Zachwycające CGI i sztampowy scenariusz. Nowy zwiastun 'Wiedźmina' - Jędrzej Bukowski - 15 sierpnia 2013

Zachwycające CGI i sztampowy scenariusz. Nowy zwiastun "Wiedźmina"

CD Projekt Red zaprezentował nowy zwiastun "Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu". Za realizację ponownie odpowiada niezawodne Platige Image z Tomkiem Bagińskim na czele. I wiadomo - CGI wygląda obłędnie, nie ma do czego się przyczepić. Pierwsze emocje już nieco opadły i nie byłbym jednak sobą gdybym trochę nie pomarudził, ale tym razem na nieco inną warstwę.

 

Ostatnie zwiastuny od Platige Image zrealizowana dla studia CD Projekt Red były znakomite w każdym względzie - zarówno jeśli chodzi o niesamowite efekciarstwo, ale też i bardzo dobry scenariusz i poprowadzenie całej akcji. Więcej tutaj było zabawy formą niż typowej fabularnej narracji, co wychodziło zdecydowanie na plus. Zresztą - obejrzyjcie sami, bo poniższe zwiastuny można oglądać w nieskończoność.

 

Tymczasem nowa zapowiedź to znów popis umiejętności polskiego studia pod przewodnictwem Bagińskiego i nawet nie chce się tutaj w żaden sposób negatywnie wypowiadać o formie wizualnej, która wgniata w ziemię i pokazuje klasą światową. To, że jesteśmy dobrzy w te klocki, wiadomo nie od dziś. Jednak totalnie mnie zawiodła linia fabularna, która jest aż nadto przewidywalna.

 

Całość jest tutaj strasznie sztampowa i oklepana. Gdyby to było osadzone w innym uniwersum, z innym bohaterem, pewnie nie miałbym żadnych zastrzeżeń. Ot, klasyczny motyw z macho ratującym niewiastę z opałów. Jednak po postaci Wiedźmina spodziewałem się zdecydowanie czegoś więcej niż obudzenie typowo męsko-rycerskich instynktów. Od kiedy z Geralta stał się taki praworządny-dobry rycerz, który ratuje pierwszą lepszą damę przed powieszaniem przez bandę wyrostków z Nilfgaardu? Sentymentalizm na starość?


 

W opowiadaniach i sadze książkowej, tego typu postępowanie Geralta jest przedstawione w sposób nieszablonowy. To postać nietuzinkowa i pokazanie tej "ludzkiej" i "moralnej" strony w tak prostacki sposób, jest pójściem na straszną łatwiznę. Jasne - tu chodziło o fenomenalne przedstawienie walki w animacji ostrej jak żyleta. I tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń.

 

Zaraz się posypią komentarze, że tu chodziło o klimat, pokazanie brutalnego świata, efektownej walki i w ogóle jak ŚMIEM NARZEKAĆ NA NASZE DOBRO NARODOWE! Przecież to polska produkcja, pokazująca, że my potrafimy zrobić coś takiego!


Wydaje mi się, że studio CD Projekt RED wraz z Platige Image udowodniło to już dawno temu i każdy sobie z tego jednak zdaje sprawę. Trzymam kciuki, że kolejne zwiastuny będą po prostu nieco bardziej artystyczne i nieprzewidywalne pod względem budowania scenariusza. Tak jak chociażby miało to miejsce w zapowiedzi "Dead Islands", o którym rozpisywały się nawet prestiżowe zachodnie blogi związane nie tylko z grami, ale również z filmami i hollywoodem.

 

Na zakończenie - apeluje o rozwagę! Zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszyscy będą w stanie zgodzić się z moim zdaniem, jednak będę wdzięczny za kulturę w wypowiedziach.


 

 

Podobają Ci się moje wpisy? Zachęcam do zaglądania na stronę, którą prowadzę:

 

Jędrzej Bukowski
15 sierpnia 2013 - 11:55