Steam Big Picture już oficjalnie. Co zyskają pecetowcy? - Prometheus - 5 grudnia 2012

Steam Big Picture już oficjalnie. Co zyskają pecetowcy?

Konsolowy tryb na PC stał się wczoraj faktem. Z uwagi na to, że to największa tego typu platforma gier na komputerach, z pewnością sporo z Was jest zainteresowanych Big Picture od Steama. Czyżby to początek „ukonsolowienia” pecetów? Przyznam jasno: dopóki jest wybór między myszką i klawiaturą a padem, czuję się jak ryba w wodzie. I oby tak pozostało. Jakie są moje wrażenia z finalnej wersji? Czy gracz pecetowy wreszcie może wygodnie usiąść na kanapie i zagrać w gry ładniejsze od konsolowych?

Steam%20Big%20Picture%20ju%u017C%20oficjalnie.%20Co%20zyskaj%u0105%20pecetowcy%3F

Jak najbardziej. Jest jednak kilka „ale”. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że kto chciał grać na PC przed dużą plazmą na sofie, mógł to zrobić dawno. Tyle tylko, że trzeba było się nieco nagimnastykować, tracąc cenny czas. Wystarczył kabel HDMI, bezprzewodowy pad i już można wygodnie grać, jednak zanim uruchomiliśmy grę, należało skorzystać z myszy i klawiatury. Tego problemu nie udało się rozwiązać do dziś, chociaż chyba nikt nie stara się przesadnie do tego dążyć, wychodząc z założenia, że kto chce wygodę, ten kupi konsolę.

W 2005 roku uraczeni zostaliśmy nie do końca entuzjastycznie przyjętym Windows Media Center. To zmodyfikowany Windows Xp, dostosowany do obsługi pilota. W przypadku Windows Vista i 7 była to już osobna aplikacja, z której w nowej „ósemce” zrezygnowano. Idea podłączenia komputera do telewizora i zrobienia z tego centrum multimedialnej rozrywki nie jest więc tak młoda. Dopiero teraz jednak gracze pecetowi mają szansę doświadczyć choćby części argumentów, jakimi od lat posiłkują się konsolowcy. Tym argumentem jest właśnie Steam Big Picture.

Niestety, wygląda na to, że Steam musi najpierw uruchomić się w normalnym trybie, a dopiero potem, za pomocą jednego kliknięcia przełączamy się w pełnoekranowy, wygodny tryb dostosowany do pada. Jest to jednak duży krok naprzód, który dał pecetom to, co dotychczas było zarezerwowane dla konsol. W przypadku szybkiego, szerokopasmowego łącza nie musimy również żonglować płytkami. Dalej oczywiście gry muszą się zainstalować, ale czas instalacji jest umiarkowanie krótki. Biorąc od uwagę, że na konsolach coraz częściej gry także musimy instalować, nie wygląda to tak źle.

Steam%20Big%20Picture%20ju%u017C%20oficjalnie.%20Co%20zyskaj%u0105%20pecetowcy%3F

Sama aplikacja nie różni się w zasadzie niczym od wersji beta. Wejście do trybu BP wciąż jest w tym samym, charakterystycznym miejscu z prawej na górze. Niestety, jeżeli ktoś korzystał z fanowskich skórek może mieć problem – trybu tego nie da się z ich poziomu uruchomić. Trzeba zatem czekać na ewentualną ich aktualizację. Przy grach z naszej biblioteki widnieje charakterystyczny symbol pada. Połowiczny oznacza, że gra wspiera pad, ale konieczne może okazać się użycie myszy i klawiatury, zaś pełny od uruchomienia po wyjście z gry może być obsługiwany wyłącznie padem. Niestety, nie wszystkie gry zostały pod tym względem przypisane, albo osoby za to odpowiedzialne nie wykonały pracy dostatecznie dobrze. Na przykład w przypadku Fallout: New Vegas nie ma żadnego symbolu, choć gra obsługuje pada i ma wsparcie dla kontrolera X360. Na upartego da się również w tym tytule wcale nie korzystać z tandemu mysz + klawiatura.

Słowami podsumowania: cieszy mnie tak ciekawy pomysł na ułatwienie rozgrywki użytkownikom pecetów i bardzo liczę, że Big Picture będzie się szybko rozwijał, a ma do tego predyspozycje. Póki co do ideału sporo mu brakuje (jak choćby wygodniejszej przeglądarki czy sklepu), ale i jest to też raczkujący tryb, któremu można wiele wybaczyć. Mam zatem nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze łatwiej i wygodniej. A przy tym Gabe Nevell będzie pamiętał o tym, że zagorzali fani serii Half-Life woleliby w trzecią część pograć na pierwotnej platformie, jak na pecetowca przystało: z myszą i klawiaturą.

_________________________________________

Poniedziałkowa zapowiedź stała się faktem. Nowa nazwa bloga to dopiero początek. Czekają na Was jeszcze lepsze teksty jak i stałe, lubiane serie. Zapraszam też do polubienia mojego Facebookowego profilu, gdzie oprócz wygodnego dostępu do publikacji, uraczę Was od czasu do czasu konkursem z drobnymi, lecz wyjątkowymi nagrodami. Serdeczne dzięki za wszelkie uwagi i spostrzeżenia!

Prometheus
5 grudnia 2012 - 11:53
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
05.12.2012 15:32
SebaOnePL
SebaOnePL
99
Konsul

Bardzo przypadła mi do gustu ta opcja i już od dawna jej wyczekiwałem.
W wiele gier gram na padzie (ostatnie to m.in. Fallout:NV, Dead Island GOTY, Binary Domain i wiele innych) a żeby korzystać z pełni wygody (jak na konsolach) połączonej ze znacznie lepszym obrazem (domena PC) to wielokrotnie zdarzało się że podpinałem PC do TV 42 i grałem na bezprzewodowym padzie od X360. Problemem zawsze było to że przy zmianie gry musiałem sięgać po klawiaturę i myszkę. Teraz już nie ma takiej potrzeby i mogę tylko podziękować Valve.

05.12.2012 16:05
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
213
fsm

GRYOnline.plTeam

Zupełnie się tym nie interesowałem, ale czy dobrze rozumiem, że tryb Big Picture to "tylko" taka zmiana interface'u Steama, żeby można było zeń wygodnie korzystać za pomocą pada? I już? Nie ma żadnego magicznego sposobu do przesyłania obrazku do tv bez podłączenia go kablem tylko np. przez wi-fi? :)

05.12.2012 16:16
Harry M
odpowiedz
Harry M
146
Master czaszka

Bardzo fajny pomysł. Być może skorzystam.

05.12.2012 16:34
Prometheus
odpowiedz
Prometheus
10
Centurion

@ sekret_mnicha - Big Picture to "tylko", a w zasadzie aż dodatkowy tryb. Coś jak konsola, tylko do uruchomienia kompa potrzeba jeszcze niestety mychy i klawy (przynajmniej do zalogowania i przełączania Steama w tryb BP). Co do przesyłania obrazu na TV bezprzewodowo, z tego co wiem Intel ma taką technologię - zwie się WiDi. i potrzeba do tego osobnego urządzonka oraz procesora Intel (i3, i5 i7). Tutaj więcej info: http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/architecture-and-technology/intel-wireless-display.html Swojądrogą, kabel HDMI to chyba nie taki kłopot? :) No chyba, że TV jest w drugim pomieszczeniu.

05.12.2012 16:47
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
213
fsm

GRYOnline.plTeam

Pytałem tylko z ciekawości. HDMI to nie jest problem, ale mnie i tak póki co nie interesuje granie na TV.

Go Steam! :)

05.12.2012 18:52
odpowiedz
keeveek
76
Konsul

W opcjach jest możliwość ustawienia, aby steam od razu uruchamiał się w trybie Big Picture.

05.12.2012 20:12
Prometheus
odpowiedz
Prometheus
10
Centurion

keeveek - dzięki za info, akurat musiałem to ominąć. BTW, czy Ty czasem nie jesteś na Forum Actionum? Ten sam nick tam widuję od paru lat.

13.05.2014 18:54
odpowiedz
Elhatron
2
Junior

Troszkę informacji o tym trybie brakuje ;) Tryb BP można włączyć bezpośrednio z pada x360 przytrzymując przycisk CORE (logo Xbox) przez kilka sekund. Jeśli chodzi o gry to problem jest taki, że niektóre mają launchery jak na przykład Skyrim. Gra w pełni obsługuje pada, ale launcher już nie. Steam MOŻE się automatycznie włączać w BP - wystarczy tylko zaznaczyć w opcjach w interfejsie tą opcję. Po jej zaznaczeniu gdy całkiem wyłączymy Steam-a i go na nowo włączymy zobaczymy nasze BP od razu ;). W kwestii Windows Media Center - jeśli ktoś jest zainteresowany programem tego typu to polecam zapoznać się z programem XBMC - jest to centrum multimedialne które też działa w pełnym ekranie, jest obsługiwane padem, obsługuje sporo formatów audio i wideo i ma bardzo dużo ciekawych funkcji, a to wszystko w bardzo przyjemnym interfejsie. Jako iż ostatnio jestem zainteresowany tematem przystosowania swojego PC, oraz tematem tworzenia programów, które obsługują pada x360 planuję stworzyć program którym będzie można używać tego właśnie pada jako mysz co będzie można aktywować i dezaktywować padem w zależności od potrzeb. Planuję się nim podzielić tu w jednym z przyszłych komentarzy gdy już będzie gotowy i przetestowany ;).

12.06.2014 10:09
odpowiedz
mayeek
1
Junior

Jakiś czas temu kupiłem bezprzewodowego pada od Xboxa i 20m kabla HDMI (lepiej nie przekraczać 15m, lub kupić kabel dobrej klasy, bo czasami pojawiają się artefakty, przy przełączaniu wejść na amplitunerze).

W ten sposób sobie radziłem bez większego problemu. Konieczny był zakup bezprzewodowej klawiatury z touchopadem i przedłużka USB, bo przez 2 ściany już miałem problem z precyzyjnym sterowaniem kursora.

Co do gier które nie wspierają pada, jest już wynalazek, który to załatwia [link]

"Obszycie" guzików trochę trwa, ale ostatecznie da się pograć.

Dla osób które nie chcą dodatkowych kabli, a oprócz kompa do grania posiadają laptopa, lub mediacenter, które potrafi zdekodować obraz h.264, tosteam wprowadził niedawno streaming. Działa to tak, że odpalamy steam na 2 kompach. DOdajemy do biblioteki grę i dajemy "stream-uj" i gotowe :)

Pozdrawiam

12.06.2014 10:11
odpowiedz
mayeek
1
Junior

programik do udawania klawiatury i myszki przez pada nazywa się MKControl

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze