Przegląd anime 1979-1981 - Froszti - 4 listopada 2018

Przegląd anime 1979-1981

Kończymy przegląd lat 70-tych i wchodzimy powoli w szalone i piękne lata 80-te. To właśnie w tym dziesięcioleciu powstało sporo produkcji, które określamy teraz mianem kultowych. Pośród wielu świetnych seriali można znaleźć również kilka mniej znanych perełek, wartych zobaczenia. Mam nadzieje, że pośród zaprezentowanych tytułów znajdziecie coś dla siebie.


1979

Tytuł: Akage no Anne

Typ: Serial TV

Prosta, pozbawiona widowiskowości innych produkcji historia, znana lepiej rodzimemu odbiorcy jako Ania z Zielonego Wzgórza. Opowieść o roześmianej 11-lepiej sierocie Anne Shirley, która pomimo wielu cierpień i przykrości nadal jest pełna wigoru i pozytywnego myślenia, którym zaraża innych. Serial raczej dedykowany młodszemu odbiory, który niemiał jeszcze okazji sprawdzić twórczości Lucy Maud Montgomery. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby rodzice spędzili kilka chwil przed ekranem wraz ze swoją pociechą, jednocześnie przypominając sobie swoje lata młodości.



Tytuł: Hana no Ko Lunlun

Typ: Serial TV

Kolejna produkcja z gatunku dramat-przygodowy. Tym razem akcja serialu przenosi nas na planetę kwiatów, która cierpi z powodu bezkrólewia po śmierci swojego władcy. Jego następca nie może objąć tronu dopóki nie posiądzie Siedmiu Kolorowych Kwiatów, będących atrybutem władzy. Zadanie odnalezienia ich spoczywa na barkach młodej mieszkanki Francji – Lunluny, będącej potomkinią ludzi i aniołów kwiatów (którzy zamieszkiwali kiedyś ziemię). Pełna przygód historia młodej niewiasty okraszona piękną kolorową animacją – pozycja mocno obowiązkowa dla każdego młodego odbiorcy, który dopiero zaczyna przygodę ze światem Japońskiej animacji.



Tytuł: Mobile Suit Gundam

Typ: Serial TV

Klasyka przez naprawdę duże „K”. Serial dobrze znany (albo przynajmniej powinien być) każdemu fanowi wielkich robotów i widowiskowych potyczek w kosmosie. Jest to początek wielkiej przygody postaci Ray’a Amuro – który będzie pojawiał się w kolejnych produkcjach z pod znaku Gundam. Bardzo dobra nawet jak na obecne standard animacja, całkiem dobrze napisany scenariusz (chociaż niektóre nastoletnie postacie mogą momentami irytować) i świetna muzyka. Zdecydowanie polecam każdemu fanowi wielkich robotów, jeśli niemiał jeszcze okazji zobaczyć tego serialu.

Ciekawostka: To właśnie dzięki temu serialowi firma Bandai mogła dopisać do bilansu rocznego spore zyski za sprawą sprzedaży plastikowych modeli, które do dnia dzisiejszego generują spory zysk.    

Tytuł: Cyborg 009

Typ: Serial TV

Kolejna kultowa produkcja z gatunku Sci-Fi za stworzenie której odpowiadał legendarny Ishinomori Shoutarou. Historia skupia się na zespole cyborgów, którzy walczą w obronie Ziemi i jej mieszkańców. Fabuła z pozoru wydaje się prosta i oklepana, jednak nic bardziej mylnego, serial potrafi wciągnąć widza na dobre, zapewniając mu masę miłych chwil spędzonych przed ekranem telewizora.

Ciekawostka: Twórca "Akiry" w jednym z wywiadów przyznał, że ten serial mocno go inspirował. 



Tytuł: Versailles no Bara

Typ: Serial TV

Najwyraźniej twórcy animacji z końca lat 70-tych byli mocno zafascynowani nurtem artystycznym Rokoko i historią tamtego okresu. Versailles no Bara to koleina produkcja która nie tylko wizualnie ale i fabularnie nawiązuje do tamtych czasów. Scenariusz serialu przenosi nas do XVIII wiecznej Francji, w której to krzyżują się losy wychowanej w luksusie Marie Antoinette i córki gwardzisty królewskiego (wychowanej jak chłopiec z braku męskiego potomka)  Oscara François. Mamy ty do czynienia z romansem w tle którego wplecione są liczne intrygi dworskie i cierpienia zwykłych obywateli. Produkcja cieszyła się sporym zainteresowaniem i do dnia dzisiejszego wielu fanów anime bardzo dobrze ją ocenia, warty zobaczenia jedynie kiedy lubi się gatunek Shoujo (moim zdaniem mocno przeceniana produkcja).



Tytuł: Uchuu Kuubo Blue Noah

Typ: Serial TV

Rok 2052 nasza planeta zostaje zaatakowana przez „Siły Śmierci” –kosmitów którzy poszukują nowego domu. Nie chcą oni jednak koegzystować z dotychczasowymi mieszkańcami Ziemi i postanawiają ich eksterminować. Jedyną nadzieją dla ocalałych jest ogromny okręt podwodny i jego dzielna załoga. Historia brzmi jak dziesiątki innych tego typu produkcji i taka też jest, nie odnajdziemy tutaj niczego odkrywczego ale i tak serial ogląda się lepiej niż dobrze. Jedyną wadą (przynajmniej moim zdaniem) jest obsadzenie ponownie w głównych rolach sporej grupy nastolatków, którzy zachowanie momentami potrafi irytować.



Tytuł: Entaku no Kishi Monogatari Moero Arthur

Typ: Serial TV

Całkiem przyjemny serial historyczno – przygodowy z elementami romansu w tle. Fabuła skupia się na król Arturze i jego dzielnych rycerzach, którzy wyruszają w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż w celu odnalezienia legendarnej Świętej Tarczy. Mamy tutaj do czynienia z dobrą (chociaż niektóre odcinki wypadają dość średnio a nawet słabo) produkcją, po która warto sięgnąć w momencie kiedy dopada nas nuda a pod ręką nie ma nic lepszego co mogłoby zapewnić nam chwilę rozrywki.  



1980

 

Tytuł: Tom Sawyer no Bouken

Typ: Serial TV

Kolejna animowana ekranizacja znanej na całym świecie powieści. Tym razem twórcy wzięli się na książkę „Przygody Tomka Soyera”, tworząc całkiem dobry serial przygodowy.  Dzieło studia Nippon Animation skierowane jest głównie do młodszych odbiorców ale fabuła jest na tyle interesująca, że nie stoi nic na przeszkodzie aby sięgnął po nią również bardziej dojrzały widz i dobrze się przy tym bawił.  Trzeba w tym miejscu nadmienić, że serial nie trzyma się ściśle książkowego pierwowzoru i można tutaj poznać kilka nowych ekscytujących przygód głównego bohatera.



Tytuł: Mahou Shoujo Lalabel

Typ: Serial TV

Tytułowa Lalabel to „wróżka” która przybywa do świata ludzi w celu powstrzymania złego czarodzieja przed kradzieżą magicznych przedmiotów, dzięki którym może on zagrozić światu. W celu ukrycia swojej tożsamości zachowuje się jak zwykła dorastająca dziewczyna mająca swoje wzloty i upadki. Produkcja bardzo specyficzna i dedykowana konkretnemu odbiory, pozostała reszta powinna przejść obok tego dzieło obojętnie. Fani gatunku Shoujo często określają ten tytuł jako prekursor wszystkich późniejszych produkcji „magical girl”.



Tytuł: Muteki Robo Trider G7

Typ: Serial TV

Kolejna produkcja skupiająca się na wielkich robotach, próbująca ugryźć swój kawałek tortu z rynku anime. Twórcy mocno czerpali inspiracje z innych popularnych w tamtym okresie produkcji Sci-Fi dodając coś nowego od siebie, jednak wypadło to dość przeciętnie (przynajmniej jak na mój gust). Fabuła skupia się na Takeo Watta będącym pilotem tytułowego Trider G7, który stara się powstrzymać lorda Zakuron przed zniszczeniem świata. Brzmi dość sztampowo i tak jest, o ile niektóre odcinki mogą być ciekawe i wciągające przez większość czasu odczuwamy znużenie i wrażenie, że gdzieś się już to widziało.



Tytuł: Muu no Hakugei

Typ: Serial TV

W starożytności dochodzi do brutalnej wojny pomiędzy Atlantydą (próbującą zawładnąć Ziemią) oraz Mu. Kiedy Atlantyda bliska jest sromotnej porażki przenosi się w czasie do naszego okresu aby ponownie spróbować podbić świat. Na całe szczęście grupa pięciu dzielnych wojowników Mu również przenosi się do naszych czasów aby dalej prowadzić walkę ze swoim wrogiem.  Potyczki pomiędzy wspominanymi stronami mają miejsce w przeróżnych słynnych runach na całym świecie. Sama fabuła serialu jest dość przeciętna, posiada jednak pewną wartość dodaną. Przed każdym odcinkiem (w niektórych wersjach na koniec odcinka) młodszy widz mógł pozyskać wiedzę historyczną na temat ruin w których odbywała się batalia obu stron konfliktu.  Teraz w dobie internetu nie jest to nic nadzwyczajnego ale w tamtym okresie był to ciekawy sposób na poszerzanie swojej wiedzy. Serial warty obejrzenia w wolnej chwili, jeśli nie będzie się miało w stosunku co do niego zbyt wielu oczekiwań.



Tytuł: Uchuu Taitei God Sigma 

Typ: Serial TV

Kolejna produkcja początku lat 80-tych, której fabułę można opisać w kilku wyrazach: walka ziemian z obcą cywilizacją za pomocą wyszukanej kosmicznej technologii. Kosmos, mechy, widowiskowe walki, nastoletni bohaterowie, delikatnie zarysowany wątek dramatyczny w tle. Produkcji nie można zarzucić nic poważnego ale również niczym specjalnym się ona nie wyróżnia. Dla wielbicieli tego typu anime jest to pozycja obowiązkowa (w pewnych grupach serial jest naprawdę dobrze oceniany), dla wszystkich pozostałych będzie to tytuł przeciętny prawie identyczny jak masa innych anime Sci –Fi.



Tytuł: Terra e...

Typ: Film

Daleka przyszłość, ziemia to utopijna kraina w której rząd w trosce o obywatela kontroluje prawie każdy aspekt jego życia. Każdy kto chociaż odrobinę odstaje od przyjętego wzorca, natychmiast zostaje wyeliminowany. Zaledwie 14-letni Jomy zastanawiający się nad celem takiego „życia”, staje się celem światowego rządu. Po drugiej stronie barykady znajduje się organizacja Mu, której celem jest wyzwolenie ludzi i obalenie utopii. Obie strony starają się pierwsze dostać do chłopaka, jedni aby go zabić a drudzy aby uratować osobę, dzięki której mogą odnieść ostateczne zwycięstwo. W filmie na każdym kroku czuć inspirację zarówno twórczością Orwella jak i popularnymi w tamtym czasie klasycznymi pisarzami Sci-Fi. Scenariusz ma swoje wzloty i upadki ale całość trzyma się dobrego poziomu. Film naprawdę warto zobaczyć jeśli niemiało się jeszcze takiej okazji.



Tytuł: Ganbare Genki

Typ: Serial TV

Historia skupia na perypetiach 5-letniego chłopca Horiguchi Genki, który po śmierci matki zostaje wychowywane przez ojca (upadłego boksera, który zaprzepaścił swój talent). Chłopak już od małego miał plan na przyszłość – zostać najlepszym bokserem na świecie. Po śmierci drugiego z rodziców, zostaje on przygarnięty przez dziadków, którzy kategorycznie zabraniają mu trenować boks. Chłopak jednak nie zamierza porzucać swojego marzenia i potajemnie szlifuje swoje umiejętności. Na swojej drodze spotyka wiele interesujących postaci, które pomagają mu w osiągnięciu ustalonego celu. Serial zbiera naprawdę wysokie oceny od oglądających i przez wielu nazywany kultowym. Osobiście nie znalazłem w nim nic co by mnie „porwało” i raczej określam go mianem dobrego średniaka. Targetem produkcji od samego początku byli dorastający chłopcy więc być może dla nich produkcja ta nadal będzie bardzo dobra.



Tytuł: Uchuu Senshi Baldios

Typ: Serial TV

Serial zaliczany do grona „kosmicznych oper wojennych” z całkiem przyzwoitą fabułą i dobrze zarysowanymi głównymi bohaterami. Wiele osób stawia go na równo z kultowym Yamato, ja tak daleko bym się jednak nie posuwał. Produkcję naprawdę dobrze się ogląda ale jednak daleko jej do miana kultowej i ponadprzeciętnej jak wspominany Yamato (oczywiście jest to moja ocena subiektywna).



Tytuł: Tetsuwan Atom

Typ: Serial TV

Tetsuwan Atom lub znany szerzej publiczności pod tytułem Astroboy to pozycja kultowa, która doczekała się nie tylko wielu produkcji animowanych ale również gier i masy zabawek. Jeśli pojawia się gdziekolwiek zestawienie najlepszych animacji lat 80-tych, tytuł ten prawie zawsze znajduje się w pierwszej 20-tce a nawet 10-ce. Pozycja obowiązkowa do zobaczenia dla każdego fana przygodowego sci-fi i mechów.



1981

 

Tytuł: Kazoku Robinson Hyouryuuki Fushigi na Shima no Flone

Typ: Serial TV

Animowana wariacja popularnego Robinsona Cruse. Pięcioosobowa rodzina tytułowych Robinsonów wyrusza w podróż do Australii, gdzie głowa rodziny ma objąć stanowisko lekarza. Niestety ich statek ulega katastrofie i lądują oni wszyscy na bezludnej wyspie. Teraz muszą zrobić wszystko aby przeżyć czekając na ratunek. Główne skrzypce w całej produkcji będzie odgrywała żywiołowa i ciekawa całego świata 10-letnia Fione. Dużym atutem produkcji jest pokazywanie młodemu widzowi (serial dedykowany jest typowo młodszemu odbiorcy) nie tylko różnych gatunków fauny i flory ale również sposób na to jak należy się zachowywać pośród dzikiej przyrody.



Tytuł: Time Bokan Series: Yattodetaman

Typ: Serial TV

Seria Time Bokan cieszyła się w naszym kraju naprawdę dużym zainteresowaniem i do  teraz przez wielu jest wspominana z sentymentem. Powyższa pozycja to piąta z kolei produkcja serii, nam lepiej znana jako Time Bokan: W Królestwie Kalendarza. Nie jest to może serial wybitny ale warto zobaczyć (jeśli ktoś niemiał okazji) co kiedyś przyciągało przed telewizory młodych widzów. Starsi odbiorcy również mogą sięgnąć po tytuł aby powspominać stare dobre czasy.



Tytuł: Sayonara Ginga Tetsudou 999 Andromeda Shuuchakueki

Typ: Film

Kolejna produkcja filmowa z serii Galaxy Express 999. Koniecznie do zobaczenia przez każdego fana „kosmicznych oper” którzy mieli kontakt z serialem lub pierwszym filmem. Twórcy postarali się aby widz mógł poznać rozwiązania wile wątków (zarówno z poprzedniego filmu jak i serialu) oraz zaserwowali nową wciągającą fabułę. Moim zdaniem (ale tutaj zdecydowanie nie będę obiektywy) nie tylko warto sięgnąć po ten film ale nawet trzeba jeśli jest się fanem „kosmicznego anime”.



Tytuł: Mobile Suit Gundam I

Typ: Film

Pierwszy z trzech filmów opartych na serialu telewizyjnym pod tym samym tytułem. Fabuła jest prawie taka sama jak w produkcji telewizyjnej, zawierająca jednak rozwinięcia i wyjaśnienia niektórych wątków. Koniecznie trzeba zobaczyć jeśli jest się fanem serialu i chce się dogłębnie poznać uniwersum Gundam.



Tytuł: Tiger Mask Nisei

Typ: Serial TV

Drugi sezon popularnej Tygrysiej Maski (1971). Produkcja wciąż trzyma swój wysoki poziom i zapewnia widzowi masę dobrej zabawy przed telewizorem.



Tytuł: Wakakusa no Yon Shimai

Typ: Serial TV

Fabuła serialu przenosi widza do Stanów Zjednoczonych okresu wojny domowej. Pan March, ojciec czterech córek, zmuszony jest wyruszyć na front, pozostawiając swoje dzieci pod opieką matki. Każda z dziewcząt ma zupełnie inny temperament i inne zainteresowania ale wszystkie będą musiały stawić czoła nowej wojennej rzeczywistości w oczekiwaniu na bezpieczny powrót ojca.  Tytuł bardzo wysoko oceniany przez miłośników gatunku „okruchy życia” – czyli raczej nie dla każdego, od siebie mogę dodać, że jest kilka intersujących ciekawostek związanych z Wojną Secesyjną.



Tytuł: Mobile Suit Gundam II Soldiers of Sorrow

Typ: Film

Druga część filmowej trylogii Gundam. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana widowiskowych walk w kosmosie i wielkich mechów.



Tytuł: Dash! Kappei

Typ: Serial TV

Pozycja która królowała w rodzimej telewizji początkiem lat 90-tych, szerszemu gronu odbiorców bardziej znana jako „Gigi la trottola”. Przygody zwariowanego Gigi Sullivana, który od najmłodszych lat miał słabość do płci pięknej a jego celem życiowym jest zobaczenie jak największej ilości kobiecych majteczek. W naszym kraju prawdziwa klasyka, którą widział prawie każdy młody człowiek w latach 90-tych.



Tytuł: Taiyou no Kiba Dagram

Typ: Serial TV

Kolejna całkiem dobrze oceniania produkcja z pod znaku wielkich robotów. Tym razem historia skupia się na niewielkich grupie partyzantów, walczących o wolność planety Deployer. Wielkie mechy, efektowne potyczki, jasno zarysowana dobra i zła strona (mocne inspiracja rebelią z uniwersum Star Wars), całkiem dobrze zarysowane główne postacie. Wszystko to sprawia, że produkcja bardzo często sytuowana jest w gronie najlepszych animowanych serili wojennych.



Tytuł: Wanwan Sanjuushi

Typ: Serial TV

Animowana ekranizacja „Trzej muszkieterów”. Całkiem znośny serial przygodowy - historyczny czerpiący pełnymi garściami z książki Alexandre'a Dumasa. Niestety nie każdemu może przypaść do gustu obsadzenie w głównych rolach postaci zwierzęcych, co niestety psuje trochę odbiór całości.

Froszti
4 listopada 2018 - 17:44