Odświeżamy i modujemy serię Dragon Age – miniporadnik - Meehow - 21 października 2016

Odświeżamy i modujemy serię Dragon Age – miniporadnik

Od%u015Bwie%u017Camy%20i%20modujemy%20seri%u0119%20Dragon%20Age%20%u2013%20miniporadnik

Seria Dragon Age porzuciła wsparcie modów już po pierwszej odsłonie. Mimo wszystko społeczność graczy znalazła sposoby na mniej lub bardziej wymyślne modyfikacje dla pozostałych dwóch części cyklu. W niniejszym tekście wyjaśniam pokrótce, jak modować, a także proponuję zestaw różnego rodzaju zmian i ulepszeń dla wszystkich Smoczych Wieków.

Zanim zaczniecie cokolwiek modować bądź dodawać kolejne mody, zapiszcie wcześniej grę i utwórzcie kopię zapasową Waszych zapisów.

Pamiętajcie, że tylko Dragon Age: Początek oferuje oficjalne wsparcie modów i tylko w nim fanowskie modyfikacje działają w większości bez zarzutu. Niestety, Dragon Age II i Dragon Age: Inkwizycja opierają się na robocie partyzanckiej, przez co łatwo o różnego rodzaju błędy.

 

Dragon Age: Początek

Zarządzanie modami: bardzo przydatnym, choć zasadniczo opcjonalnym narzędziem do modowania pierwszego Dragon Age jest DAO-Modmanager. Możemy obejść się i bez niego, używając wbudowanego w grę aktualizatora i samemu wklejając pliki, niemniej korzystam z fanowskiego rozwiązania dla utrzymania porządku i je polecam.

DAO-Modmanager jest bardzo intuicyjny – zasadniczo nasza rola sprowadza się do przeciągania plików i wskazywania ścieżki dostępu. W przypadku plików z rozszerzeniem „.dazip”, wystarczy je przeciągnąć do okna aplikacji. Możemy też umieścić foldery modów w katalogu „mods”, który domyślnie znajduje się w katalogu DAO-Modmanagera i z poziomu dolnej ramki w oknie programu instalować mody. Jeśli chodzi o mody oparte o wrzucanie plików do katalogu „override”, a więc zasadniczo wszystkie te, które nie są spakowane w pliki „.dazip” – musimy utworzyć specjalnie paczki. Przechodzimy do zakładki „Override Editor”, klikamy przycisk „New Override Packet”, nadajemy paczce nazwę, wrzucamy pliki moda do okienka w prawej dolnej części okna, a następnie wciskamy przycisk „Create Override Packet”. Jeśli wszystko poszło dobrze, po powrocie do zakładki „Mods” zobaczymy naszą paczkę w wyżej wspomnianej ramce na dole okna. Pozostaje już tylko zainstalowanie jej.

Konsola: aby uzyskać dostęp do konsoli w grze, trzeba najpierw uruchomić ją ze specjalnymi właściwościami. Najprostszy sposób na to to utworzenie skrótu do pliku „daorigins.exe”, a następnie wejście w jego właściwości, a następnie w polu „Element docelowy” dopisać po spacji „-enabledeveloperconsole”. Na Originie można zrobić to wpisując to samo w okienku, które otwieramy po wybraniu pozycji „Właściwości gry” po kilknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę Dragon Age. Dodatkowo polecam zainstalowanie moda Make CONSOLE commands visible, gdyż w przeciwnym razie nie widzimy, co wpisujemy w konsoli w grze. Nie wiem, czym kierowali się deweloperzy, decydując się na taki zabieg, ale mniejsza o to.

Ważna sprawa: polecam zastosowanie narzędzia Large Address Aware w celu zwiększenia ilości pamięci RAM, do której dostęp może uzyskać gra, co może zapobiec jej wysypywaniu się do pulpitu, zwłaszcza po instalacji co bardziej pamięciożernych modów. Uruchamiamy zatem programik, wskazujemy w polu „Step 1” ścieżkę do pliku wykonywalnego gry („bin_ship/daorigins.exe”), następnie zaznaczamy checkbox poniżej i klikamy przycisk „Save”. W razie problemów (podobno wersje steamowe je mają) alternatywą jest 4GB Patch.

Ostrzejsze tekstury

Nie jest tajemnicą, że Dragon Age nawet w dniu premiery nie zachwycało swoim wyglądem, dlatego też warto zainstalować JB3textures, czyli zestaw wyostrzonych tekstur (jeśli jesteśmy skłonni poeksperymentować i zaryzykować błędami, możemy skorzystać z dodatkowych, opcjonalnych paczek). Dodatkowo możemy także dorzucić Theta HD (nadpisując lub pomijając konfliktujące pliki), aby upewnić się, że wszystkie co brzydsze tekstury zostały poprawione.

ReShade

Narzędzie ReShade to prawdopodobnie najprostszy sposób na wzbogacenie starej gry o przetwarzanie końcowe (post-processing). Co więcej, Dragon Age: Początek jest perfekcyjnie kompatybilny z tym narzędziem. Pobieramy zatem stąd najnowszą wersję ReShade, a następnie wyszukujemy interesującą nas konfigurację (umówmy się: kto się na tym zna, nie potrzebuje ani tej rady, ani gotowych configów) pod tym adresem. Pliki umieszczamy w katalogu gry, a dokładnie w folderze „bin_ship”, gdzie znajduje się plik wykonywalny „daorigins.exe”. Ważne jest, aby zwrócić uwagę, jakie efekty dana konfiguracja włącza, aby uniknąć ewentualnych konfliktów – np. jeśli korzystamy z wygładzania krawędzi (anti-aliasingu) wprowadzonego przez ReShade, wyłączamy tę funkcję w konfiguratorze gry.

Kreator postaci deluxe

Choć kreator postaci Początku nie dorównuje temu z Inkwizycji, to po zainstalowaniu odpowiednich modów i w nim można naprawdę zaszaleć. Poniżej znajdziecie kilka propozycji:

Pineappletree s Vibrant Colors – 48 nowych kolorów brwi i włosów, 40 nowych odcieni skóry oraz 30 nowych barw oczu (i 11 zmodyfikowanych).

HAIRSTYLE DAY – nowe fryzury.

More Hairstyles – jeszcze więcej nowych fryzur.

DAO - Anto Hairstyles – nawet więcej fryzur.

LOTC s Eye Textures – nowe tekstury oczu.

Aion-Themed Tattoos – nowe tatuaże.

Ważne: aby tego typu mody funkcjonowały poprawnie, tj. kiedy używamy ich kilka, należy użyć aplikacji CharGenMorph Compiler, która tworzy dla nich wspólny plik „chargenmorphcfg.xml”. Obsługa jest bardzo intuicyjna, musimy się tylko upewnić, że ścieżki dostępu do poszczególnych plików .xml i katalogu gry (zakładka „Path Configuration”) są poprawne, po czym wcisnąć przycisk Można oczywiście wprowadzać poprawki ręcznie, ale po co? ;-)

Rozszerzony pasek szybkiego dostępu

Zainstalowanie Advanced Quickbar pozwala nam rozbudować pasek szybkiego dostępu o kilka kolejnych linijek, między którymi możemy przełączać. Jeśli zależy nam na jeszcze bardziej rozbudowanym pasku, możemy skorzystać z FtG Quickbar - Center and Multi Rows. Działanie tego drugiego zaprezentowano na tym filmiku.

Czytelniejszy interfejs

Czasami czcionki interfejsu są po prostu za małe, zwłaszcza przy większych rozdzielczościach potrafi ten fakt zaleźć za skórę. Warto zatem spróbować instalacji FtG UI Mod - More Readable Fonts and UI.

Automatyczne zbieranie łupów

Auto Loot dodaje do gry umiejętność, dzięki której możemy zebrać szybko łupy bez potrzeby ciągłego klikania.

Rozszerzony plecak

Przydaje się zwłaszcza w parze z Auto Lootem. Jest to co prawda pewne oszustwo, gdyż normalnie za rozszerzenie przestrzeni w ekwipunku trzeba płacić, niemniej jeśli nie zależy nam na mechanicznym wyzwaniu, warto zainstalować Expanded Inventory, które od początku ustawia najwyższą możliwą wartość, czyli 125.

Dragon Age: Tactics

Mod Advanced Tactics rozszerza ekran taktyki o nowe opcje, zmienia nieco zachowanie postaci w walce (na sensowniejsze), a także poprawia garść błędów. Warto zainstalować, jeśli zależy nam na poprawieniu aspektu bitewnego. Mod dostępny jest w języku polskim.

Więcej finisherów

Chyba każdy lubi widowiskowe finishery. Niestety, w Dragon Age pojawiają się one niezwykle rzedko. Dzięki Forced Deathblows możemy zwiększyć częstotliwość ich wyświetlania. Dostępnych jest kilka wariantów, z czego twórca poleca (a ja się pod tym podpisuję) skorzystanie z „Deathblow Lieutenants Plus”, przez którą wszystkie „żółte” moby zakończą żywot w widowiskowy sposób, jak również zwiększona zostanie ogólna szansa na wyświetlenie ciosu kończącego.

Więcej klimatu

Nie da się ukryć, że światy przedstawione w grach BioWare są puste jak bęben i kompletnie nieruchome. Mod Improved Atmoshpere, jak sama nazwa wskazuje, stara się poprawić stan rzeczy. Wprowadza on m.in. więcej różnorakich obiektów do otoczenia, dodatkowe wyzwalacze rozmów między towarzyszami, animuje sterczące jak kołki postaci niezależne, a nawet przywraca niektóre usunięte elementy. Modyfikacja wprowadza też nieco zmian w przedmiotach i wyglądzie gry. Ogólnie rzecz biorąc: warto.

Czterej pancerni i pies

Jeżeli lubimy mieć ogara mabari w drużynie, możemy go ze sobą zabrać bez rezygnacji z czwartego towarzysza. Extra Dog Slot pozwala zabrać psiego kompana jako piątego członka drużyny. Co więcej, dzięki specjalnemu gwizdkowi możemy go odsyłać i przyzywać na życzenie.

Reset postaci

Character Respecialization pozwoli nam zresetować wszystkie statystyki, zdolności i umiejętności dowolnej postaci i ponownie rozdać punkty. W grze należy wypatrywać kruków (ang. raven), jeden znajduje się przed chatą Flemeth, a drugi w obozie drużyny.

Wszystkie specjalizacje

Możemy odblokować wszystkie specjalizacje za pomocą Unlock Specializations.

Umyj zęby

Jeśli drażnią was ciemnożółte zęby, White Teeth je wybieli.

Podpisane prezenty

Dzięki Madd Gift Guide będziemy zawsze wiedzieli, komu najlepiej wręczyć dany prezent. Analogiczny mod dla rozszerzenia Przebudzenie: Gift Guide – Awakening.

Otwieranie zamków (na partyzanta)

Lock Bash pozwoli nam wyważyć wszystkie zamki w grze. Moda można dodatkowo skonfigurować w zależności od tego, czy chcemy narzucać tej funkcji pewne ograniczenia (szczegóły w łopatologicznym języku angielskim na stronie modyfikacji). Naturalnie jest to znaczne ułatwienie, zakrawające o oszustwo. Bardzo ciekawą i zdecydowanie subtelniejszą alternatywą jest Open Lock Spells – mod ten dodaje czary otwierające zamki.

Precz z Pustką!

Kiedy przechodzimy Początek po raz n-ty, Pustka potrafi naprawdę być męcząca. Coś jak Lochy Irenicusa. Z pomocą przychodzi nam mod Skip the Fade, dzięki któremu przejdziemy ją błyskawicznie, otrzymując przy tym wszystkie nagrody z tym związane.

Na skróty przez Głębokie Ścieżki

Jak powyżej, dzięki Shortcut through the Deep Roads szybciej przebrniemy przez Głębokie Ścieżki, które przy którymś z rzędu podejściu robią się męczące.

Wyjazd z Ostagaru

Ostagar także można pominąć za pomocą moda Skip Ostagar. Modyfikacja jest w fazie rozwojowej, dlatego może zawierać błędy. Dodatkowo nie jest kompatybilna z żadnym modem zmieniającym historie początkowe.

Usunięte sceny z Morrigan

Dla fanów Morrigan obowiązkową pozycją jest mod Morrigan Restoration Patch, który przywraca do gry kilka ciekawych scenek. Niestety, polskiej wersji językowej nie stworzono.

Nowe pancerze i bronie

Poniżej prezentuję kilka ciekawych zestawów broni i pancerzy. Niektóre mogą zachwiać balans rozgrywki, a przynajmniej na niższych poziomach trudności.

The Phoenix Armory for Females – pancerze dla kobiet-łotrzyków (łotrzyczek? XD)

Grey Warden Runic Armor – ciężki pancerz z gwiezdnego metalu.

Kirkwall Exports – spory zestaw pancerzy z Dragon Age II.

Lelianas True Sacred Ashes Armor – inspirowany zwiastunem „Święte Prochy” pancerz dla Leliany.

Loincloth Fashion – kolejny zestaw portów z Dragon Age II, tym razem zarówno broni, jak i pancerzy.

Raptures Witcher – zbroje i bronie z Wiedźmina. Dodatkowo można pobrać różne elementy wyglądu do kreatora postaci.

Jojjo Weapons – wbrew nazwie, jest to zestaw broni i pancerzy, wcześniej obecnych chociażby w modzie do Obliviona.

 

Dragon Age II

Otwieramy Panel sterowania, klikamy „Programy”, następnie wybieramy opcję „Odinstaluj program”, po czym wyszukujemy na liście pozycji „Dragon Age II”. Zaznaczywszy ją, klikamy obecny powyżej list przycisk „Odinstaluj”. Nie ma za co. ;-)

Podobnie jak w przypadku Dragon Age: Początek polecam zainstalowanie Large Address Aware bądź 4GB Patch. Szczegóły na początku poprzedniej sekcji. Mody instalujemy poprzez umieszczenie ich plików w katalogu „override” w dokumentach użytkownika.

Ostrzejsze tekstury

Dragon Age 2 Ultimate HD to mod składający się z dwóch zestawów ostrzejszych tekstur: Normal Version i Ultra Version. Pierwszy zawiera tekstury w rozdzielczości średnio wynoszącej 2048x2048 pikseli, drugi z kolei 4096x4096 pikseli. Oczywiście wybór wiąże się z posiadaniem odpowiednio mocnego sprzętu. Twórca modyfikacji dla pierwszego wariantu zaleca przynajmniej 1 GB VRAM-u i 2 GB RAM-u, a do drugiego 2 GB VRAM-u i 4 GB RAM-u.

Bogatszy kreator postaci

Kreator postaci Dragon Age II można wzbogacić kilkoma modami. Oto garść propozycji:

SG Beauty Shop – nowe fryzury.

Custom Female Hair Pack – nowe fryzury dla postaci żeńskich.

Natural Hair – dodatkowe kolory włosów.

Pineappletree s Vibrant Colors for DA2 – 46 nowych karnacji, 42 nowe kolory oczu oraz 48 nowych barw brwi i zarostu.

Freckles – jak nazwa wskazuje: piegi. Technicznie są to tatuaże.

Wyłączenie autolevelowania

No Follower Autolevel wyłącza automatyczne podnoszenie poziomu towarzyszy, kiedy ich rekrutujemy, pozwalając nam osobiście rozdać wszystkie punkty. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że mają problemy z nowszymi wersjami modyfikacji, dlatego w razie problemów należy próbować początkowego wydania.

Ekwipunek dla towarzyszy

DA2 Equip Your Party pozwala nam osobiście ekwipować naszych towarzyszy w całe zestawy pancerzy. Naturalnie elementy rynsztunku nie będą już stawać się coraz potężniejsze wraz z rozwojem postaci. Usunięcie tego moda wiąże się z koniecznością rozpoczęcia nowej gry.

Przy instalacji postępujemy identycznie, jak w przypadku Dragon Age: Początek i używamy tego samego narzędzia.

Więcej przedmiotów

Morozik75 Arsenal dodaje 76 sztuk broni i tarcz. Część od razu pojawia się w ekwipunku, a resztę możemy kupić w sklepach na przestrzeni trzech aktów.

Lepsze pieniądze za rupiecie

Valuable Junk zwiększa ilość pieniędzy, jaką otrzymamy za sprzedawanie rupieci.

 

Dragon Age: Inkwizycja

Instalator modów: narzędzie do modowania można pobrać pod tym adresem bądź za pomocą tego narzędzia. Tworzymy nowy folder na mody i tam umieszczamy ich pliki. Przy pierwszym uruchomieniu DAI Mod Managera musimy wskazać aplikacji lokalizację naszego pliku wykonywalnego, „DragonAgeInquisition.exe”, który znajduje się w katalogu gry. W oknie, jakie po tym kroku się nam pokazało, wskazujemy ścieżkę dostępu do wcześniej utworzonego folderu z modyfikacjami i zatwierdzamy – powinniśmy w dotychczas pustym polu zobaczyć listę modów. Dla pewności klikamy na linijkę „Official Patch” i sprawdzamy, czy wersja gry się zgadza – przy założeniu, że mamy ostatniego Patcha 11, wartość pola Version powinna wynosić 12. Jeśli wszystko się zgadza, wciskamy przycisk „Merge” i czekamy na zakończenie procesu. Gdy w okienku pojawi się napis „Task Completed Successfully”, wciskamy „Close” i voilà. Jeżeli później będziemy chcieli dodać kolejny mod, powinniśmy wcześniej usunąć folder „Patch_ModManagerMerge” z katalogu „Update”, a następnie postępować normalnie według powyższych instrukcji. W razie zwracania błędów z wersją gry, należy udać się do folderu „Update/Patch” w katalogu DA: I, otworzyć w notatniku plik „package.mft” i upewnić się, że wartość w linijce „Version” zgadza się z zainstalowanym patchem, jak napisałem wyżej. Pod tym adresem znajduje się angielski tutorial z pomocnymi obrazkami.

Koniec z czekaniem!

Jeśli męczy Was wymuszanie oczekiwania na zakończenie misji zlecanych na Stole narad, mod War Table - No Waiting jest Waszym wybawieniem.

Łatwiejsze poszukiwania

Dzięki modowi Search Radius Increased możemy zwiększyć zasięg zaznaczania interaktywnych obiektów o 50 lub 100 procent, przedłużając jednocześnie czas ich podświetlenia z domyślnych pięciu do szesnastu sekund.

Koniec z mgłą

Mgły wojny można się pozbyć za pomocą modyfikacji No More Fog of War.

Mobilna walka

Combat Unleashed pozwala nam używać funkcji autoataku i poruszać się postacią w tym samym czasie.

Jeszcze bogatszy kreator postaci

W przypadku Inkwizycji nie trzeba się aż tak gimnastykować z kreatorem postaci. Można jednak dodać to i owo.

Assorted Hairstyles – więcej fryzur.

SK Hair Pack – jeszcze więcej fryzur. Co istotne, mod działa tylko na ustawieniach ultra.

Oczywiście powyższy zestawienio-poradnik nie wyczerpuje całkiem tematu, wszak modów są co najmniej setki. Mam nadzieję, że po lekturze powyższego tekstu zainstalujecie te co ciekawsze, a także zaczniecie sami ulepszać poszczególne odsłony serii Dragon Age według własnego upodobania.


Jeśli spodobał się Wam powyższy tekst, chętnie przygarnę Waszego lajka na moim fanpejdżu w serwisie Facebook. Dzięki niemu możecie zawsze być na bieżąco z moją radosną twórczością oraz zmotywować mnie do dalszej pracy. Z góry dziękuję. :-)


Jeśli interesuje Was seria Dragon Age, polecam kilka innych tekstów mojego autorstwa:

Sekrety serii Dragon Age

Sekrety serii Dragon Age, część II

Nowy Początek, czyli 10 pomysłów na Dragon Age IV


Obrazek pod nagłówkiem: pixelstalk.net

Meehow
21 października 2016 - 12:10