Najważniejsze gry obecnej generacji cz. 2 - Prometheus - 24 czerwca 2013

Najważniejsze gry obecnej generacji cz. 2

Nie przedłużając zbytnio, oto drugie (i bynajmniej nie ostatnie, bo obiecuję także listę z Waszymi propozycjami) zestawienie najważniejszych gier siódmej generacji konsol. W przeciwieństwie do poprzedniej publikacji, znajdziecie tu również konsolowe exclusive'y oraz specjalne wyróżnienia dla tytułów, które na listę tą nie zdołały się załapać, a mimo to z różnych powodów warto je wyróżnić. Zapraszam!

Najwa%u017Cniejsze%20gry%20obecnej%20generacji%20cz.%202

Tym, którzy nie zapoznali się jeszcze z poprzednią częścią przypominam, że niniejsze zestawienie jest tylko moim skromnym zdaniem. Starałem się przy tym być możliwie obiektywny, a jeśli mi nie wierzycie, to za chwilę przekonacie się, dlaczego te kilka tytułów postanowiłem wyróznić.

Fallout New Vegas Wyróżnienie dla: Fallout 3

Na trzeciego Fallouta fani czekali długie lata. I chociaż ja się do nich nie zaliczałem, to mimo tego faktu przyjąłem Fallouta 3 z otwartymi ramionami. Wielu zawiodło się na typowo zręcznościowym modelu walki i określało Fallouta 3 jako Oblivion w świecie post-apokalipsy. W dodatku główny wątek nie był najwyższych lotów, a zakończenie rozczarowywało. Mimo to, jeśli już przełknęliśmy te kilka niedogodności (część z nich naprawiły mody, a zakończenie - DLC Broken Steel), to trzeba przyznać, że nie była to zła gra – a wręcz przeciwnie, twórcy w zasadzie na nowo stworzyli ogromny świat pustkowi, zapożyczając sobie silnik i pewne rozwiązania z czwartej części cyklu The Elder Scrolls. O wiele lepiej poradziła sobie za to ekipa Obsidian Entertainment tworząc kolejnego Fallouta o podtytule New Vegas. Chociaż zmiany na pierwszy rzut oka były kosmetyczne, to wyeliminowano większość wad poprzednika i wprowadzając do gry nowe elementy, takie jak warsztaty, rozmaite gry w kasynie i wiele innych. Wciąż nie jest to wymarzona przez fanów kontynuacja (im pewnie bardziej do gustu przypadnie Wasteland 2), niemniej nie sposób odmówić jej wciągającego gameplayu i mnóstwa zabawy w sandboksowym środowisku pełnym niebezpieczeństw.

Najwa%u017Cniejsze%20gry%20obecnej%20generacji%20cz.%202

Heavy Rain

Ta gra przez wielu określana mianem interaktywnego filmu (być może coś w tym jest, choć nie do końca) ma zarówno rzesze fanów jak i swoich przeciwników. Ci pierwsi chwalą – z czym trudno się nie zgodzić – niesamowity wpływ gry na emocje gracza, choć w czasach szerzącej się znieczulicy niektórzy mogą nie poczuć nic – tak to już jest. Mimo to jest to druga obok The Walking Dead produkcja, w której tak bardzo zależało mi na występujących w grze postaciach. Różnica jest jednak taka, że Heavy Rain jest produkcją wysokobudżetową i widać to na każdym kroku. Przepiękna grafika wyciskająca ostatnie soki z konsoli, świetnie odwzorowane i bardzo naturalne postacie oraz niesamowite cutscenki dają wrażenie autentyczności. Mimo mnóstwa QTE warto w ten tytuł zagrać, tym bardziej, że każda, nawet najdrobniejsza decyzja ma tu bolesne konsekwencje. A skutki tych decyzji możemy poznać zarówno po upływie paru minut, jak i dopiero po kilku godzinach.

StarCraft II

Blisko dwanaście lat – tyle czasu czekali fani historii Jima Raynora. W grach to cała epoka, ale mimo to zasady rozgrywki nie zmieniły się przesadnie. Wciąż mamy tu do czynienia z kampanią dla pojedynczego gracza i rozbudowanym trybem wieloosobowym, który jest istotą licznych turniejów i zawodów na arenie e-sportowej. Mimo wszystko grzechem byłoby stwierdzić, że to StarCraft przeniesiony w trzeci wymiar. Oprócz całkowicie nowego silnika otrzymaliśmy mnóstwo usprawnień wobec poprzednika oraz całkowicie nową odsłonę serwisu Battle.net, będącego podstawą rozgrywki w sieci.

Najwa%u017Cniejsze%20gry%20obecnej%20generacji%20cz.%202

Wyróżnienie dla: Mirror's Edge

O Mirror's Edge warto wspomnieć chociażby dlatego, że to jedyna gra w swoim rodzaju, a jednocześnie tytuł całkiem udany. Wrażenie robiła stylistyka: charakterystyczne, czyste i jaskrawe barwy oraz absolutny minimalizm sprawiały, że gra stawała się po prostu wyjątkowa. Mimo tego, że nastawiona głównie na pokonywanie przeszkód, rozgrywka przynosiła sporo satysfakcji. Starcia z przeciwnikami to przede wszystkim sztuki walki, a broń palna stawała się tutaj jedynie dodatkiem i narzędziem ostatecznym.

Crysis

To jedna z tych gier, wokół której trwały zażarte dyskusje o zasadność wysokich ocen czy sens grania w tego „benchmarka”. Tytuł Cryteka określałem podobnym mianem, dopóki sam go nie ukończyłem. I nawet, jeśli nie jest to gra najwyższych lotów, to przez długi czas było o niej głośno. Głównie z powodu oszałamiającej grafiki i rozbudowanej fizyki. W połączeniu z całkiem strawnym gameplayem, możliwością poruszania się pieszo bądź pojazdami po pół-otwartej wyspie i modyfikacjami broni, wyszła z tego całkiem udana gra. A przy okazji narodził się silnik chyba najlepiej oddający rzeczywistość w grach.

Najwa%u017Cniejsze%20gry%20obecnej%20generacji%20cz.%202

Wyróżnienie dla: The Orange Box

Ten pakiet pięciu gier w jednym pudełku to jedna z lepszych okazji na to, by poznać wszystkie najważniejsze gry od Valve. Oprócz nowości – Half Life 2: Episode 2, Portala oraz Team Fortress 2 znajdziemy tu podstawkę Half Life 2 i dodatek Episode One. Wszystkie te tytuły to absolutnie najwyższa półka i coś, z czym powinien zaznajomić się każdy fan dobrych FPSów.

Uncharted 2

Uncharted jest znakomitym przykładem na to, jak powinien wyglądać Tomb Raider – i w istocie, stało się tak, że jego reboot poszedł właśnie w stronę produkcji Naughty Dog. Uncharted to taki growy Indiana Jones z masą akcji, niespodziewanych zwrotów akcji i przepiękną oprawą. Niesamowite tereny, jakie przemierzaliśmy w grze to zasługa nie ostrych jak żyleta tekstur, ale zabiegów twórców i mocy tkwiącej w skomplikowanej architekturze PS3. Mimo to nie to jest wszakże w tej grze najważniejsze. Historia, choć niezbyt wymyślna, to wciąga co niemiara, a sporo strzelanin jest tu oddzielonych nieprzesadnie trudnymi, ale ciekawymi zagadkami. Do tego dochodzą bardzo interesujące postacie i już mamy murowany hit – taki, w który powinien zagrać każdy fan gatunku i posiadacz konsoli Sony.

Najwa%u017Cniejsze%20gry%20obecnej%20generacji%20cz.%202

Wyróżnienie dla: Dishonored

Gra twórców całkiem udanego Dark Messiah of Might & Magic to efekt kilkuletnich prac i współpracy z projektantem lokacji Viktorem Antonovem – znanym przede wszystkim z zaprojektowania City 17 w Half Life 2. Niesamowita atmosfera rozgrywki i wyjątkowy styl artystyczny to ledwo dwa z wielu licznych elementów, które sprawiają, że jest to tytuł bardzo interesujący. Steampunkowa otoczka przypomina nieco Bioshocka, ale większy nacisk od fabularnych zagwozdek twórcy postawili na rozgrywkę. Możemy – na czym skupiono sporo środków - skradać się, ogłuszać bądź zabijać i decydować o losach wielu postaci. Sposób, w jaki poprowadzimy fabułę na dalsze tory ma duże znaczenie, a dróg ku temu jest całkiem sporo.

Bioshock: Infinite

O tym tytule trudno było ostatnio nie słyszeć, a jeśli ktoś nie słyszał, to był prawdopodobnie wyjątkowym ignorantem. Zupełnie nie wiedzieć czemu, powstały nawet zestawienia w stylu „20 powodów, dla których NIE powinieneś kupować Bioshock: Infinite” co rozumiem jako objaw odmiennego gustu, albo niesamowicie przesadzonych wręcz wymagań. Jednak nawet, jeśli do ideału nowego Bioshockowi wiele brakuje, to wciąż jest to gra wyjątkowa, z największym growym fabularnym zaskoczeniem ostatnich lat. Elizabeth, nasza towarzyszka w grze, przypomina z kolei Alyx z Half-Life'a 2 w ulepszonej wersji – nie jest to wprawdzie rewolucja, ale zauważalny krok naprzód. Nie sposób nie wspomnieć również o wspaniale wykreowanej wizji podniebnej utopii - Columbii.

-----------------------

I to już wszystko, co przygotowałem dla Was w tej części zestawienia. Przed Wami wciąż trzecia część, w której przedstawię Wasze propozycje dla najważniejszych gier obecnej generacji konsol – jeżeli więc macie coś do dodania, to teraz macie na to ostatnią szansę.

________________________________________________________________________________

Znajdziesz mnie też na facebook.com/dinosfera – to łatwy i szybki dostęp do wszystkich publikowanych przeze mnie materiałów i innych ciekawych rzeczy. Zapraszam!

Prometheus
24 czerwca 2013 - 19:06
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
24.06.2013 12:40
tw.dziki
tw.dziki
5
Legionista

Co to właściwie znaczy "najważniejsze"? Bo nie wytłumaczyłeś tego za bardzo ani tutaj, ani w poprzedniej części. Jeśli chodzi o tytuły które ukształtowały obecnie panujące trendy, to zdecydowanie pominąłeś wiele istotnych, jak CoD4, który rozpoczął modę na teraz wszechobecne modern military shootery. Brakuje też Braid, który udowodnił, że na niezależnych platformówkach można zarobić olbrzymie pieniądze przy relatywnie małym wkładzie. Brakuje Amnesii i Dead Space, które spowodowały krótki, ale intensywny boom na survival horrory i kręcenie z nich wideo. Brakuje Left 4 Dead, który był rok przed Borderlands i który był prawdziwym ojcem mody na czteroosobowego coopa... Za to na liście wylądowały gry, które chociaż sympatyczne, nie wniosły praktycznie nic, jak nowy Deus Ex, Wiedźmin czy New Vegas. Generalnie wygląda mi to na listę gier najważniejszych dla autora, nie dla branży.

24.06.2013 13:08
Prometheus
odpowiedz
Prometheus
10
Centurion

[1] - nie do końca się z Tobą zgodzę. W tekście jest wyjaśnione, za co poszczególne gry pokochali gracze - może nie wyjątkowo szczegółowo, ale wtajemniczeni powinni wiedzieć o co chodzi. Większość wymienionych przeze mnie gier to tytuły nie tylko świetnie się sprzedające ale i zbierające wysokie noty. W dodatku wiele z nich pozytywnie się wyróżnia, ale nie tylko o to chodzi, że dana gra wniosła coś nowego. Takie gry jak Fallout: New Vegas są po prostu wyjątkowe - nie jest to moje zdanie, bo dla mnie ten tytuł to takie 7,5/10, niemniej wymieniłem go bardziej przez wzgląd na społeczność. Tak więc argument o tym, że to subiektywna lista ulubionych gier autora jest nieprawdziwy. Chodzi też o to, że branża bez ww. tytułów na pewno byłaby o wiele uboższa i mniej ciekawa. A idealna lista tego typu nie istnieje i nie ma prawa istnieć - chyba, że drogą głosowania, ale na gameplayu jest to średnio możliwe i w zasadzie nie wiadomo, czy ktoś głosuje zgodnie z prawdą. Być może któreś z gier przez Ciebie wymienionych pojawią się w kolejnym zestawieniu, także proszę wstrzymać się jeszcze z marudzeniem. :) Pozdrawiam.

24.06.2013 19:24
odpowiedz
zanonimizowany577884
45
Konsul

2 część i znowu nie rozumiem wyborów autora Dishonored, Bioshock: Infinite? Przecież o tych grach nikt nie pamiętał po tygodniu.

24.06.2013 19:31
odpowiedz
Dami4nxPL
11
Legionista

Dalej brakuje Gears of War :/

24.06.2013 20:14
Prometheus
odpowiedz
Prometheus
10
Centurion

@ Dami4nxPL - jakbyś przeczytał całość, wiedziałbyś, że będzie w 3. części pod tytułem "Wasze propozycje". Cierpliwości.

@ ziutak1 - obvious troll is obvious - tyle w temacie. Jak będziesz miał coś sensowniejszego do powiedzenia, to zapraszam do dyskusji.

24.06.2013 20:21
odpowiedz
Amiga4ever
94
Konsul

Bioshock Infinity to największe rozczarowanie roku.
Metro Last Light rozkład nowego Bioshocka jak chce. Nie rozumiem zachwytu i wysokiej oceny Infinity. Ocena mocno naciagana.

24.06.2013 20:25
Majkel Dżordan
odpowiedz
Majkel Dżordan
19
Generał

[5] Ale ziutak ma rację. Te gry to średniaki, zwłaszcza Dishonored.

24.06.2013 20:57
odpowiedz
zanonimizowany850052
14
Generał

To, że Tobie się nie podobają wcale nie oznacza, że to średniaki. Wszystkie BioShocki (szczególnie 1 i Infinite) zbierają praktycznie same maksymalne noty, a na dodatek mają świetną sprzedaż. Dishonored też jest bardzo cenionym tytułem.

Metro Last Light rozkład nowego Bioshocka jak chce

Na odwrót raczej, choć Metro to bardzo dobra seria to jednak do BioShocka startu nie ma

Mi na przykład w ogóle nie podoba się Fallout 3, ale nigdzie nie piszę, że to średniak. Ot po prostu gra nie w moim typie

24.06.2013 21:30
odpowiedz
Leon_Willy
88
Konsul

To ja może uzasadnię moją prywatną opinię, że Bioshock Infinity jest średniakiem. Świetna fabuła została poparta miernym (w moim odczuciu) gameplayem z zerową przyjemnością z eliminacji kolejnych bezmózgich hord przeciwników. Kiedyś pewnie obejrzę na youtube walkthrough, żeby poznać te niesamowite zakończenie. Może ktoś nawet pobawi się w edycję wycinając zbędne fragmenty walk. Wykonanie artystyczne i fabuła zasługują na najwyższą notę, ale rozgrywka mnie nie zachęciła żeby dotrwać do końca. A nawet do połowy.

24.06.2013 21:35
tw.dziki
odpowiedz
tw.dziki
5
Legionista

Prometheus, w takim razie tekst powinien się nazywać "Najlepsze gry tej generacji", "Najciekawsze gry tej generacji" albo nawet "Najbardziej uznane gry tej generacji". Bo robienie listy najważniejszych gier danej generacji, gdzie nie lądują tytuły na dobrą sprawę tą generację definiujące, to jak robienie zestawienia najważniejszych wydarzeń współczesnego świata i nie umieszczanie tam II wojny światowej "bo większość odbiera ją negatywnie". Bo ta generacja bez StarCrafta II wyglądałaby trochę inaczej, ale bez Call of Duty wyglądałaby KOMPLETNIE inaczej - tutaj chyba możemy się zgodzić, nie?
A co do reszty komentujących: "ta i ta gra to średniaki, nie wiem co tu robią" - to nie jest argument, ponieważ to jest lista najważniejszych gier. Gra może być nawet kompletnym gównem, a mieć być istotna dla generacji, jak chociażby Happy Wheels który przez kilka miesięcy rządził jutubem. Inny dobry przykład to War Z, który wzbudził dużą polemiką na temat kontroli jakości na steamie. A jeśli chcemy szukać przykładów spoza branży gier wideo, to chociażby prequele Star Wars, albo Showgirls gdzie jeden film położył karierę reżysera i kilku aktorów.

24.06.2013 21:35
Koktajl Mrozacy Mozg
odpowiedz
Koktajl Mrozacy Mozg
171
VR Evangelist
Image

Niby czemu Dishonored to sredniak? W porowaniu do masy gier FPP to jedna z perelek gdyz etapy sa tak zaprojektowane by umozliwisc kilka drog jej ukonczenia, co maja inne - szyny i wozek. Decydujesz jak grasz - cicho a moze glosno - co maja inne tytuly "rob to co ci mowimy". Posiada interesujacy styl graficzny, sama rozrywka przypomina czesciowo Bioshocka/Thiefa/Hitmana, bez SweetFX wyglada troche blado ale potem zyskuje kolorow co widac po prawej stronie. Krotko mowiac gra posiada SWOBODE i to w tej grze najlepsze! + dziala calkiem fajnie na Rifie :)

24.06.2013 21:41
odpowiedz
Amiga4ever
94
Konsul

Bioshock 1 był wyjątkowy. Dishonore, Infinity to słabe gry. Mówię to jak gracz z 25 letnim stażem grania :-)

24.06.2013 21:42
Prometheus
odpowiedz
Prometheus
10
Centurion

@ Lukas172 - Mi na przykład w ogóle nie podoba się Fallout 3, ale nigdzie nie piszę, że to średniak. Ot po prostu gra nie w moim typie

Nawet nie wiesz jak miło czyta się takie komentarze. :D Szkoda, że niewiele osób to rozumie i jak jakaś gra komuś do gustu nie przypadnie, to zazwyczaj wyzywa od najgorszych kaszanek 3/10 itp.

@ tw.dziki - dzięki za ten komentarz, z pewnością wezmę sobie go do serca. Problem w tym, że trochę obawiałem się tytułu "najlepsze gry tej generacji" (a o innych nie myślałem) - bo wtedy to by dopiero była krytyka, że nie ma x, za to jest y itp. itd. Niestety, ale na autorze ciąży ogromna odpowiedzialność za tytuł artykułu, bo ludzie wchodzą z myślą o jednym, a otrzymają drugie. Nie raz i nie dwa przejechałem się na tytule, który czasem poprawiałem, a czasem musiałem zostawić, bo było już trochę za późno. I chyba teraz też już jest za późno. Tak czy inaczej została mi jeszcze 3. część z Waszymi propozycjami, także mam nadzieję, że chociaż część osób będzie usatysfakcjonowana.

24.06.2013 21:49
Koktajl Mrozacy Mozg
odpowiedz
Koktajl Mrozacy Mozg
171
VR Evangelist

Amiga4ever - mowic to sobie mozesz, daj jakies argumenty niz "gracz z 25 letnim stazem" a pewnie na pasku zminimalizowany Steam ze wszystkimi CODami :>

24.06.2013 21:57
LooKAS
odpowiedz
LooKAS
133
Konsul

ani jednego stalkera?

24.06.2013 23:04
odpowiedz
Amiga4ever
94
Konsul

CoD? Nie rozsmieszaj mnie :-) niech będzie..napiszę Ci jakie gry uważam za dobre ostatnich 3 lat: Wiedźmin 2, Dark Soul, Xcom, Uncharted 3, Last of Us, Metro Last Light, Red Dead Redemption, Left for Dead 2, Diablo 3, Starcraft 2, Risen 2. To te przy krytych spędziłem kilkanascie godzin i uważam je za bardzo dobre.

25.06.2013 09:10
odpowiedz
kociol21
21
Legionista

Z jednym ciężko mi się zgodzić. Bioshock Infinite - moim zdaniem to najbardziej przereklamowana gra ostatnich lat. Jedyne co trzyma tą produkcję na poziomie to wizja świata, oprawa artystyczna i sama postać Elisabeth. Poza tym gra jest archaiczna i nudna jak flaki z olejem.

25.06.2013 13:18
Ogame_fan
odpowiedz
Ogame_fan
110
SpiderBoy

Mi na przykład w ogóle nie podoba się Fallout 3, ale nigdzie nie piszę, że to średniak. Ot po prostu gra nie w moim typie

Hipokryzja, niby nie mówisz o fallout 3 ale narzucasz każdemu że Bioshock Infinite to najlepsza gra roku - oczywiście że nią nie jest, Metro LL, Last of Us - a później GTA5 czy nawet Watch Dogs.

27.06.2013 15:33
tw.dziki
odpowiedz
tw.dziki
5
Legionista

@Prometheus - Wiesz, ludzie będą ZAWSZE narzekać. Czasem bez uzasadnienia, czasem z. W tym przypadku poczułem się po prostu zawiedziony, bo tytuł sugerował bardziej badawczy charakter tekstu. Oczywiście nie mam zamiaru z tego powodu rozkręcać flejma jak niektórzy. dziki out

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze