WeekEnd #2 - Najważniejsze wydarzenia tygodnia ze świata gier - Joorg - 1 września 2013

WeekEnd #2 - Najważniejsze wydarzenia tygodnia ze świata gier

To już ostatni dzień tygodnia, czas więc sprawdzić najciekawsze informacje, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich siedmiu dni. Występują: Uwe Boll i jego głupi pomysł, ośmioletni chłopiec opętany przez gry komputerowe, GTA V i jego kuzyn Saint's Row 3, pan Minecraft, zzieleniały Gabe Newell, słynna Ouya oraz Fallout Online.

GTA na celowniku

Tydzień zaczął się kolejną wiadomością informującą nas o tym jak źle gry komputerowe wpływają na psychikę człowieka. Dowód jest przecież ewidentny, ośmioletni chłopiec nagrał się w brutalnego sandboxa od Rockstara, który tylko wzbudził w nim żądze krwi. A przynajmniej do takiego wniosku można dojść po przeczytaniu policyjnego raportu oraz artykułów na niektórych portalach internetowych. Wszystkim umknęło oczywiście kilka faktów w tej sprawie: jakim cudem broń znalazła się w ręku dziecka i dlaczego ośmiolatek grał w produkcję przeznaczoną dla dorosłych? Moda na zrzucanie winy na elektroniczną rozrywkę chyba nigdy się nie skończy.

Wkrótce po tych doniosłych wydarzeniach Rockstar ponownie przyciągnął uwagę swojej największej marki. Wypuszczony zostaje kolejny świetny zwiastun GTA V, który wzbudza kolejne fale hypu. Jakby im było mało...

Ouya żyje i chyba ma się dobrze

Androidowa konsolka, która miała być wielkim hitem a okazała się małym niewypałem ciągle stara się przyciągnąć nowych graczy. Już wkrótce na tym niezależnym sprzęcie zadebiutuje The Walking Dead, hit od studia Telltale Games. Jeszcze w tym roku posiadacze Ouya otrzymają cały pierwszy sezon (co więcej, pierwszy odcinek będzie zupełnie darmowy) oraz dodatek "400 Days". Miejmy nadzieję, że to dopiero początek dobrej passy tego sprzętu, bo potrzebuje on dużej dawki dobrych gier. A jak na razie pod tym względem jest mizernie.

Aż 100 gier dostało zielone światło od Valve!

Greenlight to jedna z najfajniejszych inicjatyw na Steamie. To właśnie dzięki niej wiele niezależnych produkcji ma szansę ujrzeć światło dzienne na platformie studia Valve. Co jakiś czas zielone światełko dostaje kilkanaście produkcji, ale tym razem Gabe Newell postanowił zrobić to z przytupem. Za jednym zamachem przepuszczonych zostało aż 100 (słownie "sto") produkcji. Nie ma co, już wkrótce na Steamie zrobi się natłok nowych premier. Oby tylko były to dobre i wartościowe produkcje, a nie jakieś ochłapy. O tym przekonamy się za jakiś czas. Szczegółową listę nowych gier z zielonym światełkiem znajdziecie tutaj.

Saints Row IV jednak z sukcesem

Przyznam się, że ogromna popularność nowej odsłony Saints Row troszkę mnie zaskoczyła. Nie zrozumcie mnie źle, jestem wielkim fanem tej marki, ale na wygląd jej nowej części patrzyłem sceptycznie. Po pierwsze, dlatego że wyglądem za bardzo przypomina "trójkę" przez co równie dobrze gra mogła by być po prostu dodatkiem. Po drugie, bałem się, że poziom szaleństwa tej produkcji przekroczył już dozwoloną granicę. Całe szczęście myliłem się, "Saints Row IV" został doceniony przez krytyków a gracze oszaleli na jego punkcie. Dzięki temu rozchodzi się jak świeże bułeczki i w pierwszym tygodniu sprzedanych zostało milion egzemplarzy. Wielkie gratulacje dla Deep Silver i Volition. Ja swój egzemplarz nabędę prawdopodobnie podczas najbliższych większych promocji na Steamie.

Minecraft się ulepsza

Od wieków nie zaglądam do Minecrafta i z aktualizacjami jestem do tyłu. Teraz gdybym zalogował się do tego kanciastego świata prawdopodobnie zupełnie bym go nie poznał. Czas chyba ponownie zagłębić się w tego zjadacza czasu, gdyż na horyzoncie wkrótce pojawi się kolejna duża aktualizacja, która skupi się na mechanice gry. Twórcy postanowili ulepszyć generator świata, dzięki czemu wykreowane dla nas terytorium zabawy będzie o wiele ciekawsze: znikną rozległe oceany, pojawi się więcej wysp, usprawnione zostaną biomy i wprowadzona zostanie większa różnorodność. Kilofy w dłoń!

Kickstarter wykorzystany w złym celu...

Uwe Boll znalazł nowy sposób na sfinansowanie swoich produkcji: Kickstarter. To właśnie tam odbywa się zbiórka pieniędzy na jego nowe "dzieło", którym ma być "Postal 2". Cel: 500 tysięcy dolarów w 60 dni! Jedynka odniosła tak wielki sukces (22/100 - średnia na Metacritic.com), że reżyser postanowił iść za ciosem i stworzyć jeszcze bardziej kontrowersyjne dzieło. Na ten moment projekt dostał wsparcie finansowe od ponad 250 osób, co daje w sumie niecałe 12 tysięcy dolarów. Nie podaję linka, żeby nie przyszedł Wam do głowy jakiś głupi pomysł...

FOnline już online!

I na koniec mała ciekawostka. Właśnie wystartowała darmowa gra MMO w świecie Fallouta. FOnline: Reloaded czerpie z dwóch pierwszych odsłon postapokaliptycznej serii. Akcja osadzona jest przed wydarzeniami znanymi z "dwójki", kiedy to o kontrolę nad terytoriami walczyły ze sobą różne frakcje. Całość do pobrania znajduje się na oficjalnym forum gry. Swoją drogą, ciekawe co na to Bethesda.

To tyle w tym odcinku. W komentarzach możecie podawać inne ciekawe wiadomości, które pominąłem, a warto o nich wspomnieć.

Zapraszam do śledzenia mojego profilu na Facebooku. Wkrótce kilka niespodzianek się tam znajdzie! :)

Joorg
1 września 2013 - 20:08