Snajperski kit - eJay - 22 marca 2013

Snajperski kit

eJay ocenia: Sniper: Ghost Warrior 2
40

Jedna z pierwszych recenzji mojego autorstwa w serwisie Gameplay.pl dotyczyła gry Sniper: Ghost Warrior. Podczas gdy zachodni sąsiedzi piali z zachwytu nad produkcją studia City Interactive i kupowali tytuł w ilościach hurtowych, ja postanowiłem mu się przeciwstawić. Nie z zasady, a z konkretnych pobudek – ogólnego niedopracowania, schrzanionych skryptów, wypaczenia fachu strzelca wyborowego, koślawej fabuły, idiotycznego zachowania sztucznej inteligencji itd.

Wyrwijmy teraz kartki z kalendarza i przenieśmy się do marca 2013 roku. City Interactive przemianowane na CI Games wydaje po 2 latach wytężonych prac część drugą. Budżet Sniper: Ghost Warrior 2 przekroczył 20 milionów złotych, a całość oparto na jednym z najlepszych silników graficznych obecnej generacji, czyli CryEngine 3. Gotowy przepis na sukces? Niestety, znowu czuję się jakbym zakupił od CI „gazetówkę”.

Przechodząc kolejne misje w Ghost Warrior 2 z wielkim trudem przychodziło mi do głowy wyróżnienie jakiegokolwiek elementu, który został wykonany należycie. Po dłuższym namyśle pochwaliłbym mechanikę strzelania. Wypluwanie pocisków z karabinu snajperskiego jest fajne, a kasowanie wrogów na najwyższym stopniu trudności sprawia od czasu do czasu satysfakcję. Gorzej jednak z tym, co dzieje się poza wizurą lunety.

Pierwsze zetknięcie z oprawą graficzną gry skomentowałem słowami „k....., znowu jakiś autorski auto-detect ustawił mi minimalne detale”. Jakiegoś szczególnego hopla na punkcie wodotrysków nie mam, ale lubię gdy tytuł prezentuje się estetycznie i jest spójny wizualnie (zwłaszcza, gdy jest to FPS). Wróciłem do menu, zajrzałem w opcje, a tam czekał już na mnie opad szczęki – wszystkie ustawienia graficzne wymaksowane. Kontynuuję rozgrywkę i nie dowierzam, to są jakieś jajca. Traf chciał, że dwa tygodnie temu udało mi się podejrzeć na żywca trzeciego Crysisa, który napędzany jest przez taki sam silnik. Różnica jest kolosalna, oczywiście na korzyść hitu Cryteka. Sniper 2 wygląda przy nim jak robiona na szybko taniocha przy minimalnym nakładzie sił. Spotykane na każdym kroku kanciaste modele, dramatycznie słabe tekstury, mimika twarzy AD 2002, czy brak dynamicznego oświetlenia nie zasługują na slogan „achieved with Cry Engine 3”. Oj nie.

No dobra, ale grafa to nie wszystko, co z samą rozgrywką? Pierwszy akt wymęczyłem ledwo, ledwo. Jest po prostu nudno, zadania są powtarzalne, a brak swobody doskwiera na każdym kroku. Nie oczekuję co prawda po CI Games, że zaczną robić sandboksy, ale od gry za 20 baniek mogę chyba wymagać większego pola manewru. Sniper 2 kieruje gracza po wytyczonej ścieżce o szerokości 3 metrów, gdzieniegdzie pozwala na chwilę zboczyć z kursu na rzecz uzupełnienia magazynków lub odnalezienia sekretów (które i tak są nonsensowne). Jest liniowo w najgorszym tego słowa znaczeniu. Gra nawet specjalnie nie zmienia tempa. Nawet gdy na jednym z etapów przychodzi nam się ewakuować z więzienia – pozostajemy łowcą.

Denerwujący jest także sam aspekt snajperski, który paradoksalnie starano się odwzorować możliwie najdokładniej. Realizacja pomysłu jest przejrzysta - przez większą część kampanii przechadzamy się za plecami naszego spottera, a ten wyznacza nam kolejne cele do odstrzału. Z perspektywy żywota pana-krzaka ciężko zarzucić cokolwiek CI – takie są realia i zasady na polu walki. Masz dobrze strzelać, ale o rozeznanie w terenie dba twój kompan. Nie przekłada się to jednak zupełnie na przyjemność czerpaną z zaliczania headshotów. Rozgrywka szybko staje się monotonna, a chęci zbajerowania gracza jakimś wybuchem lub zwrotem akcji kończą się zazwyczaj tym.

Naprawdę ciężko w tym tytule odnaleźć jakiś plus, który mógłby stanowić za powód, dla którego poświęciłbym strzelaniu więcej czasu. Grałem już w wiele schrzanionych technicznie gier, a jednak te wciągały mnie przez swoją oryginalność, pomysłowość i nieprzewidywalność. Drugi Sniper taki nie jest, bo to klisza. Na dodatek brzydsza niż swój poprzednik, może troszkę mniej zabugowana, ale co z tego? Koncepcyjnie sequel nie idzie o krok do przodu, nawet o milimetr.

Na koniec taka mała dygresja – twórcy chcą niedługo wydać DLC z misjami, w których rzekomo gracz ma posiadać więcej swobody. Moja rada jest następująca: nie płaćcie teraz 9 dolców, tylko czekajcie na łatki i mocną przecenę całego pakietu (podstawka + dodatki). Niewykluczone, że za jakiś rok Sniper: Ghost Warrior 2 będzie nawet ok.

eJay
22 marca 2013 - 18:59

Co jest lepsze?

Sniper: Ghost Warrior 5,6 %

Sniper: Ghost Warrior 2 12,8 %

Dobrze schłodzone piwo 81,7 %

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
23.03.2013 09:26
Amazing_Maurice
Amazing_Maurice
94
Pretorianin

Ja mam małe pytanie: jaki jest sens dodawania w ankietach "zabawnej opcji", skoro ona wypacza w dużym stopniu wyniki ankiety? Większość ludzi wybierze właśnie tę odpowiedź niezależnie od ich opinii, bo tak będzie cool, przecież są tacy zabawni, tacy śmieszni.

23.03.2013 09:40
eJay
😉
odpowiedz
eJay
200
Quaritch

gameplay.pl

Wybór jest iluzoryczny. Tak naprawdę wskazanie lepszej gry to jak wskazanie co jest lepsze - dżuma czy cholera.

23.03.2013 11:26
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
154
Reaver is the Key!

Schłodzone piwo. No, ale odnośnie serii, to jedynka lepsza.

23.03.2013 11:40
DM
odpowiedz
DM
169
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

To wcale nie jedyne realia pola walki - spotter wskazujący cele - to tylko jeden ze sposobów działania snajperów, charakterystyczny tylko dla armii konwencjonalnej.

23.03.2013 12:09
CyberTron
odpowiedz
CyberTron
96
Imperator Wersalka

Kolejny Czarny PR. Ci niedobrzy gracze!

23.03.2013 13:53
Stalin_SAN
😜
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Schłodzone piwko mniam

23.03.2013 14:12
Amazing_Maurice
odpowiedz
Amazing_Maurice
94
Pretorianin

Ha, no według mnie to nie jest trafne porównanie. Iluzoryczny? Tylko Ty dodając trzecią możliwość nadajesz mu "iluzoryczności". Zostawiając dwie pierwsze odpowiedzi zmuszasz czytającego do faktycznego zastanowienia się, która z tych produkcji była bardziej udana (mimo ich bardzo dużej przeciętności. A jak widzą trzecią odpowiedź to automatycznie i bez namysłu klikają w piwko, bo piwko jest fajne, mniam mniam :)
Nawet raziel88ck sugeruje, że jednocześnie mógł wybrać i piwko i jedynkę (a stawiam, że wybrał piwko ;) )

23.03.2013 21:54
raziel88ck
😃
odpowiedz
raziel88ck
154
Reaver is the Key!

Amazing_Maurice - I tu mnie masz ;)

24.03.2013 18:39
kong123
odpowiedz
kong123
114
Legend

Cóż.. miałem okazję zagrać na PC. Wersja konsolowa jest okropna i brzydka, wersja PC jest okropna, brzydka i ... dziwna.

Pominę już grafikę bo ta jest beznadziejna ale skupię się na optymalizacji bo tak za przeproszeniem zjebanej to jeszcze nie widziałem. Na pc, który nie takie gówienka uruchamiał gra działa w wysokiej rozdzielczości i detalach bardzo płynnie tyle, że co kilka sekund zacina zarówno animację jak i dźwięk przez co praktycznie nie da się grać bo nie wiem czemu ale gra się potrafi zaciąć jak akurat mam naciskać na spust.

Na drugiej konfiguracji gra działa... choć nie powinna działać. Laptop wyposażony w słaby dwurdzeniowy procek, 4 gb ramu i zintegrowaną kartę graficzną pociągnął najnowszy ''hit'' w przyzwoitej rozdziałce i na niskich detalach (zresztą ja nie zauważyłem różnic między mini i max) i da się na tym lepiej grać niż na stacjonarnym PC.

Nie zagłębiając się już w szczegóły... gra jest po prostu nuuuudna. Zróżnicowanie poziomów żenujące - już wolałem jedynkę pod tym względem. Zresztą tutaj poziomów jest strasznie mało i absolutnie żaden nie zapadł mi w pamięć. Różnorodność to tylko na papierze. W dodatku strasznie ograniczone mapki i możliwości - czasami to nawet przez lornetkę nie mogę popatrzeć tam gdzie bym chciał.

Nie wiem też kto wpadł na pomysł aby nie można było podnosić broni po wrogach - dla mnie tutaj nie ma absolutnie żadnego wytłumaczenia. Czasami gdy trzeba skorzystać z czegoś mocniejszego to nawet nie ma jak i trzeba walczyć z pistoletem. Zresztą żywotność kierowanej postaci jest śmieszna - wystarczy dwa trzy strzały i trup. W połączeniu z genialnym sposobem zapisu doprowadza tylko to frustracji. Zresztą to całe AI przeciwników też nie jest poprawione. Niekiedy mam wrażenie, że gość mnie widzi przez ścianę a innym razem gapi się w moją stronę przez 5 sekund i nawet nie wpadnie na pomysł aby podejść i sprawdzić... żenuja....

Ogólnie to nie pozostawiam na grze suchej nitki bo takiego bubla nie ma co bronić ani koloryzować. Ostatecznie jedyną rzeczą, która jako tako mi się podoba to oddawanie strzałów - znacznie lepiej zrobione niż w jedynce ale i tak nie ma startu do Sniper Elite. Nie wiem też po co jest ta kamera za pociskiem - blisko kilometrowych strzałow nie pokazuje ale na dystansie do 150 m nad wyraz czesto widzę lecącą kulę...

Na chwilę obecną nie warto, jeszcze pewnie w tym roku będzie w CD-A, może do tego czasu trochę połatają bo na razie to podtrzymuję swoją ocenę czyli 2,5/10

02.04.2013 19:25
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

Mam nie najnowszy sprzęt a gra mi działała płynnie na full detalach ale dźwięk faktycznie czasami robił dziwne zacięcia czy pogłosy w trybie snajpera ALE GRAFIKA jest ładna nie mówię że fantastyczna bo jej sporo brakuję gra jest średnio zoptymalizowana , tragedii nie ma, widziałem produkcjie a nawet kupiłem nie dawno taką "Aliens" CM którą robili 8 lat i ją zepsuli doszczętnie, nie wspomnę o "Doom" - ie czy też o "Duke Nukem" jest wiele gier które zasługują na o wiele wiele gorsze recenzje niż SNIPER GW2. moim zdaniem zasługuje w skali ocen 6 to na -4

02.04.2013 20:14
👍
odpowiedz
_Maniek41_
8
Chorąży

Osobiście jestem oburzony ankietą w której jest wybór pomiędzy dwoma grami a piwem, to jest tak jakby dać abstynentowi wybór między piwem, wódką a herbatą.
Wracając do głównego tematu to moim osobistym zdaniem gra jest przyzwoita, nie rozumiem pojęcia liniowa skoro jestem snajperem mam jakieś zasady mam kolesia który wyznacza cele bo taka jest jego rola, a nasza jak głównej postaci eliminacja wyznaczonych celów.
To tak jak lekarz ma leczyć, pielęgniarka ma pielęgnować dwa odrębne zawody ale jedno bez drugiego nie może istnieć.
Mój sprzęt to core 2 quad 4 gb ram i karta graficzna gtx 650Ti i u mnie nie było żadnych przycięć podczas celowania nawet na max grafice więc chyba jakiś problem z komputerem ma kolega "kong123".
Reasumując gra jest przyzwoita i grywalna a to czy jest nudna dla jednych symulator kosiarki będzie nudny a inny będzie grał w niego godzinami a może i nawet poświęci dla niej całe życie.
O gustach się nie dyskutuje a snajpera polecam bo jest to ciekawe urozmaicenie zestawu gier.

02.04.2013 20:48
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

LOL: a jest taki symulator?? chcę w to zagrać bo jeżdżenie betoniarką po polu namiotowym mi się znudziło:)
a KOSIARKA jakie urozmaicenie:) Przez 8 godzin kosił bym kochance trawę a potem wziął bym stalinówkę i wycioł bym drzewa :)

02.04.2013 20:49
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

sorki spalinówkę:)!!

01.05.2013 16:36
😈
odpowiedz
MonAnaLiza
5
Legionista

@kong123: Jeśli grasz na schrzanionym systemie - nie dziw się, że masz problemy. Sam opis zachowania komputera daje podejrzenie, że masz jakiś syf zainstalowany, który pożera Ci zasoby kompa.
Mój PC ma już skromne 3 lata, a SGW2 śmiga na nim bez zacięcia, więc naprawdę stawiam na Twoje problemy z systemem.
Jeśli chodzi o samą grę - wszyscy lubujemy się w przesadzie. Opinie zazwyczaj mamy skrajne. Żenada albo rewelka. Bardzo ciężko jest nam powiedzieć - przeciętna. A ta gra właśnie taka jest - jest przeciętna. Nie jest arcydziełem developingu, ale nie jest też totalnym gniotem jak się dowartościowują niektórzy ;-)
Gra jest mocnym przeciętniakiem. Ja np uwielbiam po robocie, jak baba zaczyna swoje "M jak dupa" oglądać, przysiąść i godzinę hedszotów porobić. Ot taka rozrywka

10.05.2013 17:57
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

To tak jak już pisałem Mi gra chodzi płynnie bez zająknięcia co do dźwięku mogę teraz dużo pisać bo mam dobry sprzęt który uwydatnia mi piękno i czystość w tej grze. Brak jakich kol wiek zastrzeżeń. Ludziom którym dzieje się coś w grze radzę sprawdzić sprzęt aktualizacje itd. Gra chodzi tak jak należy

12.05.2013 15:23
odpowiedz
_Maniek41_
8
Chorąży

Uważam że gra jest zrobiona także z myślą o słabszych sprzętach także nie powinno być problemu.
SGW2 zrobiony jako średnio budżetówka i taka właśnie jest pozatym ja nie mam większych zastrzeżeń nawet jak na tą średnią mi się osobiście przyjemnie gra

13.05.2013 20:44
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

Robiłem próbę na słabszym sprzęcie. Jakieś śmieszne 2 rdzenie jedne z pierwszych które wyszły itd nie będę się rozpisywał. Gra chodziła płynnie. Graficznie było do przyjęcia nie było tragedii. Naprawdę polecam zagranie w grę nie dla grafiki nie dla tekstur ale dla postrzelania jak SNAJPER dużo rzeczy ma wpływ na jakość oddanego strzału Polecam od razu jako pierwszy raz Experta kiedy nie znacie jeszcze pozycji w których mągą być przeciwnicy spróbować jak to jest grać bez pomocy . Naprawdę bardzo przyjemna zabawa:)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze