Recenzja nowego albumu grupy RAMMSTEIN - fsm - 22 maja 2019

Recenzja nowego albumu grupy RAMMSTEIN

Tytuł tego wpisu jest tak prostolinijny, jak jego bohater. I gdybym pokusił się o napisanie recenzji tuż po premierze płyty, po może dwóch przesłuchaniach całości, wydźwięk byłby inny. Mniej pozytywny. Pozbawiony tytułu, posiadający minimalistyczną okładkę siódmy album grupy Rammstein, zaczyna przemawiać do słuchacza dopiero po dłuższym obcowaniu. Tak zresztą dzieje się z wieloma płytami, ale dopiero teraz czułem się gotowy, by o "białym albumie" Niemców napisać na blogu. A zatem - los!

10 lat, które minęło od premiery Liebe Ist Für Alle Da, zdaje się być niesłyszalne w muzyce zawartej na nowym krążku. Wątek został podjęty w miejscu, gdzie panowie przerwali zabawę poprzednim razem. I jednocześnie doświadczenie, jakie zdobyli po drodze (zespół Emigrate, solowy projekt Lindemann), bardzo mocno wpływa na to, jakim albumem jest płyta numer 7.

Po pierwszym przesłuchaniu za najlepsze utwory uznałbym dwa single, które w towarzystwie świetnych teledysków zwiastowały nadejście nowego Rammsteina. Otwierający album Deutschland to potężny numer, sklejający do kupy wszystko to, za co ludzie kochają ten zespół - soczysty riff, kontrowersyjną tematykę, odpowiednio epickie brzmienie. Następujące zaraz po nim Radio to singiel przystępniejszy, skoczniejszy, bardziej - a jakże - radiowy. I choć te dwa numery niewątpliwie są dobre, to moim zdaniem lepsze pojawiają się później.

Nowy album tradycyjnie składa się z 11 utworów i wśród nich tylko jeden jestem skłonny nazwać dosyć słabym - mowa o Weit Weg, który tak bardzo się niczym nie wyróżnia na tle pozostałych, że prędzej czy później popadnie w zapomnienie (chociaż solówka jest zacna). Lepiej jest na zamykającym całość Hallomann - obiecujący, niepokojący, basowy wstęp traci trochę mocy w dalszej części utworu, ale za to nadrabia tekstem. Zupełnie nie przeszkadza mi niemal popowa ballada, która - w przeciwieństwie do np. Frühling in Paris z poprzedniego albumu - jest krótka, ładna i pasuje do reszty.

Najlepsze są jednak rzeczy powtykane pomiędzy. Zeig Dich z chóralnym wstępem (kojarzy mi się z utworem Navras z OST do trzeciego Matriksa) i dobrym tempem, Ausländer, który jest ekstremalnie przebojowy (ten klawisz!), prześmiewczy i bardzo singlowy, wyciągnięty z szafy Tattoo (riff i konstrukcja utworu idealnie pasują do płyny Sehnsucht) czy najlepszy na płycie, bo naprawdę zaskakujący, utwór Puppe. Połowa spokojna, recytowana, z lekkim orientalnym motywem na start, w środku nagle zmienia się w muzycznego potwora z dudniącą perkusją, szalonym krzykiem Tilla Lindemanna i ciężkim brzmieniem gitar. Na takiego Rammsteina czekałem!

Nowa płyta bardzo dobrze pasuje do całej dyskografii zespołu. Jest to łagodna ewolucja, więcej nacisku postawiono na klawisze, Till śpiewa jakby sprawniej, produkcja jest gładka, ale wszystko brzmi bardzo "ramsztajnowo". Mocno. Konkretnie. Bez kompromisów. Bez rewolucji. Dupy mi nie urwało, ale jestem zadowolony. Czy jest to najlepszy album Rammstein? Nie. Czy warto było czekać? Ach ja!

fsm
22 maja 2019 - 15:39
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
22.05.2019 19:37
Lemur80
Lemur80
75
Fear is the mind killer

Treściwa recenzja.

Zgadzam się w dwóch rzeczach: płyta nie jest zła, no i "Puppe" też mi siadło:-)

23.05.2019 10:36
sekret_mnicha
😊
odpowiedz
sekret_mnicha
213
fsm

GRYOnline.plTeam

Mnie, jak zawsze w jakiś czas po premierze, bardzo interesują te numery, które na albumie się nie znalazły. Na bank będzie tam coś, na co zareaguję "no JAK mogli to olać?!".

23.05.2019 13:15
Marek z Lechem
odpowiedz
1 odpowiedź
Marek z Lechem
163
Okoolarnik

Trochę szkoda że nie dostaliśmy jeszcze studyjnego nagrania ramm4.
Po prawie tygodniu odsłuchiwania najbardziej siadło mi zeig dich i hallomann. Zeig dich podoba mi się w dużej mierze dzięki przewrotnemu, sarkastycznemu potraktowaniu uczucia religijnego uniesienia. Puppe wiadomo - jest zaskakujące i robi wrażenie ale też dosyć szybko zaczyna nieco męczyć, to nie jest utwór nadający się do częstego odsłuchiwania.
No i trudno mi wskazać jakiś utwór, który jest słaby i często go pomijam, spoko album. Ma być jeszcze co najmniej jeden teledysk, ponoć z zakonnicami i kręcony w kościele, więc typy są na zeig dich, nie wiem czy to jest potwierdzone.

23.05.2019 13:28
sekret_mnicha
sekret_mnicha
213
fsm

GRYOnline.plTeam

Jestem pewien, że Zeig Dich będzie kolejnym singlem - właśnie przez zestawienie religijnego tekstu z obietnicą zakonnic :) Poza tym to bardzo dobry numer jest, więc się nadaje.

Co do Ramm4 - wieść gminna niesie, że ten utwór przeobraził się w Sex. Podobna konstrukcja.

23.05.2019 16:11
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany453591
62
Senator

Jak dla mnie średnio. Po pierwszym przesłuchaniu w ogóle mi ta płyta nie siadła, po 2 i 3 już trochę lepiej, ale do LIFAD, które podobało mi się od samego początku i wracam do niektórych kawałków regularnie nie ma startu. Choć np. Reise, Reise też dopiero po czasie zacząłem doceniać, więc nie skreślam.

Najlepsze utwory to zdecydowanie Deutschland i Tattoo, zwłaszcza ten drugi podoba mi się bardziej z każdym przesłuchaniem. Zeig Dich i Was Ich Liebe dobre. Podobnie Weit Weg jest OK. Auslander - no trudno powiedzieć, że to nie wpada w ucho, ale to mam wrażenie taki utwór, który szybko chwyta i szybko puszcza. Resztę chyba będę przewijał, bo nic specjalnego. Wszędobylskich zachwytów nad Puppe szczerze nie rozumiem.

post wyedytowany przez zanonimizowany453591 2019-05-23 16:21:04
23.05.2019 16:27
sekret_mnicha
sekret_mnicha
213
fsm

GRYOnline.plTeam

Na razie nie jestem w stanie powiedzieć, czy będę to tego albumu wracał, bo temat jest zbyt świeży. Ale na pewno nie nazwę go słabym, choć początkowe przesłuchania też mnie nie zachwyciły. Z czasem robiło się lepiej. Na Rammsteina muszę mieć chętkę. Zazwyczaj i tak słucham albumów w całości, rzadko kiedy mam ochotę po prostu na piosenkę - chyba że leci shuffle i nagle sama wskoczy :)

Reise Reise to jest mój ulubiony album R+, choć patrząc na ich dyskografię choć trochę obiektywnie, to myślę, że Mutter jest najlepszy.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze