PS3 triumfuje Xbox 360 na deskach a IGN idzie na wojnę z fanboyami - Olek - 28 sierpnia 2010

PS3 triumfuje, Xbox 360 na deskach, a IGN idzie na wojnę z fanboyami

Wynik jest jednoznaczny. Stosunkiem 7:3 starcie tytanów wygrywa konsola koncernu Sony. Xboks 360 posiada swoje zalety, ale konkurent ma ich zdecydowanie więcej. Czy werdykt branżowego serwisu położy kres bezustannym utarczkom pomiędzy fanami obu platform? Czy zagorzali miłośnicy Xboksa będą w stanie przełknąć gorzką prawdę?

Redakcja serwisu IGN to odważni ludzie. Wyłaniając zwycięzcę pojedynku PlayStation 3 vs. Xbox 360 naraża się w najlepszym razie na powybijane szyby w oknach i demolkę aut pozostawionych na parkingu. Ale czego nie robi się w poszukiwaniu... najlepszej konsoli na rynku?

Dla ubarwienia suchych liczb i faktów (których przytaczanie mogłoby narazić Czytelników na śmierć z nudów) przyjmijmy, że jest sobotni wieczór w Nowym Jorku. Hala Madison Square Garden pęka w szwach. Tłumy widzów przyszły zobaczyć 10-rundowy pojedynek pomiędzy najnowszymi modelami PlayStation 3 (niebieskie spodenki) i Xboksa 360 (czerwone spodenki), którego stawką jest tytuł mistrza konsolowego świata w kategorii ciężkiej.

 Runda 1: Procesor

Obie konsole mają jednostki centralne taktowane zegarem 3,2 GHz, ale to w produkcie Sony znalazł się procesor z ośmioma rdzeniami. PlayStation 3 zaczyna ostro – 1:0

 Runda 2: Procesor graficzny

Tutaj Xbox 360 i zamontowany w nim układ graficzny ATI okazują się górą, a wszystko za sprawą 10MB ultraszybkiej pamięci eDRAM. Wynik starcia – 1:1.

 Runda 3: Pamięć RAM

Xbox 360 dysponuje kością pamięci 512 MB GDDR3. Niestety, jest ona współdzielona z grafiką i taktowana zegarem zaledwie 700MHz. PlayStation 3 posiada o połowę mniej pamięci RAM - 256MB XDR. Co z tego, jeśli pracuje ona prawie pięciokrotnie szybciej niż u konkurenta (3,2 GHz). Konsola Sony wygrywa rundę i znowu wysuwa się na prowadzenie – 2:1

 Runda 4: Dysk twardy

Pojemność nie ma w tym starciu większego znaczenia. Oryginalne dyski w obu urządzeniach kręcą się z szybkością 5400 obrotów na minutę. Ale dzięki popularnemu interfejsowi SATA w PlayStation 3 fabrycznego twardziela można bez trudu zastąpić znacznie szybszym i pojemniejszym dyskiem w rozmiarze 2,5 cala. PS3 znów punktuje – 3:1 Pierwszy knockdown.

 Runda 5: Napęd optyczny

Zaczynają się kluczowe momenty walki, tym razem na napędy. Czytnik DVD w Xboksie jest wyraźnie szybszy. PlayStation 3 dysponuje jednak potężnym prawym prostym w postaci Blu-ray i to dzięki niemu wygrywa kolejne starcie. Jest już 4:1 i jeżeli konsola Microsoftu ma wygrać, nie może pozwolić sobie na następne potknięcia.

 Runda 6: Generowany obraz

Obie platformy sprzętowe dysponują wyjściem HDMI. W rozdzielczości Full HD Xboks najlepiej wyświetla... menu. PlayStation oferuje sporo gier w rozdzielczości 1080p. Triumfator rundy jest oczywisty – 5:1. 360-tka drugi raz na deskach.

Runda 7: Dźwięk

Ach, gdyby pozostać tylko przy złączach analogowych! Xboks 360 z Dolby Pro-Logic II zjadłyby stereo w PS3 na śniadanie. Cyfrowe wyjście 5.1 Dolby Digital też nie jest złe, ale nie umywa się do 7.1 LPCM, więc kolejny punkt dla PS3. Stan rywalizacji to 6:1 i w tej chwili wiadomo już kto wygra całe starcie. Pytanie tylko w jakim stylu...

Runda 8: Obsługa urządzeń peryferyjnych

Trzy gniazda USB w Xboksie to o jedno więcej niż u konkurenta. Na dodatek w nowej wersji konsoli PlayStation 3 producent zrezygnował z wbudowanego czytnika kart CF i SD. Nie zmienia to faktu, że dzięki technologi Bluetooth 2.0 urządzenie Sony może współpracować z 7 bezprzewodowymi kontrolerami, podczas gdy Xboks obsługuje jedynie cztery. 7:1 i zanosi się na tęgie lanie.

Runda 9: Sieć

Teoretycznie karta sieciowa (ethernet) w PlayStation 3 może pobierać dane z szybkością nawet 1GB/s, a w Xboksie z marną jedną dziesiątą tej wielkości. Konsola Microsoftu wygrywa jednak dzięki modułowi sieci bezprzewodowej w standardzie IEEE 802.11n. Konkurent może w tym przypadku pochwalić się łączem wi-fi zaledwie z literką „g” na końcu. Nieoczekiwanie jest 7:2.

Runda 10 – ostatnia: Kompatybilność wsteczna

Znowu wydaje się, że sprzętowa emulacja PSOne w PlayStation 3 daje przewagę konsoli Sony. Ale japoński koncern zmarnował swój największy atut. Nowsze egzemplarze PS3 nie potrafią już „udawać” PS2. Zwycięża więc nie do końca idealny software'owy emulator w Xboksie 360. Umiejętnie wyprowadzona kontra i dystans pomiędzy rywalami zmniejsza się – 7:3.

Taki pojedynek można bedzie stoczyć w przyszłym roku w Fight Night Champion

Niestety to już koniec walki. Mimo lepszej końcówki Xboks nie miał szans, by dogonić PlayStation 3. Jednogłośną decyzją sędziów (żeby było jasne – redakcji IGN) wygrywa produkt z logiem Sony. Kibice skandują! Mistrz jest tylko jeden! Rewanż... najprawdopodobniej za kilka lat, gdy rękawice skrzyżują PS4 i Xbox 720.

Olek
28 sierpnia 2010 - 11:41