Odyseja Hakima 3 - Z Macedonii do Francji - Nato - 19 lipca 2021

Odyseja Hakima 3 - Z Macedonii do Francji

Tom drugi zakończyła heroiczna przeprawa pontonem przez Morze Śródziemne. Gdy wydaje się, że na drodze Hakima nie może pojawić się nic gorszego, ten trafia w sam środek węgierskiego obozu dla uchodźców. Miejsca, w którym żaden człowiek o zdrowych zmysłach nie chciałby się znaleźć.

Tym razem otrzymujemy ostatnią część podróży młodego emigranta, w którego świat wprowadził nas Fabien Toulmé. Zakończenie pozwala znaleźć się po drugiej stronie najgłośniejszej, po pontonowych przeprawach, sytuacji związanej z syryjską emigracją.

Skojarzenie z obozami koncentracyjnymi samo ciśnie się na usta, a my dzięki bezpośredniej relacji wcielamy się w "osobę zza płotu". Poznajemy najbardziej intymne szczegóły; od rodzaju pożywienia, przez kolejki do ubikacji, po sposób w jaki traktowani są emigranci.

Przy tym kolejny raz warto podkreślić niebywałą lekkość narracji Fabiena. Te, obiektywnie, niezbyt wesołe emigranckie perypetie czyta się jak radosną powieść przygodową. Wszystko dzięki znakomitej kresce, poczuciu humoru i niebywałemu wyczuciu autora.

"Odyseja Hakima" jest jednym z najbardziej wartościowych utworów komiksowych, jakie kiedykolwiek czytałem. W niczym nie ustępuje powszechnie cenionym utworom Guya Delisle. Opisuje ważny moment historyczny z ludzkiej perspektywy. Poszerza horyzonty, a jednocześnie zapewnia doskonałą rozrywkę

Józek Śliwiński

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Seria: Odyseja Hakima

Format: 230x165 mm

Liczba stron: 256

Oprawa: twarda

Polski wydawca: Non Stop Comics

Data polskiego wydania: kwiecień 2021

Oryginalna publikacja: czerwiec 2020

Nato
19 lipca 2021 - 18:46