Ghost in the Shell - piękna wydmuszka? Są pierwsze recenzje - Gameplay - 29 marca 2017

Ghost in the Shell - piękna wydmuszka? Są pierwsze recenzje

Pojutrze w polskich kinach zadebiutuje długo oczekiwana, aktorska adaptacja kultowej mangi Ghost in the Shell. Film w reżyserii Ruperta Sandersa (Królewna Śnieżka i Łowca), ze Scarlett Johansson w roli głównej, mieli już okazję obejrzeć krytycy i wielu z nich nie było w pełni zadowolonych z efektu końcowego.

Recenzenci – ze zbiorem aktualnych opinii możecie się zapoznać choćby w serwisie Metacritic – są zgodni co do tego, że na ekrany kin trafiła graficzna perełka. Kreacja świata przedstawionego, atmosfera Niihamy, także płynne i szalenie efektowne sceny akcji prezentują się zachwycająco. Niestety, za wizualnym przepychem nie poszła opowieść, która zdaniem większości krytyków została solidnie poszatkowana i ukazana w sposób wręcz odpychający.

Przed premierą interesowało nas, jak w krótkim, bądź co bądź, filmie ukazane zostaną filozoficzne rozważania na temat skutków łączenia ludzi i maszyn, zaniku tożsamości ludzkiej oraz niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji. Wszak to nie tylko niezwykła, cyberpunkowa wizja przyszłości, ale także fabularna głębia przyczyniła się do uznania Ghost in the Shell za dzieło wybitne. Niestety, wygląda na to, że minimalizm oraz finezja autora oryginału, Masamune Shirow, uleciały bezpowrotnie.

Film na bazie Ghost in the Shell skupia się na postaci Motoko Kusanagi, zcyborgizowanej (ludzki mózg w sztucznym ciele) dowódczyni organizacji Sekcja 9, specjalizującej się w zwalczaniu przestępczości wykorzystującej nowoczesne technologie. Grupa podejmuje próbę powstrzymania groźnego hakera, pragnącego odwrócić zastaną rzeczywistość do góry nogami.

Główną rolę gra Scarlett Johansson (Avengers, Między słowami, Prestiż), a na ekranie towarzyszą jej Takeshi Kitano, Pilou Asbæk, Juliette Binoche, Michael Pitt, Chin Han oraz Kaori Momoi. Obraz został wyprodukowany przez Aviego i Ariego Aradów (m.in. Niesamowity Spider-Man 1 i 2, Iron Man, Ghost Rider), a wśród producentów wykonawczych jest Mitsuhisa Ishikawa, szef studia animacji Production I.G, odpowiedzialnego za japoński film animowany Ghost in the Shell w reżyserii Mamoru Oshiiego oraz telewizyjne anime z 2002 roku o podtytule Stand Alone Complex.

Gameplay
29 marca 2017 - 14:23