Wiedźmin 3: Dziki Gon – poradnik optymalizacji systemu - Meehow - 13 maja 2015

Wiedźmin 3: Dziki Gon – poradnik optymalizacji systemu

Wied%u017Amin%203%3A%20Dziki%20Gon%20--%20poradnik%20optymalizacji

Od czasu oficjalnej zapowiedzi Wiedźmina 3: Dziki Gon minęły już ponad dwa lata. W tym czasie premierę przesunięto już dwa razy, ale na całe szczęście gra osiągnęła status złoty i jej majowemu debiutowi nic nie grozi. Pozostaje jednak inna kwestia: wymagania sprzętowe, które spędzają sen z powiek niejednemu posiadaczowi peceta. Nie da się ukryć, że nawet minimalna konfiguracja wygląda dość onieśmielająco, a z blaszakiem oscylującym możliwościami w tych granicach każdy FPS jest na wagę złota. Przygotowałem zatem niniejszy poradnik optymalizacji systemu operacyjnego, aby ułatwić przynajmniej niektórym z Was czerpanie przyjemności z podróży do wiedźmińskiego świata. Tekst może się również okazać przydatny dla osób, które o komfort rozgrywki się nie martwią, ale chcą wycisnąć z gry jeszcze więcej.

Niejeden polski gracz zobaczywszy minimalne wymagania sprzętowe Wiedźmina 3 zareagował w taki sposób…

…i w sumie nic dziwnego, bo w warunkach naszego uciemiężonego kraju trudno pozwalać sobie na stałe udoskonalenia peceta do grania. W przeszłości przez lata pracowałem na komputerach mid-endowych, które z czasem spadały do rangi absolutnych low-endów, dzięki czemu nauczyłem się pewnych bardzo prostych technik usprawniania tego, na czym, chcąc nie chcąc, musiałem grać. Zapraszam zatem braci pecetowców do lektury, zastrzegając jednak, że nie biorę żadnej odpowiedzialności za ewentualne, choć bardzo mało prawdopodobne, negatywne skutki stosowania poniższych porad. Zawsze dobrze jest utworzyć punkt przywracania i posiadać dysk naprawy systemu.

Sterowniki

Jeśli chodzi o wydajność i walory estetyczne gry, to sterowniki graficzne są bardzo ważnym elementem układanki. Upewnijcie się zatem, że posiadacie ich najnowszą wersję, najlepiej zoptymalizowaną pod Wiedźmina 3: Dziki Gon. Nie da się ukryć, że posiadacze sprzętu AMD mogą się okazać nieco pokrzywdzeni, gdyż „czerwoni” nie są znani z częstych aktualizacji oprogramowania, niemniej jednak warto wypatrywać nawet wydań beta. Same sterowniki to jednak nie wszystko – trzeba je jeszcze odpowiednio skonfigurować. Jako że jestem posiadaczem GTX-a, użytkownicy sprzętu „czerwonych” muszą niestety sami „przetłumaczyć” sobie nvidiowskie terminy.

Zaczynamy od otwarcia panelu sterowania, a następnie odszukania ikony „Panel sterowania NVIDIA”. W rzeczonym oknie znajdujemy zakładkę „Ustawienia 3D” i wybieramy sekcję „Zarządzanie ustawieniami 3D”. W zależnościod tego, czy chcemy zoptymalizować tylko Wiedźmina 3, czy ogólną konfigurację, przechodzimy do stosownej karty w oknie widocznym obok (ustawienia globalne bądź programu). Dla poprawy wydajności koniecznie ustawiamy poniższe parametry:

 • Filtrowanie tekstur – jakość: Wysoka wydajność
 • Filtrowanie tekstur – ujemna kompensacja: Zezwól
 • Filtrowanie tekstur – optymalizacja anizotropowa: Włącz
 • Filtrowanie tekstur – optymalizacja trójliniowa: Włącz
 • Optymalizacja wątkowa: Włącz
 • Pamięć podręczna jednostki cieniowania: Włącz
 • Przyspieszenie wieloekranowe: Tryb jednoekranowy
 • Synchronizacja pionowa (jeśli wyciągamy mało FPS-ów): Wyłącz, choć można próbować również trybu adaptacyjnego z mniejszą o połowę częstotliwością odświeżania (sensowne dla płynności wahającej się na poziomie 30 FPS-ów)
 • Tryb zarządzania energią: Preferuj maksymalną wydajność
 • Wygładzanie krawędzi (jeśli wyciągamy mało FPS-ów): Wyłącz
 • Zamknięcie środowiska: Wydajność

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby powyższe ustawienia zmienić według własnego upodobania. Panel sterowania NVIDIA oferuje proste w zrozumieniu opisy poszczególnych funkcji. Z kolei posiadacze istnych demonów prędkości mogą również odwrócić powyższą konfigurację, aby cieszyć się jeszcze ładniejszą grą. Zaznaczam jednocześnie, że nie wiem, jakie opcje graficzne zostaną udostępnione w Wiedźminie 3, a więc jeśli pojawi się możliwość np. wyłączenia wygładzania krawędzi z poziomu aplikacji, lepiej jest tak właśnie postąpić, polecając sterownikowi „użyć ustawień aplikacji 3D”.

System operacyjny

Podobnie jak w przypadku sterowników, system operacyjny musi być odpowiednio skonfigurowany i przygotowany do pracy ze skrajnie wymagającą aplikacją. Jako że różnej maści poradników w internetach jest cała masa, ograniczę się do kilku uniwersalnych porad:

 • Wyłączenie kompozycji Aero i gadżetów – powrót do klasycznego Windowsa potrafi oszczędzić nawet kilkaset megabajtów RAM-u.
 • Razer Cortex – ten niewielki program za pomocą jednego kliknięcia wyłączy na czas gry wszystkie niepotrzebne aplikacje i usługi, dając nam również możliwość samodzielnego sprecyzowania ich listy. Warto też skorzystać z wbudowanej funkcji optymalizacji systemu, która zmienia kilka parametrów tak, aby poprawić ogólny komfort użytkowania komputera. Jest to oczywiście skrótowe rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie mają ochoty/czasu na poznawanie w pełni zasad działania systemu i ręczne poprawianie jego wydajności.
 • Porządkowanie dysku – do tego kroku polecam niewielki i darmowy program CCleaner. Dzieki niemu pozbędziemy się niepotrzebnych plików z systemu, zwolnimy sporo miejsca, a także uporządkujemy rejestr. Aplikacja oferuje również bardziej zaawansowane opcje, np. usuwanie starych danych prefetch.

Dysk twardy

Choć dysk twardy zasadniczo ma niewielki wpływ na wydajność gry, to z historii serii (horrendalne czasy ładowania w premierowym Wiedźminie) należy wyciągnąć wnioski. Wiedźmin 3 z całą pewnością będzie sporo danych doczytywał „w locie”, a loadingi między wielkimi obszarami zapewne zalezą niektórym za skórę. W przypadku standardowych dysków talerzowych (HDD), polecam instalację gry na dysku systemowym. Dlaczego? Ano dlatego, że pierwsza partycja jest najszybsza. Kolejnym krokiem jest wykonanie pełnej defragmentacji, a jeśli cierpimy na ogromny brak cierpliwości, to należy chociaż zdefragmentować pliki Wiedźmina 3. Do drugiego wariantu polecam chociażby darmowego Defragglera.

Jeśli dysponujemy dyskiem SSD, to warto w miarę możliwości zagospodarować te 40 gigabajtów i zainstalować na nim Wiedźmina 3. Czas zapisu i odczytu w tego typu twardzielach jest nieporównywalnie niższy od zwykłych talerzówek, a to widocznie redukuje np. oczekiwanie na wczytanie obszaru. Należy pamiętać, że dysków SSD nie defragmentuje się, gdyż fragmentacja nie wpływa negatywnie na szybkość ich działania, natomiast powoduje niepotrzebne skracanie ich żywotności.

Chłodzenie

Mamy wiosnę, idzie lato, jest coraz cieplej, a nasze pecety to odczuwają. Wiedźmin 3 nie będzie dla nich łaskaw, więc warto zainwestować te kilkanaście złotych w puszkę sprężonego powietrza i wyczyścić dokładnie newralgiczne punkty swojego blaszaka z zalegającego w nich kurzu. Jeśli decydujemy się przy tym na całkowity demontaż chłodzenia, należałoby przy tym wymienić pastę termoprzewodzącą na coolerach (podobnie niewielki wydatek). Przegrzewające się podzespoły nie tylko są mniej wydajne, ale stają się podatne na różnego rodzaju błędy, pominąwszy już ryzyko doszczętnego spalenia (wiem, co mówię – w jedno wyjątkowo upalne lato pogrzebałem swojego pierwszego i ostatniego Radeona).

Podkręcanie

Dla użytkowników zaawansowanych jest to rzecz oczywista, dlatego w tym punkcie chcę jedynie przestrzec początkujących, których kusi perspektywa wyciągnięcia dodatkowych megaherców. Za overclocking moim zdaniem nie warto się brać, jeżeli posiadamy sprzęt z niższych półek – po prostu takie podzespoły niejednokrotnie słabiej się kręcą i bardziej grzeją, a same zyski też nie powalają. Jeśli jednak decydujemy się na taki krok, to oprócz odpowiednio wydajnego chłodzenia, szczególnie istotne jest przy tym posiadanie markowego, sprawnego zasilacza o dostatecznie wysokiej mocy; w przeciwnym razie zmuszanie procesora czy karty grafiki do pracy na wyższych częstotliwościach to zwykłe kuszenie losu. Głupio byłoby puścić komputer z dymem na niecały tydzień przed premierą długo oczekiwanej gry.

Podsumowanie

Oczywiście powyższe porady to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób usprawniania systemu operacyjnego i w żadnym wypadku nie wyczerpują tematu, choć uznałem je za najbardziej przystępne dla początkujących i średnio-zaawansowanych użytkowników komputerów. Wykonanie powyższych kroków mniej lub bardziej usprawni działanie peceta, co z kolei przełoży się na większy komfort rozgrywki w Wiedźmine 3: Zabójca Pece-, znaczy się, Dziki Gon. Zachęcam jednocześnie do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami w komentarzach. A tymczasem życzę cierpliwości w oczekiwaniu na premierę i miłej gry!

Meehow
13 maja 2015 - 15:23

Jakie wymagania sprzętowe Wiedźmina 3 spełnia Twój komputer?

Zalecane z dużym zapasem. 15,4 %

Zalecane. 17,8 %

Minimalne z dużym zapasem. 12 %

Minimalne. 16,9 %

Żadne. 32 %

Gram na konsoli. 5,8 %

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
13.05.2015 18:58
odpowiedz
Guybrush Threepwood
17
Konsul

@Meehovv potrafią, tylko pozostaje pytanie, ile czasu żyłem w nieświadomości. A jak się z kompa korzysta do przelewów itd. to czasem może się skończyć tragedią.

13.05.2015 18:59
odpowiedz
M'cin
6
Junior

To ja jeszcze odeślę do oficjalnej instrukcji ComboFix na Bleepingcomputer (albo tłumaczenia pl na Fixitpc, jak ktoś nie szprecha po angielsku), żeby przypadkiem jakiś nowicjusz czytający wasze komentarze nie popsuł sobie systemu :>

13.05.2015 19:01
siwy346
odpowiedz
siwy346
105
addicted to music

Meehovv-> Ani Combofix ani Hijack nic nie ratują.
CF to silny program, którym możesz nieumiejętnie wyłożyć system, a Hijack jest za stary.
Dużo lepszy zestaw jest FRST do logów i adwcleaner + mbam jako skaner na żądanie.
Stary skąd Ty bierzesz te informacje... Chłopie zacznij gadać na tematy, o których masz pojęcie, bo ktoś to przeczyta i jeszcze zacznie stosować.

http://www.fixitpc.pl/topic/7-dezynfekcja-narz%C4%99dzie-combofix/#entry56

13.05.2015 19:14
Meehovv
odpowiedz
Meehovv
43
Cyfrowy Oprawca

@siwy346: jak nie ratują? Ilekroć miałem problem z jakimś syfem, którego nie wykrył np. program do spyware/adware, tylekroć poszperanie w CF/HT (umiejętne) rozwiązało problem. Nie mówię, że polecam ten program wszystkim, bo faktycznie -- trzeba umieć ich używać i wiedzieć, co się robi. Nie rozumiem, dlaczego się tak agresywnie czepiasz.

Poprawki do poradnika niedługo się pojawią w tekście.

13.05.2015 19:38
odpowiedz
M'cin
6
Junior

Bo popełniłeś parę błędów w tekście, a potem w komentarzach.. może nie tyle nawaliłeś byków, co pokazałeś pewne lekceważenie. Kolega dobrze radzi co do zastąpienia HJT lepszymi, nowszymi rozwiązaniami.

Aha i jeszcze jedno do kolegi siwego, bo nie doczytałem za pierwszym razem: tak, wiem, że testy AV są fałszowane. Chociażby ostatnio na jednym z portali (Komputer Świat chyba, ale mogę się mylić) 3 miejsce w teście zajął McAfee. Różnica jest taka, że AV-C podali metodę badania, a poza tym Avira w testach amatorskich prowadzonych przez rozmaitych forumowiczów też się dobrze spisuje. I z tego co się orientuje, to w półświatku pasjonatów bezpieczeństwa ten test ma jedną z lepszych opinii. Dodatkowo opublikowali informację o tym, jak Qihoo próbowało oszukiwać w badaniach, przez co wydają mi się ciut bardziej wiarygodni...

Albo faktycznie udupili tego, co nie zapłacił za wynik ;) Pozdrawiam.

13.05.2015 20:06
siwy346
odpowiedz
siwy346
105
addicted to music

@siwy346: jak nie ratują? Ilekroć miałem problem z jakimś syfem, którego nie wykrył np. program do spyware/adware, tylekroć poszperanie w CF/HT (umiejętne) rozwiązało problem.
W takim razie musisz być bardzo słaby skoro w dzisiejszych czasach do rozwiązania problemu wybierasz archaiczne, nierozwijane, zapomniane przez autorów, niepolecane przez autorów (autor cf wspominał o tym) programy. Nie wiesz co do czego służy i wybierasz nieodpowiednie narzędzia. Gdzie tak naprawdę masz cały wachlarz innych narzędzi, które są nie inwazyjne, bezkonfliktowe, wygodniejsze i prostsze w obsłudze.

Daj mi przykład infekcji, którą usunie CF, a nie usunie jej inny program czy też nie zobaczysz tego w programie robiącym logi?
Co Ty możesz umiejętnie zrobić z HT. Każde jedne forum specjalizujące się z tego zestawu programu wycofało się z nich na amen dobre 3 lata temu.

Nie mówię, że polecam ten program wszystkim, bo faktycznie -- trzeba umieć ich używać i wiedzieć, co się robi. Nie rozumiem, dlaczego się tak agresywnie czepiasz.
Problem w tym, że tych programów praktycznie już w ogóle nie używa. I żadna agresja... luz... Tylko widzę, że źle mówisz to staram Ci się wyjaśnić, że jesteś w błędzie, a Ty nadal w tym trwasz.
I nie chodzi tu o to, że jestem bucem, który wszystkie wie najlepiej, a wszyscy się nie znają (choć zdaję sobie sprawę, że sprawiam takie wrażenie), bo nim nie jestem, luz. Po prostu gadasz i karzesz robić rzeczy niezgodne ze sztuką, takie elementarne podstawy różnych dziedzin. Np brak wspomnienia o paście, czy stosowanie starych narzędzi.

I wiesz ja mam gdzieś, że Ty się nie znasz. Ale wejdzie Wojtek, który dostał kasę na komunie i kupił kompa, przeczyta o CFie, użyje i wyłoży sobie nowy system.

M'cin-> Można rzucić okiem na fora gdzie sprawdzają logi (np fixitpc.pl czy dział bezpieczeństwa dobrych programów - są tam ogarnięci ludzie), jest milion konfiguracji, a syf i tak dotyka każdego. W dziejszych czasach trzeba zadbać o dodatkową ochronę, np przed instalacją adware czy aktualizować na bieżąco programy i Windowsa. Tutaj się trochę rozpisałem na ten temat, post 5.
https://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=13647498

13.05.2015 20:17
Meehovv
odpowiedz
Meehovv
43
Cyfrowy Oprawca

@siwy346: akurat o CF i HT nie wspominałem w tekście, zresztą rozmawiam tutaj przecież o tym, co stosuję osobiście i sam ponoszę tego skutki, nie zachęcam nikogo do robienia tego samego, chociaż możesz mieć racje z z tym Wojtkiem, więc uznajmy, że nie upieram się przy tym i być może moja wiedza jest nieaktualna. Co do punktów, które wytyknąłeś mi Ty i inni, faktycznie stwierdziłem, że tu i ówdzie można było napisać trochę lepiej, zwłaszcza że faktycznie momentami zapominałem, że jednak piszę do początkujących, dla których np. unikanie defragmentacji SSD nie jest oczywiste. Tak że dziękuję jeszcze raz, kolego, za uwagi, skoro bez spiny. Pozostałym również. Jak napisałem wyżej, poprawiona wersja powinna się dzisiaj wieczorem pojawić.

13.05.2015 20:19
siwy346
odpowiedz
siwy346
105
addicted to music

No to fajnie. :)
Trzymaj się.

13.05.2015 21:36
odpowiedz
John_Constantine
29
Chorąży

Najlepsze rozwiązanie na wszystkie bolączki:
Ctrl + Alt + Delete

i po problemie:)

13.05.2015 21:45
FanGta
odpowiedz
FanGta
130
Generał

Taka wskazówka - poszukajcie kogos kto ma mocny odkurzacz przemysłowy (albo zakupić jakis stary dobry model) zamiast badziewnego drogiego powietrza w spreju. Jest o niebo wydajniejszy, sprejem wydmuchałem co sie da, a wziełem od sąsiada taki odkurzacz to az zakurzyło.

14.05.2015 10:38
odpowiedz
zanonimizowany380842
107
Legend

O Combofix już można zapomnieć bo już na Win 8 nie działa prawidłowo.
Ktoś wspomniał o Malwarebytes Anti-Malware.. Spoko jest ale lepiej wyłączyć te niektóre monitorowania stron i systemu.. Po prostu używać go tylko jako skanera.. Bo czasami blokuje to co jest nieszkodliwe :) Podobnie jak Norton.
Według mnie jednym z najważniejszych programów o którym warto wspomnieć jest CCleaner do czyszczenia syfów i rejestru - i o nim warto wspomnieć w artykule..

Druga sprawa.. polecam też Unchecky - świetny soft, który blokuje przed instalacją ukrytych śmieci które są instalowane z programami.. http://www.instalki. pl/programy/download/Windows/zabezpieczajace/Unchecky.html

Ja do ochrony przed spamem, wirusami itp używam Norton Security + Unchecky + czasami skaner od Malwarebytes Anti-Malware.

14.05.2015 11:16
Meehovv
odpowiedz
Meehovv
43
Cyfrowy Oprawca

@Azazell3: dodałem już w poprawionej wersji CCleaner. Też z niego często korzystam. :-)

14.05.2015 15:09
odpowiedz
zanonimizowany380842
107
Legend

Oki super :) Jak coś mi się przypomni dam znać.

14.05.2015 15:17
A.l.e.X
odpowiedz
A.l.e.X
133
Alekde

Nie żebym się czepiał ale:
->Filtrowanie tekstur - jakość : wysoka wydajność (spory zjazd z jakości obrazu)
->Filtrowanie tekstur - ujemna kompresja : jak wyżej ta opcja powinna być na zablokuj zawsze
->Filtrowanie anizotropowe : mała różnica w wydajności, a jakości spora warto mieć zawsze na 16x
->Zamknięcie środowiska : jeśli gra ma AO to używanie tej opcji jest całkowicie bezsensowne bo dubluje wykonanie operacji, czyli ogranicza wydajność powinno być na zawsze wyłącz

Pozdrawiam

14.05.2015 15:35
Meehovv
odpowiedz
Meehovv
43
Cyfrowy Oprawca

@AleX: te ustawienia są właśnie dla wyciśnięcia ostatniego FPS-a kosztem jakości, przecież napisałem. Jak ktoś chce ładniejszą grę, to albo zostawia domyślne, albo daje ustawienia aplikacji, albo ostatecznie poprawia. Co do zamknięcia środowiska, to zbadam sprawę. Dzięki za cynk.

14.05.2015 19:03
odpowiedz
Lechu4444
60
Pretorianin

U mnie to najgorzej z kartą procesor i RAM jest ok, ale na karcie tylko 1 GB, miałem wymieniać ale jak zawsze hajsu brakuje a póki większość gier śmiga choćby na minimalach to jest dobrze i właśnie Wiedźmin będzie pierwszą grą której mogę nie odpalić na swoim kompie choć liczę że w rozdzielczości 1280x720 pogram z 30 fps-ami. Co do dysku jest jedno talerzowy i też pewnie pasowałoby go wymienić albo dokupić dysk SSD, ale jak nie ma hajsu to nie ma. :D

14.05.2015 19:06
odpowiedz
Lechu4444
60
Pretorianin

@John_Constantine: Oj nie zawsze kolego najlepszym sposobem na wszystkie bolączki jest restart komputera ale to ostateczność jak już nie możesz zrobić nic więcej. :D

17.05.2015 14:36
rafal2311
odpowiedz
rafal2311
16
Legionista

Zaznaczyłem, że pójdzie mi na minimalnych, ale szczerze mówiąc, to lekko mnie one martwią... a konkretniej karta graficzna. Myślicie, że MSI GTX 650 ti BOOST da radę?

04.06.2015 18:29
odpowiedz
rust
24
Legionista

Większość rad to farmazony amatorskiego dłubacza nie mającego inżynierskiej wiedzy na temat działania systemu operacyjnego i mocy obliczeniowej dzisiejszych komputerów. Wpływ powyższych rad będzie taki:

- 0% przyspieszenia gry, żadne czary mary i wyłączanie usług nic nie dadzą, żadne zwiększanie priorytetu procesu wiedzmina. Wystarczy mieć albo więdzę o programowaniu, więdze jak dzaiła system operacyjny oraz jaką mocą obliczeniową ma najwolniejsze nawet cpu na rynku albo po prostu sprawdzić jeśli ktoś wiedzy nie ma

- 100% wpływu negatywnego na system - już widzę fora zasypane za kilka miesięcy ryczącymi idiotami, że nie działa im coś tam w systemie i rebus specjalistów bo symptomy dziwaczne... tak pół roku po skończeniu wiedzmina zostanie po nim naknute badziewie w systemie z powyłączanymi usługami aktualizacji itp które i tak nie poprawieły wydajności

- wymiana pasty i czyszczenie powietrzem to naprawdę jedyna dobra rada ale już mi się banan na twarzy pojawia jak sobie wyobrażam ludzi przepastowujących nieprawidłowo CPU albo gorzej GPU i ryczących za 5 miesięcy że coś się bluescreeny pojawiają :D albo takich którzy wesoło podśpiewując aplikują nieprawidłowo sprężone powietrze na podzespoły i potem uruchamiają takiego mokrego kompa ze skroplinami na scalakach.

Oj wesoło będzie jak wesoła kompanija lamusów zabierze się za wprowadzanie rad które spisał inny lamus. A zrobił to bo jest redaktorem i może pisać nawet o tym o czym nie ma pojęcia

KU CHWALE OJCZYZNY HEJ PRZYSPIESZAJMY NASZE KOMPIUTERY HEJ

04.11.2015 11:00
odpowiedz
K2Ti
1
Junior

Mam pytanie odnośnie Wiedźmina 3 Dziki Gon. Otóż podczas instalacji jest możliwośc sprawdzenia czy sprzęt spełnia wymagania i tutaj pies pogrzebany :D Otóż mój sprzęt spełnia wymagania (na diagramie wymagań pokazuje się na zielono 10/10 ) ale podczas gry wszystko mi laguje i przy minimalnych ustawieniach wszystkich ustawień grafiki + gre uruchamiam w oknie 1440x900 fps'ów i mam max 28 (przy najniższych ustawieniach). Proszę o pomoc w tej sprawie.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze