną sztuczną inteligencją, zaprogramowaną do manipulacji opinią publiczną pod dyktando Iluminatów. Na końcu Buntu Ludzkości mogła wyemitować jedną z trzech wiadomości informujących o tym, co wydarzyło się na instalacji Panchaea – Darrowa (prawdziwa, uwzględniająca uwikłanie Iluminatów), Sarifa (zmanipulowana na korzyść lobby technologii wszczepów) bądź Taggarta (zmanipulowana na korzyść prawnych obostrzeń w technologii wszczepów). W rozmowach z Jensenem wydaje się przejawiać pewne ludzkie emocje, szczególnie pozytywne względem jego osoby.

Elizabeth DuClare

Wysoko postawiona masonka będąca jednocześnie dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia. To właśnie ona ogłosiła wycofanie rzekomo wadliwych bioczipów na rzecz tych opracowanych przez Illuminati.

Janus

Enigmatyczny przywódca grupy Juggernaut Collective. Nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości, gdyż ten niezwykle skutecznie ją ukrywa. Janus posiada niezwykłe umiejętności hakerskie, co pozwala mu na dostęp do ściśle tajnych i silnie zabezpieczonych danych (na przykład o Tyranach, czyli trzech pierwszych bossach z Buntu Ludzkości). Po raz pierwszy rozpatrywał kandydaturę Jensena do grupy Juggernaut Collective w Brakującym Ogniwie. Odrzucił ją ze wówczas względu na personalne zaangażowanie Adama w poszukiwaniu Megan.

Joseph Manderly

W 2027 roku Manderly był doradcą zastępcy administratora w Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego [ang. FEMA – Federal Emergency Management Agency] Stanów Zjednoczonych. Rok później został głównym dyrektorem nowo powołanej grupy antyterrorystycznej Task Force 29, do której Jensen dołączył na krótko przed rozpoczęciem Rozłamu Ludzkości.

Lucius DeBeers

Prima Illuminatus, czyli przywódca Illuminati.

Megan Reed

Była dziewczyna Adama Jensena i pracownica Sarif Industries. Reed odkryła sposób na umożliwienie wszystkim ludziom bezproblemowe użytkowanie wszczepów bez konieczności zażywania Neuropozyny. Po jej porwaniu przez pozostających na usługach Illuminati Tyranów Reed opracowała ze swoim zespołem nowy bioczip, umożliwiający wyłączenie wszczepów przez emisję zdalnego sygnału. W 2028 Reed zostaje zatrudniona przez Boba Page’a w korporacji VersaLife. Pracuje tam nad projektem zwanym Orchideą, mającą rzekomo być lekarstwem na AIDS.

Firmy

Belltower Associates

Belltower Associates była prywatną firma świadcząca usługi ochroniarskie i najemnicze, uwikłaną w wiele brudnych, tajnych operacji na zlecenie Illuminati. Belltower odpowiedzialne jest m.in. za porwania kobiet na potrzeby Projektu Hyron i testowanie specyfiku Riezene na panamskiej biedocie. Brało też udział w ataku na Sarif Industries. W 2028 Belltower Associates zbankrutowało. Rok później, po cichej sprzedaży nieznanemu nabywcy wydziału oddziałów specjalnych i zwolnieniu ogromnej liczby pracowników ze wszczepami, firma zostaje przemianowana na Tarvos Security Services.

LIMB International

LIMB [ang. Liberty In Mind and Body – Wolność w umyśle i ciele] International to międzynarodowa firma niegdyś posiadająca setki klinik LIMB na całym świecie, oferujących kompleksowe usługi medyczne dla użytkowników wszczepów, a także możliwość „instalacji” wszczepów czy nabycie różnego rodzaju specyfików. LIMB współpracowało z Illuminati w wymienianiu zwykłych bioczipów na te umożliwiające zdalne wyłączenie wszczepów przez odpowiedni sygnał.

Picus Group

Moloch medialny z siedzibą w Montrealu, założony w 1985 roku przez Martina Darrowa, ojca Hugh Darrowa. Do najważniejszych oddziałów Picus Group należy zaliczyć Picus TV, międzynarodową sieć telewizyjną, Picus Daily Standard, dziennik publikujący lokalne i globalne wieści, a także tajne Picus Confidential. Ostatnia wymieniona pozycja jest tajnym wydziałem Picus Group, którego pracownicy znają prawdziwą agendę korporacji i zajmują się manipulacją opinii publicznej przez przeinaczanie bądź zatajanie faktów, a nawet preparowanie fałszywych dowodów w celu realizacji określonych celów, najczęściej związanych z interesami Illuminati. Montrealskim oddziałem, a więc prawdopodobnie siedzibą główną, zarządza Morgan Everett, jeden z iluminatów.

Tai Yong Medical

Tai Yong Medical to chiński gigant wszczepowy, którego dyrektorem do 2027 roku była masonka imieniem Zhao Yun Ru. TYM jest aktywnie wykorzystywane przez Illuminati w próbach monopolizacji rynku wszczepów. Firma czyniła wielkie wysiłki w celu przejęcia Sarif Industries, podobnie jak uczyniła to z wieloma innymi firmami na całym świecie. Wobec konsekwentnych odmów sprzedaży przez Davida Sarifa, TYM posuwa się do sabotażu i kradzieży. Tai Yong Medical jest również odpowiedzialne za produkcję bioczipów odpowiadających na sygnał wyłączający wszczepy, a w późniejszym okresie – już po Awarii wszczepów – za stworzenie specjalnego czipu czyniącego ludzi z wszczepami „ponownie bezpiecznymi”. Chiński moloch był również mocno uwikłany w budowę Projektu Hyron oraz testowanie swoich produktów na ludziach. Po bankructwie Sarif Industries w 2028 roku, TYM, które jako jedne z bardzo niewielu firm przetrwało krach na rynku wszczepów, przejęło pozostałe zasoby po konkurencie.

VersaLife Corporation

VersaLife Corporation to międzynarodowa korporacja funkcjonująca od lat 90. XX wieku. W 2027 została wykupiona przez Page Industries, będące własnością Boba Page’a. VersaLife zajmuje się medycyną, bioinżynierią i nanotechnologią. W 2027 jej naukowcom udało się wyleczyć AIDS u laboratoryjnych myszy. VersaLife produkuje m.in. Neuropozynę, na którą jako jedyna na patent, oraz popularny paracetamol.

Opracowanie wyczerpującego tekstu na temat uniwersum Deus Ex oczywiście wymagałoby napisania małej książki, a przynajmniej serii tekstów. Tym razem postarałem się streścić najważniejsze informacje, dzięki którym – mam nadzieję – będziecie mogli bardziej cieszyć się Rozłamem Ludzkości. Koniecznie dajcie znać, czy chcecie więcej tekstów na temat serii Deus Ex na moim blogu.

Zachęcam również do przeczytania mojej recenzji gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości, która ukazała się na łamach serwisu gry-online.pl, a także tekstu Sekrety gry Deus Ex: Bunt Ludzkości.


Jeśli spodobał się Wam powyższy tekst, chętnie przygarnę Waszego lajka na moim fanpejdżu w serwisie Facebook. Dzięki niemu możecie zawsze być na bieżąco z moją radosną twórczością oraz zmotywować mnie do dalszej pracy. Z góry dziękuję. :-)


Źródła obrazków i części informacji:
deusex.com (oficjalna linia czasu)
deusex.wikia.com
youtube.com

Meehow
21 sierpnia 2016 - 14:29