Chainsaw Man: Buddy Stories - light novelka. - Froszti - 19 marca 2023

Chainsaw Man: Buddy Stories - light novelka.

Decyzja wydawnictwa Waneko o wydaniu na naszym rynku serii Chainsaw Man była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Tytuł zyskał ogromny rozgłos i stał się niekwestionowanym hitem wśród miłośników mangi. Przygody Człowieka Piły to jednak nie tylko komiks czy świetne anime. Fanów cyklu z pewnością powinna również zainteresować light novelka Chainsaw Man: Buddy Stories, która również wzbogaciła ofertę Waneko.

Już na wstępie recenzji należy jasno sprecyzować, czym tak naprawdę jest Chainsaw Man: Buddy Stories. Mamy tutaj do czynienia ze zbiorem krótkich niepowiązanych ze sobą fabularnie czterech historii. Każda z opowieści skupia się na zupełnie innych wydarzeniu i biorą w niej udział zupełnie inni bohaterowie. Nie jest to jednak pozycja, po którą może sięgnąć każdy. Light novelka jest bowiem skierowana wyłącznie do osób, które mają już za sobą lekturę mangi (ew. seans anime). Trzy z czterech dostępnych tu historii są bowiem osadzone w nurcie głównej fabuły serii i w pewnym sensie mogą stanowić dopełnienie niektórych napoczętych w komiksie wątków. Tylko jedna opowieść nie wnosi do świata nic istotnego i stanowi jedynie rodzaj ciekawego „dodatku”.

Cała książka ma 172 strony, co dość bezpośrednio przekłada się na objętość poszczególnych opowieści. Nie chcę więc zagłębiać się tutaj w szczegóły fabularne poszczególnych rozdziałów. Każdy fan serii powinien móc odkrywać ich sekrety samodzielnie i czerpać z tego pełnię popkulturowej przyjemności. Wystarczy napisać, że Sakaku Hishikawa (autor LN) potrafi w pełni wykorzystać dostępne miejsce do ciekawego zaprezentowania świata wykreowanego przez Tatsuki Fujimoto i dość intensywnego zaangażowania czytelnika (do tego stopnia, że całość czyta się naprawdę w błyskawicznym tempie). Poszczególne historie (głównie ze względu na ograniczone miejsce) nie są jakoś nadmiernie rozbudowane i zaliczają się one do grona łatwych, prostych i przyjemnych w odbiorze. Znaleźć można jednak w nich sporo widowiskowości, solidną szczyptę humoru charakterystycznego dla serii czy dawkę wyrazistych emocji, które pozwolą trochę lepiej zrozumieć niektóre postacie.

Znaleźć można tutaj również niestety pewne wady/niedociągnięcia i są one głównie powiązane z ograniczoną ilością miejsca. Nie ma co ukrywać, że w niektórych momentach widać, że autor był zmuszony znacznie uprościć i skrócić wymyślone przez siebie historie. Pojawiają się tu fragmenty, w przypadku których trudno nie jest odnieść wrażenia, że zostały one nagle urwane. Na całe szczęście są to naprawdę tylko jednostkowe sytuacje.

Chainsaw Man: Buddy Stories jest więc ciekawą pozycją, która potrafi zapewnić czytelnikowi (fanowi serii) krótką, acz treściwą dawkę rozrywki. Nie jest to jednak tytuł, po który koniecznie musi sięgnąć każdy miłośnik przygód „człowieka piły”. LN należy raczej traktować w kategoriach przyjemnego dodatku, po który można sięgnąć, kiedy pojawi się ku temu dobra okazja.

Ciekawy i dość angażujący zbiór czterech historii osadzonych w znanym świecie, które potrafią zapewnić czytelnikowi solidną dawkę rozrywki.

Recenzowaną LN można znaleźć w sklepie wydawnictwa Waneko.

Froszti
19 marca 2023 - 13:40