Genialne FairyTail i jego dziwne openingi - Brucevsky - 12 lipca 2011

Genialne FairyTail i jego dziwne openingi

dreamuniverse.wordpress.com

Prawdopodobnie każdy z nas jest w stanie w tym momencie powiedzieć kilka słów o tym, jaką funkcję pełni w kolejnych grach intro. Filmik otwierający rozgrywkę wprowadza nas w klimat, prezentuje postacie bądź zarysowuje w jakiś sposób fabułę. Przy openingach do anime jest podobnie.

Są jednak i dziwne przykłady, które wymykają się takiej uproszczonej klasyfikacji. Jednym z nich jest zdobywające coraz większą popularność anime FairyTail. Historia Natsu i spółki dorobiła się już w tym momencie ponad osiemdziesięciu odcinków telewizyjnych i aż siedmiu (!) openingów.

Autorzy zdecydowali się jednak na dość dziwny krok i w niektórych animacjach otwierających zaspoilowali wydarzenia jakie mają wydarzyć się w danej serii. W ten sposób już na początku nowej części widzowie mogą dowiedzieć się jak ona się zakończy. W krótkich i dynamicznie zmontowanych fragmentach zaprezentowane są na przykład postacie wszystkich wrogów, ale i fragmenty z walki wybranych herosów z gildii z „głównym złym”. Niespodzianka zostaje więc zdradzona, a o tajemniczości i suspensie mowy być nie może. Wszystko wiemy bowiem od razu po dziewięćdziesięciosekundowym wstępie. Potem oglądamy jak do "tego" doszło.

O ile przygotowanie audiowizualne openingów do FairyTail bardzo mnie się podoba, o tyle ich treść już zupełnie nie. Biorąc inny przykład, Great Teacher Onizuka też miał bardzo przyjemny w odbiorze film otwierający, który spełniał swoją rolę. Też wprowadzał w uniwersum, budował atmosferę i prezentował bohaterów. Był jednak w tym lepszy, że nie zdradzał fabuły.

Teoretycznie w przemyśle filmowym podobny motyw jest obecny od wielu lat, bo trailery często zdradzają najlepsze sceny, a telewizyjne zapowiedzi hitów pokazują końcowe ujęcia. W ten sposób często świadomie lub nie poznajemy nawet elementy zakończenia. Nie kojarzę jednak tak drastycznego przypadku jak FairyTail. Zupełnie jakby twórcy sami dyskredytowali swoją pracę, próbując powiedzieć, że fabuła się w naszym dziele nie liczy, bo stawiamy na efektowne walki i oprawę. Ciekawy przypadek. Kojarzycie jeszcze jakieś anime, które ma tak „popsute” openingi?

Brucevsky
12 lipca 2011 - 19:47

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
12.07.2011 20:24
Kono.86
Kono.86
27
Pretorianin

Ten niecny proceder jest nagminny w praktycznie wszystkich anime opartych na mandze. To samo jest w Naruto i Bleachu, gdzie przyszłe walki, i ważne wydarzenia są "przepowiadane" w openingach. Trzeba wziąć pod uwagę, że to jest produkt kierowany na rynek japoński, gdzie ludzie ogladaja anime, zeby sobie przypomniec/utrwalic/zobaczyc jak wyglada w ruchu i kolorze historia przedstawiona w mandze. IMHO: dobrą robote odwalili np. przy Berserku, gdzie mogliw sumie zrobić MEGA spoilery, ale jednak udało się tę pułapkę ominąć.

12.07.2011 20:54
Vasto_Lorde
👍
odpowiedz
Vasto_Lorde
35
Centurion

„popsute” to za duże słowo. ... anime manga po prostu rządzą się swoimi prawami .

12.07.2011 20:55
Placek89
odpowiedz
Placek89
112
GameAddict

Osobiście nie przepadam za tasiemcami pokroju Fairy Tail czy Naruto, itp, ale spoilery w openingach to chyba już standard. Dlatego zazwyczaj opening i ending oglądam tylko raz, zazwyczaj dla ścieżki dźwiękowej, a potem je przewijam.

12.07.2011 21:38
Scott P.
👍
odpowiedz
Scott P.
97
Generał

Kono > Berserk ma 26 (o ile pamiętam) i w takiego typu anime opening i ending nie zdradza fabuły tak jak ma to miejsce w przypadku anime tasiemców.

12.07.2011 22:08
odpowiedz
zanonimizowany737870
70
Legend

Jedyne Anime emitowane w dzisiejszych czasach to Bakugan.
Lata 90-te to była epoka Anime w polsce.

12.07.2011 22:13
Gepard206
odpowiedz
Gepard206
119
Final Fantasy 7

[1]

potwierdzam , powstaje manga z dużym odstępem czasu po, której produkowane jest anime na kanwie jej wydarzeń ,

statystycznie większość odbiorców ogląda anime , żeby przekonać się jak wyglądają ożywieni bohaterowie ...

jest mniejsza część, która czyta tylko mangi i taka, która ogląda tylko anime ...

odnośnie FairyTail , rozpocząłem od anime , nie odczuwałem zawodu przez przed wczesne ujawnienie poklatkowe wydarzeń z przyszłych odcinków ..


DB Mafi

Lata 90-te to była epoka Anime w polsce.

DB wykupiony na licencji francuskiej , zgroza młodzieńczych lat ...

12.07.2011 22:17
Dennoss
odpowiedz
Dennoss
120
Legend

Co do openingów Naruto, to są tam zazwyczaj pokazane momenty, których nie ma w odcinkach.

12.07.2011 22:27
kęsik
😉
odpowiedz
kęsik
99
Legend

Przecież prawie w każdym openingu, prawie każdego anime są jakieś spoilery.

12.07.2011 22:34
odpowiedz
zanonimizowany737870
70
Legend

Gepard206 >> Chodzi o zgroze, że to francuska wersja, a tłumaczenie było na kiepskim poziomie?
Czy ogólnie Dragon Ball był zgrozą?

Jeśli chodzi o stwierdzenie o tej epoce to nie miałem na myśli tylko Dragon Ball'a były jeszcze takie klasyki jak:

- Magiczni Wojownicy
- Yaiba - legendarny samuraj
- Wojowniczki z Krainy Marzeń
- Tajemnicze Złote Miasta
- Dr Slump
- Łowca dusz
- Rycerze Zodiaku

Potem jeszcze na początku XXI w. Był Yu-gi-oh i Król Szamanów, które też mi się podobały.
Naruto już troche mniej. Duel Master średnio, a Pokemon to niekończąca się opowieść. Na temat One Pice czy Bleach'a się nie wypowiem bo jeszcze ich nie oglądam. Teraz oglądam odnowionego Dragon Ball'a w angielskiej wersji językowej.

12.07.2011 23:02
Nerka
odpowiedz
Nerka
109
Generał

Racja w każdym anime openingi czasami zdradzają co się stanie itp.

13.07.2011 10:44
Coen55
odpowiedz
Coen55
47
Centurion
Wideo

Jeśli ktoś oglądał Naruto tylko w polskiej telewizji to niech się nie wypowiada, bo to nawet początek nie był. Poza tym dopiero shippuuden wgniata w fotel. Widziałem już sporo anime, ale dopiero tutaj widać, że autor mangi zaplanował całą historie od początku, widać, że to wszystko ma sens. Autor ciągle czymś zaskakuje, jest pełno zwrotów akcji i nie jest tak jak w bleachu, że są sztuczne dłużyzny na jałowe dialogi (żeby nie było lubie blecha). W dodatku wiesz, że możesz spodziewać się wszystkiego, fabuła jest duuużo bardziej skomplikowana niż większości mang.
Tu jest link do aktualnego openingu który nie zdradza fabuły, chociaż jest pewna wskazówka (ktoś wie jaka?), ale tylko tyle. http://www.youtube.com/watch?v=dwbzQg9AHgY&feature=related

13.07.2011 12:29
Notergen
odpowiedz
Notergen
22
Chorąży

Nie oglądam openingów jeśli nie podejdzie mi muzyka z nich, a tak się składa że mimo genialnej muzyki w całym anime to op i end jest total do bani pod tym względem.

13.07.2011 18:36
😊
odpowiedz
zanonimizowany737870
70
Legend

Coen55 >>> ale dopiero tutaj widać, że autor mangi zaplanował całą historie od początku
Nie ma co się dziwić jak autor wzorował się na Dragon Ball'u. Naruto Oceniam na 7/10, a Shippuuden 8.5/10. Nie dawna walka z Painem pokazała, że to nawalanka w stylu DB.

13.07.2011 18:51
viesiek
odpowiedz
viesiek
137
the doge

Jedyne co jest genialne w FT to OST (nie wliczając openingów).

Co do tematu:
Kto w ogóle ogląda openingi? :p Jeszcze gdyby utworki w nich grające były niezłe, ale w FT openingi mają muzykę po prostu słabą.

13.07.2011 21:56
Brucevsky
odpowiedz
Brucevsky
114
Playing with writing

gameplay.pl

@kęsik, @Nerka - obejrzałem kilka anime i w żadnym nie natknąłem się na takie spojlery, jak przy FairyTail. Nie sądzę też, żeby w każdym albo prawie każdym tak było, to przesada.

@viesiek - kawałki Funkista moim zdaniem do słabych nie należą, ale to już rzecz gustu. FT ma też całkiem przyjemne w odsłuchu endingi :)

14.07.2011 15:46
James_007
odpowiedz
James_007
166
Septimus

tak z ciekawości gdzie te spoilery w tym openingu?
bo ja sie tam ich dopatrzec nie moge
to samow we wspomnianych rpzez kilka osob wyżej Naruto czy Belach - jedynym spoilerem jaki pojawił sie był chyba 4. opening Bleach gdzie Ichigo zmieniał się w Wichigo czy Hichigo - jak zwal tak zwal

19.07.2011 22:10
Brucevsky
odpowiedz
Brucevsky
114
Playing with writing

gameplay.pl

James_007 - akurat wybrałem pierwszy opening do FairyTail, który spojlerów nie zawiera. Nie chciałem nic zdradzać fanom. Nie polecam jednak oglądania kolejnych, bo niestety za dużo szczegółów wyjawiają.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze