10 najważniejszych książek w życiu cz. 1 - fsm - 27 czerwca 2013

10 najważniejszych książek w życiu, cz. 1

Jakiś czas temu mama dała mi teoretycznie proste zadanie do wykonania: synu, wypisz 10 najważniejszych dla ciebie książek, jakie kiedykolwiek przeczytałeś. Mama prosi, syn robi. Ale szybko okazało się, że jest to rzecz dużo trudniejsza niż się początkowo wydawało. Jasne, można po prostu wypisać 10 ulubionych książek, ale czy to znaczy, że są one najważniejsze? Niekoniecznie. Siedziałem więc, myślałem (mój tata robił wówczas to samo), aż w końcu udało się zawęzić listę do (nieco oszukanych) 10 pozycji. To było tak ze 4 lata temu. Na potrzeby tego tekstu postanowiłem raz jeszcze dokonać książkowego rachunku sumienia i pojawiła się jedna mała zmiana. A teraz Wy będziecie mogli o tym przeczytać. Magia internetu!

fotka pożyczona ze strony newyorker.com

10 najważniejszych dla mnie książek to całkiem solidny przekrój przez gatunki i autorów - ufam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie (czyli: że każdy z Was ma choć w pewnej części tak czadowy gust, jak ja :P). Kolejność książek to alfabetycznie ułożone tytuły, bo ułożenie najważniejszych pozycji w kolejności "najważniejszości" przekracza moje możliwości.

100 lat samotności - Gabriel Garcia Marquez

Miejsce na liście książka ta zdobyła dzięki byciu poleconą przez mamę na zasadzie "przeczytaj w końcu coś ambitniejszego, a nie ciągle te horrory". Okazało się, że dojrzalsza i nieco trudniejsza literatura wcale nie boli, a realizm magiczny w wykonaniu Marqueza przemówił do mnie niemal tak samo mocno, jak inne czytane wówczas książki. Dobry punkt wyjścia do poszerzenia literackich horyzontów.

Kronika ptaka nakręcacza - Haruki Murakami

Skoro horyzonty zostały poszerzone, to wśród najważniejszych książek nie mogło zabraknąć jakiejś pracy Japończyka. Murakami to autor niezwykły, a Kronika ptaka nakręcacza to najniezwyklejsza i najlepsza z jego równie świetnych co nietuzinkowych powieści. Estetyka snu pomieszanego z jawą, świata fantastycznego zderzającego się z realnym i tak ciekawie opisane postacie, że uwierzyłbym w ich istnienie to motyw przewodni tej książki (i w zasadzie wszystkich innych też). Polecam okrutnie.

Kubuś Puchatek - A.A. Milne

Najważniejsza książka dzieciństwa. Czytał ją mój tata, czytał mi ją mój dziadek, czytałem ją ja. W tym roku wróciłem do Kubusia i przypomniałem sobie obydwie części przygód ulubionego misia wszystkich dzieci. Dzieło Milne'a nadal robi wrażenie, jagular, czyli zwierze spadające to absolutnie mistrzowski wymysł, zaś zakończenie całej historii jest przeokrutnie smutne (z czego zupełnie nie zdawałem sobie sprawy jako gówniarz). Pozycja obowiązkowa dla każdego, niezależnie od wieku.

Pan Samochodzik i Templariusze - Zbigniew Nienacki

Druga najważniejsza książka dzieciństwa i najlepsza część przygód pana Samochodzika. To głownie dzięki tej książce przestałem czytać Kaczory Donaldy i zacząłem pochłaniać Nienackiego, Niziurskiego czy Ożogowską. Pan Samochodzik to najbardziej wyluzowany bohater literacki czasów PRL, jego przygody to skarbnica wiedzy i pomysłów, a jego wehikuł był marzeniem każdego dzieciaka po obu stronach Wisły. No i najważniejsze: dzięki Templariuszom udało mi się złapać szóstkę z historii w czwartej klasie podstawówki (dzięki udanemu wypracowaniu opowiadającemu o tym zakonie).

Paragraf 22 - Joseph Heller

Jeśli ktoś kazałby wskazać mi jedną jedyną książkę, którą uznałbym za ulubioną (a ta jedna ulubiona musi znaleźć na liście najważniejszych), to wybór padłby na Paragraf 22. Przeczytana kilkakrotnie książka Hellera to mistrzostwo świata pod względem konstrukcji wielowątkowej opowieści utopionej w beczce absurdu, która jednocześnie jest komentarzem na temat okrucieństwa i bezsensu wojny. Paragraf 22 powinien przeczytać każdy, najlepiej dwa razy. A po kilku latach znowu, bo wszystkich smaczków nie sposób wyłapać po jednorazowej lekturze.

Podpisano: Washington Irving

Równoumagicznienie - Terry Pratchett

Pratchett to jeden z moich ulubionych autorów, zaś Równoumagicznienie było pierwszą książką jego autorstwa, którą przeczytałem - stąd zasłużone miejsce na liście najważniejszych. Wszak od tego momentu nadrobiłem prawie cały Świat Dysku - Sam Vimes, babcia Weatherwax, Rincewind, ŚMIERĆ i cała rzesza bohaterów towarzyszy mi nieustannie od kilkunastu już lat. Wspaniałe uniwersum, wspaniały autor, wspaniałe książki (tak ogółem, bo przecież każdy mistrz ma wzloty i upadki, choć Pratchett rzadko schodzi poniżej dosyć wysokiego poziomu).

Solaris - Stanisław Lem

Nie licząc lektur szkolnych, to Lema znam tylko Solaris i Niezwyciężonego. Ten drugi jest mocarną opowieścią s-f, ale to jednak historia badania myślącego oceanu zasłużyła u mnie na wyróżnienie. Niesłychanie oryginalny pomysł wyjściowy i stworzona na jego bazie zaskakująca opowieść to niekwestionowany klasyk światowej literatury s-f. No bo przecież jak tu nie docenić Lema, nawet jeśli nie jest się fanem gatunku? Ten człowiek wybiegał myślami tak daleko w przyszłość, że bali się go Sowieci i brali za cały kolektyw naukowców, bo przecież żaden jeden człek nie może posiadać takiej wiedzy.

Świat według Garpa - John Irving

A to znacie? Też czadowa książka, też polecona przez rodziców jako coś mądrzejszego od standardowych czytadeł. Świat według Garpa to maksymalne natężenie niezwykłości przy wykorzystaniu codziennego życia. Zero s-f, fantasy czy innych wymysłów. Po prostu barwne życie faceta, który został poczęty w nietypowy sposób. Dla leniwych jest film z Robinem Williamsem, ale jak to z adaptacjami genialnych książek bywa, jest to propozycja gorsza niż oryginał (choć nadal bardzo solidna).

Worek kości / Miasteczko Salem - Stephen King

Pierwsze małe oszustwo na liście, bo nie potrafiłem zdecydować, która książka Kinga jest dla mnie ważniejsza. Worek kości to, moim zdaniem, jego najlepsza powieść, w idealny sposób łącząca horror (to jedyna książka pana Króla, podczas czytania której miałem ciary na plecach... i z pewnością każdy fan jego twórczości może wymienić inny tytuł, który wywołał takie wrażenie) i niezwykle rozbudowane ludzkie relacje w małej mieścinie. Z kolei Miasteczko Salem to pierwsza książka Kinga, którą przeczytałem - zapoczątkowała ona moją heteroseksualną miłość :P do tego autora i niemal wszystkiego, co spłodził. To jak... która powinna być ważniejsza?

Władca pierścieni - JRR Tolkien

Ostatnia pozycja to drugie "oszukaństwo", bo jako jedną książkę potraktowałem całą trylogię Tolkiena. Bardzo solidna lektura, ale zdecydowanie nie jest to najlepsza książka/seria świata - ząb czasu odcisnął swoje piętno. Do dzisiaj pamiętam, jak wymieniałem się z dwoma kolegami fragmentami właśnie czytanych książek (miała być akcja!). Jeden uraczył nas soczystym fragmentem pościgu Geralta za Dijkstrą (o ile mnie pamięć nie myli), drugi kolega przeczytał jakiś ociekający tzw. epą fragment książkowych Star Warsów, w którym Luke przesuwa Mocą czarną dziurę albo coś w ten deseń, a potem wkroczyłem ja z trwającym dobrych 6 stron wstępem do krótkiego opisu ataku Gandalfa na wraże na polach Pelenoru. W porównaniu z dwoma poprzednimi, ten fragment miał dynamikę przejechanego przez walec szopa. Ale trzeba Tolkienowi oddać to, co tolkienowskie - bez Władcy zapewne nie powstałaby cała rzesza innych opowieści z gatunku fantasy, z Wiedźminem na czele :)


Oto moja wspaniała, najważniejsza dziesiątka. Oczywiście z kilku pozycji musiałem zrezygnować, ale nic mi przeszkadza w umieszczeniu ich tutaj. W specjalnej, podlistowej kategorii wyróżnieniowej: Mag - John Fowles, Klub Włóczykijów - Edmund Niziurski, saga o Wiedźminie - Andrzej Sapkowski, Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren, Miasto ślepców - Jose Saramago.

Jeśli podobała się Wam ta lista, to informuję, że w przyszłym tygodniu tekst na ten sam temat opublikuje Klaudyna, która też musiała odpowiedzieć na pytanie mojej mamy (czyli "synu, wypisz 10 najważniejszych dla ciebie książek, jakie kiedykolwiek przeczytałeś."). A tymczasem - klawiatury w dłoń, komentarze pisz!

fsm
27 czerwca 2013 - 20:36

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
27.06.2013 21:11
kociol21
20
Legionista

Nie podejmę się takiego wyzwania :) Na pewno "Bracia Karamazow" Dostojewkiego, "Czarodziejska góra" Manna, "Mag" Fowlesa, "Moskwa-Pietuszki" Jerofiejewa, Dzienniki Gombrowicza. Ale już serię o Panu Samochodziku i Świat dysku traktuję jako całość i nie byłbym w stanie wymienić najlepszych części (chociaż akurat Równoumagicznienie jest moim zdaniem jedną z najgorszych części ŚD).
Nawiasem mówiąc nigdy nie byłem w stanie przebrnąć przez "Sto lat samotności", coś takiego mam, że jak literaturę rosyjską łykam w całości bez popity, tak hiszpańska i iberoamerykańska mnie po prostu odrzuca i nie dam rady nic z tym zrobić ;)

No i szacun za "Dzieci z Bullerbyn". Ostatnio jak się musiałem dwa razy wracać do sklepu po coś czego zapomniałem kupić, śpiewałem sobie pod nosem "kawałek kiełbasy dobrze obsuszonej" ;)

27.06.2013 21:27
odpowiedz
koobon
82
Legend

- Mikołajek i inne chłopaki - Gościnny / Sempe
- Kubuś Puchatek - A. A. Milne
- Dżuma - A. Camus
- Rzeźnia nr 5 - K. Vonnegut
- Paragraf 22 - J. Heller
- Proces - J. Kafka
- Rozbitek - C. Palahniuk
- Sklepy cynamonowe - B. Schulz
- Zbrodnia i kara - F. Dostojewski
- Middlesex - J. Eugenides

trochę klisze, ale w końcu najważniejsze są rzeczy czytane w dzieciństwie/wczesnej młodości
weź i wybierz z ponad trzydziestu lat nałogowego czytania, bolesny proces

ed.
fuck "Mistrz i Małgorzata" :(

27.06.2013 22:21
GrgrPL
👍
odpowiedz
GrgrPL
3
Junior

Od siebie dodam jeszcze uniwersum G.R.R. Martina, czyli Pieśń Lodu i Ognia. Tak wspaniałego political fiction w świecie smoków i rycerzy nie mogłem sobie wyobrazić. MOC wszechobecna, do której serialowi daaaaleko niestety
Drugą pozycją są "Listy starego diabła do młodego" C.S. Lewisa. Dawno nie czytałem tak mądrej i życiowej książki, któa pomogłaby mi kreować własne życie. Polecam każdemu na każdą okazję, bo warto zmądrzeć za tę niewielką cenę, jaką jest czas na jej przeczytanie ;)

27.06.2013 22:40
tw.dziki
odpowiedz
tw.dziki
5
Legionista

Ach, Paragraf 22... Książka bardzo bliska również mojemu sercu. Podobnież Solaris.

27.06.2013 23:05
😊
odpowiedz
zanonimizowany453591
62
Senator

Hmm, u mnie pewnie jakoś tak by to wyglądało:

American Psycho - B.E. Ellis
Zbrodnia i kara - F. Dostojewski
Jądro ciemności - J. Conrad
Justyna - D.A.F. de Sade
Robinson Crusoe - D. Defoe
20000 mil podmorskiej żeglugi - J. Verne
Chłopcy z placu broni - F. Molnar
Opowieść Artura Gordona Pyma z Nuntucket - E.A. Poe
Dracula - B. Stoker
Milczenie owiec - T. Harris

28.06.2013 01:34
jaskier02
odpowiedz
jaskier02
51
Total Anal Dewastator

Władca pierścieni (książkowy), to nie jest trylogia... jest to sześcioksiąg co najwyżej. Trylogią jest film, ale nie książki.
Poza tym tekst spoko i może nawet za jego sprawą sięgnę po 100 lat samotności ;)

28.06.2013 08:03
Amazing_Maurice
odpowiedz
Amazing_Maurice
89
Pretorianin

@jaskier02, w sumie można pójśc dalej i powiedzieć, że to jedna książka ;) Tolkien chciał Władcę wydać jako jeden tom, ale wydawca się nie zgodził i podzielił to na mniejsze części. Także autor nie do końca się mylił przedstawiając Władcę jako jedna pozycja :)

28.06.2013 08:08
Mutant z Krainy OZ
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
200
Farben

Jest tyle tych książek, że nie umiałbym wybrać dziesięciu. Zależnie pewnie od nastroju teraz byłaby taka lista, a następnym razem inna.
Wiele z wymienionych tutaj by pasowało do tej dziesiątki, a to raptem początek wyliczanki.

28.06.2013 09:23
odpowiedz
Pseudonim24
26
Legionista

Bardzo dobrze zrobiłeś, że dałeś Władcę Pierścieni jako jedność, bo jest to jedna powieść podzielona na trzy tomy ze względu na objętość. Co najwyżej można nazwać ją sześcioksięgiem, ale te księgi nie są odrębnymi całościami.

28.06.2013 09:58
jaskier02
odpowiedz
jaskier02
51
Total Anal Dewastator

@Amazing_Maurice, wszystko się zgadza, ja już po prostu jak widzę kogoś opisującego WP jako trylogię to automatycznie cisną mi się na usta wyjaśnienia, ponieważ jestem fanem twórczości Tolkiena :) W samym opisie (w tym artykule) też można by się doczepić do walki "pod Gondorem" wszak Gondor, to Państwo, a nie jakaś góra czy warownia, ale nie czepiam się do tego, bo musiałbym być bardzo upierdliwy i na siłę szukać dziury w całym ;) Chyba, że myślimy o innej walce :P

28.06.2013 10:14
NewGravedigger
odpowiedz
NewGravedigger
134
spokooj grabarza

Ucho, dynia, 125 ;)

28.06.2013 10:15
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
205
fsm

GRYOnline.plTeam

jaskier > Racja, uproszczenie. Zaraz zmienię na pola Pelenoru :P Co do ksiąg - szczerze mówiąc, zupełnie zapomniałem, że każda książka to dwie księgi... Uznajmy, że Władca jest jeden, wielki i podzielony na kawałki :)

kociol > Jeśli chodzi o Dzieci z Bullerbyn, to dobrze pamiętam moją dziecięcą fascynacje tą książką. Na tyle silną, że jako ośmiolatek próbowałem napisać swoją wersję takiej książki, ale dziejącą się w Polsce i ze swojskimi dzieciakami... Wyszło pokracznie :P

Co do pozostałych propozycji... Niektóre znam, inne nie, ale to wyraźnie pokazuje, jak trudne jest ułożenie takiej listy.

28.06.2013 17:24
DarthNerever
odpowiedz
DarthNerever
90
His Master's Voice

To nie Ruscy bali się Lema tylko Dick, który uważał go za wieloosobowy komitet sterowany przez Sowietów mający przejąć kontrolę nad opinią publiczną w USA :P

Jeśli polubiłeś Solaris spróbuj Głos Pana, imo jeszcze lepszy.

28.06.2013 17:50
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
205
fsm

GRYOnline.plTeam

Darth > Heh, faktycznie. Coś dzwoniło, ale nie wiedziałem gdzie. Zamiast sprawdzić, napisałem z pamięci. Dzięki :) Głos pana zatem wpisuję na listę książkę do sprawdzenia w bliżej nieokreślonej przyszłości.

29.06.2013 17:34
DarthNerever
odpowiedz
DarthNerever
90
His Master's Voice

Jeśli chodzi o wybranie najważniejszych dla mnie książek to było by to trudne zadanie. Na pewno musiała by to być któraś z książek Stanisława Lema. To właśnie pod jego wpływem kształtował się mój gust gdy zaczynałem swoją przygodę z fantastyką(wcześniej czytałem chyba tylko Hobbita i jakąś powieść o Conanie). Od razu przeczytałem kilka jego powieści i opowiadań. Wtedy myślałem, że właśnie tak fantastyka naukowa wygląda, niestety po tak doskonałym starcie niewiele powieści sf było tak dobrych, więc trochę się zawiodłem na tym gatunku(choć jak widać po książkach wymienionych poniżej są w tym gatunku warte docenienia perełki, byle mądrze i z pomysłem napisane). Jeśli miałbym wybrać jedną,ulubioną książkę Lema była by to Cyberiada.
Poza tym może Ubik Dicka, Jądro ciemności Conrada, Druga podobizna w alabastrze Huberatha, Cryptonomicon Stephensona, Księga Nowego Słońca Wolfa, Władca much Goldinga, Robot Snerga. To chyba wszystkie książki które mógłbym nazwać najważniejszymi w moim życiu.

02.07.2013 07:23
Lothers
odpowiedz
Lothers
146
Senator

Wiele jest takich pozycji, ale za najważniejszą w życiu uważam Rok 1984 - otwiera oczy jak żadna inna.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze