Każdy chce być YouTuberem! - Staniu - 7 maja 2017

Każdy chce być YouTuberem!

Od wielu lat Youtube to już nie tylko platforma do wrzucania śmiesznych filmów z kotami. To też sposób na zarobek, fabryka idoli, celebrytów. Czy to źle, że dzięki filmom ktoś staje się popularny i zarabia więcej niż przeciętny Kowalski? Raczej nie. W latach 90 chłopcy chcieli być piłkarzami, a dziewczynki piosenkarkami. Dzisiaj dzieciaki pragną być Youtuberami.

Co to w ogóle znaczy być youtuberem? Rzecz jest prosta, a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Włączamy kamerę, lub program do przechwytywania obrazu z ekranu komputera i nagrywamy film, który przyciągnie masę ludzi. Ludzi, którzy następnie zasubskrybują nasz kanał i dołożą cegiełkę do popularności. W oczach dzieci i nastolatków to jedyne kroki jakie należy podjąć aby osiągnąć sukces. Niestety młode umysły nie wiedzą jak działa ten świat i jak wiele im umyka. Za gwiazdami YT stoją często całe ekipy, które wspólnie tworzą materiały. Finalnie widzimy gwiazdę, która staje się twarzą kanału. Nie widzimy również pracy jaką trzeba czasami włożyć w rozwój. Profesjonalny youtuber (nie bójmy się używać tego stwierdzenia) spędza czas nad promowaniem wizerunku, poprawą umiejętności i kombinuje jak spieniężyć swoją pracę. Nie ma czasu na inną pracę. Skupia się na tym co jest tu i teraz.

W tym miejscu cudowna bańka youtubowego szczęścia pęka. Bo co stanie się w momencie, gdy platforma upadnie? A tak się stanie. Nic nie trwa przecież wiecznie. Co wtedy z ludźmi, którzy w wieku 15 lat odnieśli sukces, zarabiali więcej niż ich rodzice, a nagle sen urywa się i muszą stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością. Bez konkretnych umiejętności, bo na przykład do tej pory wystarczyło nagrać kolejny śmieszny film z Minecrafta. Bez szkoły, bo Youtube dał im pieniądz, więc studia poszły w odstawkę. Wiem, są wyjątki. Przecież montaż filmów, tworzenie grafiki, zabawy drogimi sprzętami również czegoś uczą, ale to nie wystarczy. Nie wszyscy robią to samodzielnie. Jak wspomniałem, korzystają z umiejętności innych ludzi. Może to wredne, ale chciałbym z czystej ciekawości zobaczyć kiedyś miny pewnych siebie youtubowych gwiazdeczek, które dzisiaj bez szacunku odnoszą się do swoich fanów, jak nagle tracą swoją ukochaną platformę. Zaiste ciekawe zjawisko. Co zdolniejsi i tak sobie poradzą. Wszak Youtube spłodził wielu genialnych twórców i tego nie można bagatelizować.

Chodzi mi jedynie o to, że coraz więcej dzieci, młodzieży pragnie być gwiazdkami. Nikt nie wytłumaczy im z czym to się je. Wszyscy chcą robić, ale tak, żeby się nie narobić, a internet wydaje się do tego idealnym narzędziem, z YouTubem na czele. Co więc można zrobić, aby przekonać młode pokolenia (powiedział 26-letni staruch) do zmiany nastawienia? Może należy pokazywać pracę jako coś pożytecznego. Angaż w banku, lub na stanowisku informatycznym może być równie ciekawym doświadczeniem co robienie z siebie błazna na YT. Aktualnie szkoły straszą dzieciaki. Wmawiają im, że ich przyszłość będzie ciężka, okrutna i pełna niepowodzeń. Dlatego też lepiej wziąć się za robienie z siebie idioty niż męczyć „prawdziwą” pracą, prawda?

Staniu
7 maja 2017 - 12:30
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
07.05.2017 13:59
6
aszron
55
Centurion

To podobnie jak z felietonami na gameplay. Wartościowe artykuły od dobrych autorów można zliczyć na palcach jednej ręki. Reszta to grafomańskie popisy i filozoficzny bełkot. Nawet nie będę się wypowiadał na temat fragmentu związanego ze szkołą, bo to powielone, stereotypowe bzdury. Nauczyciele mają za zadanie motywować uczniów, a nie ich "straszyć". Oczywiście, 26 letni "staruch" wie jednak lepiej i ma najwięcej w tym temacie do powiedzenia.

07.05.2017 13:59
6
aszron
55
Centurion

To podobnie jak z felietonami na gameplay. Wartościowe artykuły od dobrych autorów można zliczyć na palcach jednej ręki. Reszta to grafomańskie popisy i filozoficzny bełkot. Nawet nie będę się wypowiadał na temat fragmentu związanego ze szkołą, bo to powielone, stereotypowe bzdury. Nauczyciele mają za zadanie motywować uczniów, a nie ich "straszyć". Oczywiście, 26 letni "staruch" wie jednak lepiej i ma najwięcej w tym temacie do powiedzenia.

07.05.2017 15:24
2
odpowiedz
zanonimizowany1191507
24
Legend
Wideo

Nie będzie YT to przejdą na twitcha, dailymotion albo coś co zastąpi YT. Tego raka jakim są youtuberzy nie da się pozbyć tak łatwo.

Z ciekawości zajrzałem kiedyś na kanały które mają najwięcej subow. Jeszcze niedawno byłem pewny, że największymi youtuverami są Rock i Rojo z tym milionem subow. Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem coś takiego:

https://youtu.be/unEpZdOZqBs

https://youtu.be/3lVrRc5jIXg

https://youtu.be/R8RiehCZ3rs

Popatrzcie na suby i wyświetlenia tych matołów. No rak...inaczej nie można tego nazwać.

Nawet mi chodzi o to że oni zarabiają na tym pewnie grube tysiące. Chodzi o wartość merytoryczną tego tworu. Przecież od obejrzenia 15 min czegoś takiego poziom IQ spada pewnie w okolice IQ kartofla. A ludzie to oglądają kiedy takie kanały jak Astrofaza czy Scifun, naprawdę ciekawe mają po 100-200k subow i ułamek wyświetleń zalinkowanego przeze mnie gówna. Jako człowiekowi który studiował 5 lat kierunek pedagogiczny włosy stają dęba.

post wyedytowany przez zanonimizowany1191507 2017-05-07 15:27:33
07.05.2017 15:31
cswthomas93pl
3
odpowiedz
cswthomas93pl
98
Legend

To co się stało z YouTubem na przestrzeni ostatnich lat to jakaś masakra, takiego wylewu bezmózgiej jednostki jeszcze nie widziałem.

07.05.2017 15:38
4
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1225531
0
Generał

Ostatnie dobre czasy youtuba, to czasy Testovirona.

07.05.2017 16:33
DanuelX
odpowiedz
2 odpowiedzi
DanuelX
82
Kopalny

Ja nie chcę! Ja chcę być jedynie prezydentem świata.

Zamiast narzekać na YT wystarczy nauczyć się angielskiego i całkowicie olać polski content.

post wyedytowany przez DanuelX 2017-05-07 16:34:32
07.05.2017 16:35
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1080091
33
Legend

Z youtuberów szanuje tylko Klocucha. Jedyny który robi to z pasji.

07.05.2017 17:15
odpowiedz
zanonimizowany1187012
11
Senator

Każdy chce być jutuberem, bo za pajacowanie można wyciągnąć kilka dniówek. I to wszystko tylko za bycie/udawanie idioty i dajcie ryja do kamery. Plus trochę bluzgów.

To jak bardzo poziom spadł na całym jutubie (nie tylko polskim) jest przerażające. Całkowita degrengolada. Polski jutub to już w ogóle straszliwe zjawisko. Jakieś gargamele, patologia na streamach (tak, ten gość co pokazywał swoją patologiczną rodzinę i ich "przygody" z sąsiadami, a donejty leciaaaały że hej) czy jutuberzy grający w CS-a, gdzie contentem jest pokazywanie otwierania skrzynki. Po prostu dramat.

Już dawno przestałem oglądać jutuba, chyba tylko ostał się Jim Sterling i Downward Thrust. Jestem przerażony poziomem i serio tym, że ludzie oglądają jakieś izaki pompy i gargamele i czują się z tym dobrze, a nawet lepiej od innych.

post wyedytowany przez zanonimizowany1187012 2017-05-07 17:16:22
07.05.2017 17:59
1
odpowiedz
BloodPrince
131
Senator

Polecam omijać zakładkę "na czasie" i oglądanie jedynie treści, które nas interesują.
Może i jest zalew śmieciowych filmików, ale nie przypominam sobie, by w historii tuby było tyle kanałów popularnonaukowych.

07.05.2017 19:43
odpowiedz
1 odpowiedź
Firod
14
Chorąży

@aszron
Bo ten 26-letni staruch miał w swoim życiu dziesiątki nauczycieli i tych, którzy motywowali, a nie poniżali, można zliczyć na palcach jednej ręki.

07.05.2017 22:10
Jeyhard
odpowiedz
1 odpowiedź
Jeyhard
43
Konsul

Kolejny (po tym o piractwie) clickbaitowy artykuł autora. Kolejny, który do tematu nie wnosi ABSOLUTNIE NIC, pokazując tylko olbrzymi ból dupy autora o to, że ktoś może siedzieć w domu, nagrywać i na tym zarabiać. Ach, ta nasza kochana, polska cebulka. Popieram w pełni komentarz aszrona. - na gameplayu pisać może każdy, nie każdy jednak chyba powinien.

Kilkadziesiąt lat temu młodzi faceci chcieli zostać muzykami, gwiazdami rocka, rzucić szkołę i zrobić karierę. I to było pewnie w porządku. Dziś, gdy można realizować się w taki czy inny sposób nie wychodząc z domu, gdyż pozwala nam na to technologia, nagle staje się to problemem. Nagle każdy, kto chce tworzyć na YT, robi tam z siebie błazna, nikt nie tworzy wysokiej jakości materiałów. Pragnę też uświadomić autora, że nie wszystkie dzieciaki pragną być youtuberami - tak jak kiedyś nie każdy chciał być piłkarzem, muzykiem, czy astronautą. Ot pojawił się nowy sposób na zarobek.

A co ze wspomnianym w komentarzach SciFunie i jego protoplaście Vsauce? A co z Angry Video Game Nerd czy naszym polskim (wiem, że niepodobni do AVGN) Rockiem i Rojem, którzy może nie robią materiałów najwyższych lotów, ale da się je oglądać. A co z setkami polskich (i tysiącami zagranicznych) kanałów, na których znaleźć można wideoporadniki jak przejść daną grę, jak ze śmieci walających się w domu złożyć użyteczny przedmiot/mebel, jak położyć płytki w łazience, czy, pewnie najbardziej znanym tego typu kanałem w Polsce, 5 Sposobów na, gdzie też można znaleźć fajne patenty? Ja wiem, że na Youtube jest cała masa śmieciowych kanałów, które robią gówno. Ale czy nie jest tak wszędzie? Czy każdy film, książka, gra czy piosenka jest wybitna i zasługuje na nagrodę? No właśnie. Trzeba po prostu umieć znaleźć coś dla siebie.

Śmieszy mnie zdanie o tym, że w szkole straszyli, jaka to gówniana przyszłość czeka każdego z nas. Sam mam 28 lat, niewiele więc więcej od autora, a w życiu takich bzdur nie słyszałem. A co jak Youtube padnie? Pojawi się inny serwis, bądź ludzie znajda inny sposób na zarabianie w necie, bo, parafrazując, Internet nie znosi próżni. A tak w ogóle to w czym jest lepszy angaż w banku, czy "na stanowisku informatycznym", od prowadzenia kanału na YT, który na siebie (nieźle) zarabia? Bo ktoś nie będzie miał po tym umiejętności? Bo pewnie za każdego montowane są filmy, nikt nawet nie potrafi włączyć kompa.

post wyedytowany przez Jeyhard 2017-05-07 22:16:50
07.05.2017 22:47
A.l.e.X
😉
odpowiedz
3 odpowiedzi
A.l.e.X
133
Alekde

Jak najprościej posprzątać youtube ? Odp. jest banalna przestać płacić. Wtedy zostaną tylko ci którzy chcą tworzyć i którym zapłacą sponsorzy, a ci nie będą płacić za 99,99% tego co tam jest. Niestety Google mimo że ciągle dokłada do YT raczej nie zmieni swojej polityki bo dla nich obecnie nie liczy się zysk, a popularność. I nie liczyłbym że kiedyś to zniknie jak miał zniknąć FB, nie zniknie bo wszystko zawsze opierało się na tym samym czym więcej "idiotów" na świecie tym większa stabilizacja i porządek, po to w końcu są igrzyska, a tak jeden z drugim z nudów by jeszcze pomyślał o jakieś rewolucji ;)

08.05.2017 00:50
Cobrasss
😍
odpowiedz
Cobrasss
158
Senator

Kiedyś YT był dla mnie rozgrywką. A teraz bandą pełną egoistów co szukają w tym biznesu na swoje życie.

Nie mówię że każdy na YT to egoista. Ale tak z 50% to egoiści 40% spoko ludzie a 10% to są randomy które nic nie mają od siebie ale nie można im nic zarzucić.

Owszem nie zabraniam nikomu zarabiać poprzez YouTube ale czasem więcej spędzają czasu na swoim wizerunku kanału niż samym sobą. Sam to wiem bo uświadczyłem to rok temu. Niejaki Sonic1994 chciał z mną pomówić poprzez Skype,a o parę spraw ale do rozmowy nie doszło bo był zajęty pracą.

NIby OK rozumiem praca ważniejsza. Ale swój wolny czas zmarnował przy swoim głupim kanale YT zamiast ruszyć tyłek na Skype bo czekam tam na niego z jakiś miesiąc a on nic i swoje wymówki że zajęty pracą.

post wyedytowany przez Cobrasss 2017-05-08 00:50:50
08.05.2017 08:14
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Lutz
173
Legend

Mysle ze chlopak piszacy ten artykul jedyny research jaki zrobil to odwiedzenie paru "glupawych" kanalow.

"Youtube upadnie", mozliwe, ale szybciej upadnie CNN, SKY czy nawet BBC.

zeby pisac o czyms, warto sprawdzic co pisza profesjonalisci, jakie sa trendy w mediach, jak wyglada porownanie ogladalnosci w poszczegolnych grupach wiekowych.
Jezeli sie tego nie robi wychodza potem takie zalosne popierdywania o niczym

08.05.2017 11:04
lis2518
1
odpowiedz
1 odpowiedź
lis2518
49
Konsul

Znacie thrashingmadpl? Jedyny youtuber którego mógłbym oglądać bez końca .

08.05.2017 13:51
Crod4312
odpowiedz
2 odpowiedzi
Crod4312
111
Senator
Wideo

Fangotten chyba zobaczył ten materiał bo zaraz pojawił się materiał o YT na jego prywatnym kanale :)
https://www.youtube.com/watch?v=sPuE0BWEDWY

Ogólnie to trafił w sedno.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze