Microsoft why? - Brucevsky - 30 kwietnia 2011

Microsoft, why?

O Kinekcie napisano już naprawdę sporo. Początkowy entuzjazm i krytyka opadły i teraz nowy sprzęt mierzy się z realnymi ocenami wystawianymi na podstawie gier i funkcjonalności. Mnie jednak wciąż nie opuszcza pytanie, po co Microsoft stworzył Kinecta?

Niedawno przeczytałem na forum jednego z zagranicznych serwisów ciekawą dyskusję. Erik Aston na forum vgchartz zastanawiał się, co posuwa rynek gier i konsol do przodu. Czy są to po prostu nowe pomysły twórców sprzętu czy jednak idee deweloperów, które wymagają stworzenia innowacyjnych rozwiązań i peryferiów? Obie tezy mają swoich zwolenników, ale i prowadzą do dalszych ciekawych wniosków. Konkretnie do tych dotyczących Kinecta.

Padło wiele przykładów innowacji, które przyczyniły się do powstania nowych gatunków gier lub po prostu popularyzacji tych do tej pory zaniedbywanych. Takie gałki analogowe dały wiele rozwojowi gier TPP i platformówek 3D, ale i z drugiej strony, gdyby nie te tytuły, to by pewnie nie zyskały takiej popularności. W końcu D-pad też funkcjonował, choć był nieco mniej wygodny. Nawet jeśli gałki przebiłyby się do masowej świadomości to bez dedykowanych im gier byłoby to trudniejsze i bardziej czasochłonne. Podobnie ze stepperami  i kamerami, które nadały sens fitnessom i podobnym grom ruchowym. Można też pod ten zbiór przykładów podciągnąć matę do tańczenia i dotykowy ekranik ze stylusem, które pozwoliły wreszcie przenieść gry taneczne i logiczne na wyższy poziom. Wyobrażacie sobie dobrą zabawę z DanceDance Revolution albo BrainAge z klasycznym sterowaniem na padzie?

Skoro więc za każdym nowym sposobem sterowania stoi jakaś idea nowych gier lub konkretnych gatunków to czemu Microsoft stworzył Kinecta? Czyżby jednak deweloperzy narzekali na ograniczenia narzucane im przez Willoty, gruszki, różdżki? Czy może jednak amerykański gigant zrobił to tak jak nasz były selekcjoner reprezentacji w piłce nożnej, Leo Beenhakker, czyli „for money”? Na to się zanosi, bo na razie innowacyjnych, odkrywczych pomysłów na X360 nie widać. Szkoda.

Brucevsky
30 kwietnia 2011 - 10:14
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
30.04.2011 10:43
fan realu madryt i raula

A po co robi się gry, czy konsole? Chyba po to, aby mieć za co nakarmić rodzinę, co nie? Innego powodu nie ma.

30.04.2011 10:50
odpowiedz
Mark24
11
Legend

Dla kasy, jak widać wpompowanie 500mln USD w marketing i reklamy zrobiło swoje i kinect mimo, że to praktycznie bezużyteczny i kosmicznie drogi gadżet sprzedał się conajmniej zadowalająco.
Prawdziwych gier na to nie ma i chyba nawet na przyszłość nic ciekawego nie jest zapowiedziane.

30.04.2011 10:52
dranzer8
odpowiedz
dranzer8
68
EXTERMINATE!!!

Mark24 ---> a co to wg Ciebie jest "prawdziwa gra"?

30.04.2011 14:31
Quattromaniaq
odpowiedz
Quattromaniaq
21
Centurion

Leo, why?

30.04.2011 14:55
odpowiedz
Saurhil
1
Junior

Może Markowi24 nie chodziło do końca o gry hardcorowe ale zwyczajnie bardziej rozbudowane. Kinekt wymusza na grach pewne uproszczenia, co w mechanice rozgrywki oznacza pewnego rodzaju krok wstecz. Oczywiście nie ma większego sensu porównywanie gier na kinekta z gram pod pada nie dla tego że jest to niższa liga ale po prostu inna. Osobiście jestem wielkim fanem gatunku rpg (gram na pc) jednak miałem okazję "pobawić się" kinektem, skorzystałem z okazji i świetnie się bawiłem. Gdybym miał kupować x-boxa to razem kinektem.

30.04.2011 15:16
Radanos
odpowiedz
Radanos
92
Tytanowy Janusz

Kinect został stworzony, bo klient oczekuje nowości, innowacji i jest gotów za to zapłacić.

PS. Jesteś jednym z nielicznych, jeśli nie jedyny na gameplay'u, który niejako interweniuje pisząc nowe wpisy. Każdy potworzył sobie jakiś cykl artykułów i w zasadzie tylko Ty jeden blogujesz jako tako. ;)
Oczywiście nie mówię, że taki stan rzeczy u pozostałych jest zły. Po prostu, trochę za mało jest takiego tradycyjnego blogowania.

[EDIT]
Dzisiaj powinniśmy/powinniście obchodzić jakiegoś rodzaju jubileusz. Stuknęło Wam sto stron.

30.04.2011 15:55
BzArEx
odpowiedz
BzArEx
39
Pretorianin

Kinect powstał powstał ponieważ tak wskazywały badania rynkowe. amen

30.04.2011 16:04
Bart2233
odpowiedz
Bart2233
132
Peaceblaster

dranzer8-->AAA

01.05.2011 08:51
odpowiedz
keeveek
76
Konsul

a gdzie jakieś dobre gry na kinecta oprócz Dance Central? Na razie chyba nic nie powstało. Pieniądze w błoto poszły.

02.05.2011 20:09
InF'ernaL
odpowiedz
InF'ernaL
46
Konsul

Pytasz "why?" Odpowiedź jest bardzo prosta. "For money".

02.05.2011 22:43
da Vinci
odpowiedz
da Vinci
31
Generał

Też nie rozumiem braku gier, a przykładów fajnego zastosowania kinecta jest sporo, np. RTS, sterowanie zdalnymi zabawkami, itp. Na razie są gry sportowe, taneczne, fitness i idiotyczne familijne, czyli wszystkie tytuły startowe potem podrabiane przez inne firmy np. Ubisoft. :/

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze