Dunkierka zbiera znakomite recenzje. Murowany kandydat do miana filmu roku - Gameplay - 18 lipca 2017

Dunkierka zbiera znakomite recenzje. Murowany kandydat do miana filmu roku

Christopher Nolan (Interstellar, Incepcja, trylogia o Batmanie) powrócił w najlepszy możliwy sposób. Najnowszy film reżysera – wojenna Dunkierka – cieszy się nadzwyczajnym uznaniem wśród krytyków i ma ogromne szansę na tytuł najlepszego filmu roku. O wysokiej jakości obrazu przekonamy się 21 lipca, kiedy to próba przybliżenia wydarzeń składających się na jedną z największych operacji II wojny światowej wejdzie do polskich kin.

Aktualnie Dunkierka może się pochwalić średnią z ocen na poziomie 97 punktów w serwisie Metacritic, a także 98% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes (przy nocie rzędu 9,2/10). Jak nietrudno się domyślić, film został przyjęty entuzjastycznie. Tak naprawdę, nie sposób natknąć się na teksty o wydźwięku negatywnym. Nawet jeśli pojawiają się jakieś narzekania, to jedynie w kontekście wskazówek na temat tego, co można byłoby poprawić, aby uzyskać idealny film wojenny.

Niemal wszyscy recenzenci uznali film za majstersztyk, chwaląc intensywność narracji, nadzwyczajną prezentację konfliktu zbrojnego i fenomenalną warstwę wizualną (m.in. Variety, TheWrap, Empire, The Telegraph, IGN). Dla części krytyków Dunkierka jest wręcz jednym z najlepszych filmów wojennych w historii, a zarazem dziełem sztuki (np. The Hollywood Reporter, Entertainment Weekly, Chicago Sun-Times). Nietrudno znaleźć rozmaite pochwały pod kątem geniuszu Christophera Nolana (The Guardian, New York Daily News, Movie Nation, Village Voice), czy też znakomitej ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Hansa Zimmera (Tampa Bay Times, USA Today).

Co można byłoby zrobić lepiej? W rzeczywistości niewiele, ale dla przykładu Matt Singer z serwisu Screen Crush zwraca uwagę na niezadowalającą, w niektórych przypadkach, grę aktorską. Jednak – biorąc pod uwagę fakt, że głównym bohaterem opowieści jest tu tak naprawdę cała operacja ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz części wojsk francuskich i belgijskich, przeprowadzona z Dunkierki do Wielkiej Brytanii – zarzut ten wydaje się nieco chybiony.

Dunkierka trafi na ekrany polskich kin 21 lipca. W filmie wyreżyserowanym i napisanym przez Christophera Nolana grają: Tom Hardy (Locke, Zjawa, Mad Max: Na drodze gniwu, Tabu), Mark Rylance (Intymność, Most szpiegów), Kenneth Branagh (Mój tydzień z Marylin, Jack Ryan: Teoria chaosu), Cillian Murphy (Peaky Blinders, Wiatr buszujący w jęczmieniu), Fionn Whitehead, Jack Lowden, Tom Glynn-Carney, Aneurin Barnard i Harry Styles. Za oprawę muzyczną odpowiada Hans Zimmer.

Gameplay
18 lipca 2017 - 14:15