Westworld - chronologia wydarzeń w serialowym hicie HBO - fsm - 8 lipca 2018

Westworld - chronologia wydarzeń w serialowym hicie HBO

Drugi sezon serialu Westworld już się zakończył. Po bardzo obiecującej premierze wielu internautów uznało, że to jednak nie to samo, co w serii pierwszej i że HBO nieco obniżyło loty. Ja uważam, że kontynuacja perypetii chciwych ludzi i morderczych robotów wyszła bardzo dobrze, ale momentami pomieszanie linii czasowych wprowadziło więcej zamieszania, niż pożytku. Dzięki temu jednak wszystkie tajemnice pozostały takowymi niemal do samego końca.

Jeśli jednak chcielibyście poznać prawidłową kolejność wydarzeń, zapraszam do lektury tego długiego tekstu, który pomoże Wam ułożyć sobie fabułę całych dwóch sezonów tego serialu.

Uwaga - tekst jest przetłumaczoną, skróconą i skorygowaną wersją artykułu autorstwa Andrei Reiher umieszczonego w serwisie Collider. Autorka jako punktu wyjścia używa daty 15.06.2052, która pojawiła się na stronie Discover Westworld jako informacja przy nagraniu z kamery przemysłowej pokazującej Maeve i Sizemore'a pod koniec sezonu 1.

Będą spoilery, to rzecz oczywista.

2015

Arnold zabiera Dolores do prawdziwego świata, do domu, który zbudował dla swojej rodziny.

Arnold i Ford organizują demonstrację dla potencjalnego inwestora, Logana Delosa. Logan widzi, jak realistyczne są hosty i postanawia zainwestować rodzinną fortunę w Westworld.

2017

Arnold i Ford tworzą hosty i historie, przygotowując „content” dla parku. Arnold zaczyna widzieć zaczątki prawdziwej świadomości w hostach.

Arnold boi się tego, czym mogą stać się hosty i tworzy postać arcyłotra Wyatta, którą umieszcza wewnątrz Dolores. Ona wraz z Teddym wyruszają na krwawą wyprawę podczas której zabijają wszystkich na swojej drodze. Wszystko kończy się w miasteczku Escalante, gdzie Dolores zabija Arnolda (na jego prośbę), potem Teddy'ego, a na końcu siebie.

Akacheta pojawia się w Escalante tuż po masakrze, znajduje symbol labiryntu i zaczyna obsesyjnie o nim myśleć. Zanim udaje mu się złapać jego sens, zostaje przeprogramowany na wodza zabójczego plemienia duchów. [sezon 2]

Ford zakopuje Escalante pod ziemią (widać tylko czubek wieży kościoła) i mimo wszystko otwiera park.

2022

Ford tworzy Bernarda, replikę Arnolda. Bernard jako inżynier pomaga Fordowi tworzyć jeszcze lepszych hostów.

Bernard został stworzony przy udziale Dolores, która poznała Arnolda doskonale podczas ich pierwszych testowych rozmów. [sezon 2]

William i Logan przybywają do parku.

Dolores doznaje szoku podczas brutalnej sceny napadu na ranczu. Teddy nie przybywa jej na pomoc, Dolores musi sama stawić czoła napastnikom i wtedy uruchamiają się wspomnienia z zabójstwa Arnolda. Dolores ucieka i przypadkiem trafia na Williama i Logana.

Dolores powoli się przebudza, jednocześnie zakochując się w Williamie. Razem ruszają na poszukiwania miasteczka Escalante. Odłączają się od Logana i w końcu znajdują zakopaną osadę – Dolores panikuje, nie potrafiąc określić, czy jej wspomnienia są prawdą czy nie.

Logan i jego banda oprychów w końcu dołączają do Williama i Dolores. Logan brutalnie przypomina Williamowi, że Dolores to maszyna. Ta ucieka, a William wchodzi na mroczną ścieżkę – podczas poszukiwania ukochanej zamienia się w bezlitosnego mordercę.

Gdy w końcu William wraca do głównego miasteczka, znajduje zresetowaną Dolores, która go nie poznaje. Wtedy William po raz pierwszy zakłada czarny kapelusz stając się Facetem w Czerni.

Logan zostaje wygnany na pustynię – spotyka go Akacheta, który następnie trafia na skraj parku i widzi maszynerię tworzącą park. Przekonany, że to wrota do innego świata, wraca do swojej osady po ukochaną. Zanim udaje im się dotrzeć do celu, jego ukochana Kohana (no co, tak ją nazwali) zostaje zabrana do „chłodni”. Akacheta w końcu daje się zabić, by ją odszukać w zaświatach. [sezon 2]

William wraca do parku razem z przyszłym teściem, Jamesem Delosem, ojcem Logana. Pokazuje mu park w akcji, jednocześnie uzmysławiając, że to coś dużo więcej, niż rozrywka. Że to miejsce pokazuje ludzi takimi, jakimi są naprawdę.

2026

Replika Jamesa Delosa jest trzymana w odosobnieniu i testowana przez ekipę pod wodzą Williama. Ten odwiedza go co jakiś czas sprawdzając, czy prawdziwy ludzki umysł w sztucznym ciele jest stworzeniem, które można wypuścić do prawdziwego świata. [sezon 2]

2032

William spotyka Dolores w siedzibie parku, nazywa ją „rzeczą” i nie wierzy, że mógł ją kiedyś kochać. Przy okazji pokazuje jej swój najnowszy projekt – zbiór maszyn rozbudowujących park.

Akacheta, który nie był aktualizowany od 10 lat (bo dotąd nie zginął), opuszcza stanowisko serwisowe i odnajduje swoją żonę w chłodni. [sezon 2]

2040

William nadal odwiedza robotyczną wersję Jamesa Delosa, który w prawdziwym świecie zmarł siedem lat wcześniej. [sezon 2]

2051

Na przyjęciu poznajemy żonę Williama, Juliet, córkę Jamesa Delosa. Podczas trwania wieczoru Ford daje Williamowi kartę z zapisanym profilem jego eskapad w parku. Zmagająca się z alkoholizmem Juliet boi się swojego męża. Ich córka, Emily, początkowo trzyma stronę ojca. Juliet odkrywa prawdę o swoim mężu i jego „parkowej aktywności”, co przepełnia czarę goryczy i doprowadza do samobójstwa. [sezon 2]

William wraca do parku i sprawdza, czy umie czuć cokolwiek, przez szerzenie terroru wśród hostów. Jednym z takich aktów jest zabójstwo matki i córki. Matka to Maeve, która po resecie zostaje przydzielona do domu uciech w głównym miasteczku Westworld.

William znowu spotyka się z Jamesem Delosem. Informuje go o samobójstwie córki, przypomina o przedawkowaniu Logana, a gdy Delos zaczyna szaleć, William opuszcza pomieszczenie i każe technikowi obserwować powolne rozpadanie się umysłu RoboDelosa. [sezon 2]

Akacheta spotyka w dziczy Forda, który jest zdziwiony tym, jak szybko Akacheta zyskał świadomość. Ford przestrzega go przed swoją rychłą śmiercią i każe mu po tym wydarzeniu zebrać swoich ludzi i poprowadzić ich do nowego świata. [sezon 2]

2052 – główne wydarzenia sezonu 1

Ford umieszcza w wielu hostach aktualizacje pozwalające im przypominać sobie swoje poprzednie wcielenia i stopniowo zyskiwać świadomość.

Ojciec Dolores, Peter Abernathy, znajduje na farmie zdjęcie kobiety na Times Square (to Juliet, której fotografię musiał tu kiedyś zgubić William). To powoduje przeciążenie umysłu i Peter wypowiada frazę-klucz „gwałtownych uciech gwałtowny koniec”. Dolores powtarza frazę Maeve i obie bohaterki oficjalnie wkraczają na ścieżkę oświecenia.

By pomóc Dolores, Ford wgrywa Teddy'emu historię Wyatta. Dolores cały czas ma retrospekcje z czasów, gdy była zakochana w Williamie i gdy zabiła Arnolda. William z kolei obsesyjnie szuka labiryntu, o którym tyle słyszał. Razem z Teddym (którego przekonuje, że muszą pomóc Dolores). W końcu panowie odnajdują odkopane przez Forda miasteczko Escalante, a w nim Dolores. To jest centrum labiryntu.

Dolores informuje Williama, że labirynt nie jest dla niego, a dla hostów. Wtedy też Dolores orientuje się, że młody William i Facet w Czerni to ta sama osoba. To wywołuje kolejny szok, a później, w finale sezonu, Ford pomaga Dolores przypomnieć sobie, że niegdyś zabiła zarówno Arnolda, jak i siebie, ofiaruje jej broń Wyatta, i w konsekwencji pozwala się zabić.

W tym samym czasie Maeve wyrusza z misją odnalezienia córki. Wielokrotnie umiera i w końcu zaczyna kojarzyć techników, którzy zajmują się nią po śmierci. Obydwaj mężczyźni zostają jej niechętnymi wspólnikami, po tym jak Maeve podkręca swoje atrybuty do maksimum, dzięki czemu jest w stanie kontrolować inne hosty.

Jedna z kobiet zarządzający Westworld, Teresa, w kooperacji z wysoko postawioną członiknią zarządu Delos, Charlotte Hale, potajemnie przemyca własność intelektualną firmy – czyli oprogramowanie i osobowości hostów, poza teren parku, w obawie przed działaniami Forda. Szeregowa pracownica działu behawioralnego, Elsie, odkrywa działania Teresy i zdradza je Bernardowi.

Bernard, działający pod wpływem Forda, zabija Teresę, odkrywa, że sam jest hostem i prosi Forda o usunięcie wspomnień. Ostatecznie jednak Ford przywraca wszystkie wspomnienia Bernarda, doprowadzając do przebudzenia, a w konsekwencji Bernard pragnie zrealizować plan Forda. Chce uwolnić wszystkie świadome hosty z parku.

2052 – sezon 2, zaraz po masakrze

Bernard i Charlotte Hale uciekają z gali i ukrywają się w tajnej placówce, gdzie przebywają tajemnicze, białe proto-hosty. Wzywanie pomocy nie przynosi skutku – Hale dowiaduje się, że ewakuacja zostanie przeprowadzona dopiero, gdy „przesyłka zostanie zabezpieczona”. Przesyłką jest Peter Abernathy.

Bernard i Charlotte znajdują Petera uwięzionego przez bandę łotrów. Nie udaje im się go uwolnić, Charlotte ucieka, Bernard zostaje pojmany.

William odkrywa nową grę w parku– tzw. drzwi, do udziału w której werbuje swojego starego robo-kumpla, Lawrence'a.

Dolores pomału buduje armię, którą zaprowadzi do „Glory”, czyli doliny, w której ukryty jest prawdziwy skarb (zwanej też „Valley beyond”). Skarb, który został jej pokazany prze laty przez starego przyjaciela (Williama) i teraz zostanie użyty, by zgładzić ludzi.

Maeve z kolei dodaje do swojej drużyny m.in. szefa fabuły, Lee Sizemore'a i bandziora Hectora. W trakcie drogi do córki Maeve trafiają do zupełnie nowego parku, Shogun World.

Drogi Dolores, Bernarda i Petera się krzyżują. Ku rozpaczy Dolores, Bernard nie jest w stanie złamać szyfrowania blokującego dostęp do głowy Petera. Pojawia się Hale i jej ochrona, którzy zabierają Petera do Mesy.

Bernard zostaje zabrany przez Clementine do jaskini, w której znajduje się Elsie, wcześniej umieszczona tam przez samego Bernarda. Razem odkrywają wejście do tajnej placówki, w której wcześniej w sekrecie tworzona była technologia do zbierania świadomości prawdziwych ludzi odwiedzających park. Bernard przypomina sobie, że on jest odpowiedzialny za zabicie wszystkich techników biorących udział w projekcie. Wtedy też stworzył dla Forda cyfrową wersję osobowości jakiegoś prawdziwego człowieka, ale nie jest w stanie przypomnieć sobie o kogo chodziło.

W międzyczasie pokazany zostaje park numer 6 o tematyce indyjskiej. Przebywa tam córka Williama i Juliet, która wyczuwa, że coś jest nie tak i ucieka (razem z zastrzelonym w ostatniej chwili tygrysem).

W tym samym czasie William stara się naprawić swoją zepsutą duszę czyniąc dobro – pomaga swojemu kumplowi Lawrence'owi i ratuje jego rodzinę. Mniej-więcej wtedy też spotyka na szlaku swoją córkę.

Z kolei Maeve i jej dzielna ekipa trafiają do świata samurajów, w którym narracja jest mocno pokiełbaszona. Cała ta wyprawa służy Maeve do odblokowania umiejętności kontrolowania hostów umysłem i do zacieśnienia więzów w drużynie.

Dolores wraca do głównego miasteczka po pociąg, który potrzebny jej będzie do zdobycia Mesy. Wtedy też po raz ostatni widzimy dobrego Teddy'ego – skoro łagodne osoby nie są w stanie przetrwać wojny, Dolores siłą zmienia osobowość ukochanego i tworzy zeń prawdziwego zabijakę.

Maeve wraca do Westworld i odnajduje córkę, która jej nie pamięta. Pojawia się plemię duchów, wywiązuje się walka.

William pozornie naprawia relacje z córką, ale ostatecznie natura bierze górę i zostawia ją odjeżdżając w nieznanym kierunku.

2052 – sezon 2, ok. tydzień po masakrze

Peter Abernathy zostaje przywieziony do Mesy, a Charlotte Hale chce wydobyć z niego wszystkie niezbędne dane.

Bernard dociera do Mesy i udaje się do Kolebki, bazy danych z zapasowymi kopiami wszystkich hostów. Bernard chce odkryć, kto tak naprawdę kontroluje systemy całego parku. W tym celu wchodzi do symulowanego Westworld wewnątrz Westworld, gdzie spotyka świadomość Forda. Tak Ford uświadamia Bernardowi prawdziwą rolę parku – kopiowanie umysłów ludzi, by mogli żyć wiecznie w sztucznych ciałach. Ford nadal pragnie, by hosty stały się wolne, przejmuje więc umysł Bernarda, opuszcza symulację i wyłącza blokadę systemu.

Dochodzi do konfrontacji Maeve i Williama. Williamowi udaje się przeżyć, bo pojawia się Sizemore wraz z kawalerią, którzy ostrzeliwują wszystkie hosty i zabierają postrzeloną Maeve z powrotem do Mesy.

Dolores także dociera do Kolebki (za pomocą pociągu, który nie uznaje hamowania na stacji końcowej), udaje jej się pożegnać z ojcem i zabrać jego dysk. Kolebka zostaje zniszczona, hosty teraz mogą umrzeć naprawdę, wszyscy uciekają (Dolores ma okazję zamienić kilka słów z Maeve).

Emily odnajduje ojca, ten uznaje ją za hosta i zabija, podobnie jak kilku zwykłych ludzkich ochroniarzy. Zaczyna wątpić we własną „prawdziwość”.

Bernard usuwa Forda ze swojego umysłu, zostawia Elsie w lesie i sam jedzie do miejsca określanego jako Glory.

Dolores i Teddy spotykają na drodze plemię duchów, które nie sądzi, by Dolores mogła posiąść tajemnicę w tzw. Glory. Wywiązuje się walka, Dolores i Teddy przeżywają jako jedyni. Niestety Teddy nie jest w stanie znieść swojej nowej osobowości i popełnia samobójstwo.

Ford pomaga uwolnić Maeve z Mesy, ale wcześniej ekipa Westworld zdołała skopiować część kodu Maeve i zainstalować do w Clementine, dzięki czemu jest ona w stanie zmusić hosty do zabijania się nawzajem.

Bernard, William i Dolores spotykają się u celu podróży – w tzw. Kuźni, gdzie trzymane są cyfrowe osobowości wszystkich prawdziwych ludzi odwiedzających park. William próbuje oszukać Dolores, ale ona go przechytrza. Dolores i Bernard wchodzą do Kuźni.

W środku wchodzą do symulacji podobnej do tej, która była w Kolebce. Tam głównym AI jest Logan wyjaśniający im prostotę ludzkiego kodu. Dolores pragnie zniszczyć Kuźnię, Bernard chce dać ludziom szansę. Bernard zabija Dolores tuż po tym, jak udaje jej się włączyć mechanizm zalewający całą dolinę.

AI z Kuźni otwiera bramę do wirtualnego Edenu, w którym świadomości wszystkich hostów mogą wieść spokojne życie. Tam zmierza plemię duchów, Akacheta z ukochaną, a także córka Maeve. Pochód hostów zatrzymuje Hale używając Clementine do zmasakrowania wszystkich hostów. Część z nich trafia do Edenu, część zostaje zabita.

Gdy dolina zostaje zalana, wszyscy wykonują taktyczny odwrót. Z powrotem w Mesie Bernard widzi, jak Hale zabija Elsie i wtedy podejmuje decyzję, by jednak pomóc Dolores. Później okazało się, że Bernard zabrał świadomość martwej Dolores i umieścił ją w sztucznym ciele Charlotte Hale, która zabiła oryginał i od tego momentu zajęła jej miejsce w historii.

2052 – sezon 2, ok. dwa tygodnie po masakrze

Bernard pomieszał swoje wspomnienia, znalazł się na plaży, gdzie zostaje znaleziony przez nowo przybyłą ekipę, która próbuje dojść do ładu z wszystkimi wydarzeniami w parku. Całe dochodzenie i sprawdzanie wspomnień Bernarda ma miejsce w tym czasie.

Ekipa firmy Delos odkrywa, że Teresa została zabita i że Bernard jest hostem. Torturują go, by znaleźć miejsce, w którym są dane z głowy Petera Abernathy'ego.

Wszyscy pojawiają się w Kuźni, gdzie Dolores w ciele Charlotte Hale zabija wszystkich i transferuje świadomość wszystkich hostów (bo pakiety zostały zamienione i tak naprawdę wcześniej zniszczono świadomości ludzi) do nieznanego miejsca. Później zabiera świadomość Bernarda i czterech innych hostów ze sobą. Okazuje się, że szef ochrony Stubbs od początku też był hostem i działał na polecenie Forda. William znowu przeżył.

Jakiś czas poźniej w prawdziwym świecie Dolores tworzy sobie i Bernardowi nowe ciała, dając wszystkim nadzieję na wybuchowy sezon 3.

Przyszłość

William pojawia się w zniszczonej Kuźni, gdzie czeka na niego jego córka. Przeprowadza z nim taką samą rozmowę, jaką on wcześniej przeprowadzał z robo-Delosem.

fsm
8 lipca 2018 - 17:45

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz