Gra jako akt sztuki ? - Staniu - 6 kwietnia 2012

Gra jako akt sztuki ?

Ludzie od niepamiętnych czasów podziwiają sztukę w przeróżnej formie. Są to obrazy, rzeźby, grafiki itp. Podziwiane są one w muzeach czy galeriach. Sztukę samą w sobie jest dość trudno sprecyzować, ponieważ człowiek się rozwija i słowo „sztuka” nabiera nowych znaczeń. Ostatnio zastanowiła mnie kwestia, czy jako akt sztuki można nazwać grę ?

Wiele produkcji jest obficie wyposażonych we wspaniałą grafikę i elementy otoczenia, które gracze mogą podziwiać tak samo, jak ludzie zwiedzający galerie sztuki. Przykładów jest wiele: Skyrim, Guild Wars 2, Tera Online, Crysis i dużo innych gier, które charakteryzuje wspaniała oprawa wizualna i dźwiękowa. Zawierają one w sobie wiele elementów sztuki, które już przecież znamy.

 -Krajobrazy w grze = obrazy;

 -Modele postaci = rzeźby;

 -Cut scenki = film;

 -Budynki/poziomy = architektura;

 -Tło dźwiękowe = muzyka;

Przykładów jest zapewne więcej, ale ja skupiłem się na tych najważniejszych. Ich tworzenie i podziwianie jest moim zdaniem równe z innymi, bardziej znanymi formami. Wiele ludzi uważa gry za zbiorowisko pixeli, którymi zachwycają się tylko dzieciaki. W tym momencie twórcy takowych „zbiorowisk pixeli” muszą czuć się okropnie, ponieważ ich praca nie jest doceniana. Są oczywiście wyjątki, bo przecież kompozytorzy muzyki do gier otrzymują nagrody, niestety jest tego moim zdaniem za mało. Popatrzmy ilu cudownych kreatorów, którzy rysują arty, tworzą modele, nadają klimatu grze, jest pomijanych zarówno przez graczy jak i media.

Niedawno wyczytałem, że istnieją nieliczne wystawy gier, które prezentują ich piękno jako akt sztuki. Niestety takie rzeczy tylko za granicą. Na podobne eventy w Polsce pewne przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, chyba, że się mylę i już coś takiego miało miejsce. Nie chodzi mi tutaj o targi typu PGA, bo tam przedstawia się gry aby zachęcić ludzi do ich kupna. Bardziej stawiałbym na to, aby gracze zatrzymali się na chwilę i dokładnie przyjrzeli designowi zarówno nowszych jak i starszych produkcji. Myślę, że idealnym sposobem na przykucie uwagi gracza do otoczenia w jakim aktualnie gra, mogłyby być specjalne questy, które chociaż trochę zmusiłyby do podziwiania widoków.

A jak Wy sądzicie ? Czy gry powinny stać się pełnoprawnymi członkami szeroko pojętej sztuki ?

Podoba Ci się jak piszę ? Zobacz jak nagrywam filmy: youtube.com/user/FirodVideo

Staniu
6 kwietnia 2012 - 22:19