Gry które podobają się dzieciom - Hubert Taler - 28 września 2013

Gry które podobają się dzieciom

Dla rodziców pośród nas przedstawiam listę gier które spodobały sie moim dzieciom. Moje dzieciaki to w tej chwili 8-letnie bliźniaczki (dziewczynki). Nie są to jedyne gry jakie próbowały, tylko te przy których zatrzymały się na dłużej. Może przyda się to tym którzy zastanawiają się jakie gry udostępnić swoim dzieciom. Żadne z tych gier nie zawierają przemocy ani zbyt skomplikowanej mechaniki, a przy wielu z nich świetnie bawią się też dorośli. Jako platformę wymieniam tą na której graliśmy a nie wszystkie dostępne dla danego tytułu.

Sonic Generations / klasyczne Soniki z Xbox Live Arcade

Platforma: (Xbox 360)

Coś jest w hipnotyzującej prędkości niebieskiego jeża, co się podoba dzieciom. Niewątpliwie wpływają na to też sympatyczne postacie takie jak tytułowy jeż, lisek Tails czy Amy. Dziewczyny grały w kilka klasycznych edycji i w Generations.

Sonic & Sega All-Stars Racing

Platforma: Xbox 360

Sonic & Sega All-Stars Racing, i Sonic & Sega All-Stars Racing Transformed to dwie ścigałki w stylu klasycznego Mario Kart. Dużo zabawnych power-upów, i proste trasy gwarantują dużo zabawy, szczególnie na dwa pady.

Rayman Origins

Platforma: Xbox 360

Rayman Origins ma bardzo specyficzny styl graficzny, przypadający do gustu dzieciom. Granie na 2 pady również się udaje. Muszę powiedzieć że dziewczyny szybko prześcignęły mnie w umiejętnościach grania w Origins - potrafią ukraść monetę łapie spod wody, a ja wciąż nie umiem...

Temple Run / Temple Run 2

Platformy: iOS, Android

Również: The Brave, Pitfall!, Sonic Dash etc.

To właściewie cała klasa gier na urządzenia z ekranem dotykowym polegająca na tym że postać biegnie nieustannie do przodu, i trzeba różnymi gestami na ekranie i przechylaniem urządzenia skręcać, omijać przeszkody i zbierać powerupy. Do tego za zebrane monety, możemy dokupywać najróżniejsze pomoce. Są to gry bez końca!

Cargo-bot

Platforma: iOS

Poszukiwałem jakiejś gry która wprowadziła by dzieci w świat programowania i myślenia algorytmicznego. Znalazłem dwie takie gry, jedną z nich jest Cargo-bot który polega na programowaniu robota (składającego się z ramienia ze szczypcami), który ma za zadnie poprzestawiać skrzynki w określonej kolejności. Zaletą jest to że gra akceptuje każde prawidłowe rozwiązanie, nie tylko to przewidziane przez twórców, co daje dzieciakom szansę na bycie kreatywnym. Gra niepostrzeżenie uczy prostych programistycznych komponentów np. pętli czy polecenia warunkowego.

Move the Turtle

Platforma: iOS

Druga z gier uczących programowania w tym zestawieniu. Jest to znany z dawnych lat język Logo (poruszanie żółwia po ekranie), z tym że zamiast wpisywać polecenia, układamy je w firmie pictogramów. Późniejsze poziomy są już dość trudne i moje 7-latki odpadły, ale oprócz rozwiązywania zadań jest możliwość programowania dowolnego, więc można np. zaprogramować żółwia aby coś narysował.

Pacman Championship Edition DX

Platforma: Xbox 360

Tutaj było małe zaskoczenie bo uruchomiłem Pacmana przy dzieciach przypadkowo i bardzo przypadł do gustu. Na tyle że po dłuższej sesji z Pacmanem jedna z moich córek wszędzie widziała Pacmany :)

Lego Indiana Jones

Platforma: Xbox 360

Gra idealna do gry we dwójkę. Na dwóch padach pomagamy sobie wzajemnie, ułatwiając sobie przejście w określone miejsce, położenie mostu przez przepaść, lub bronimy drugiego gracza przed atakami.

Angry Birds

Platforma: iOS, Android

Klasyka. Gra dla każdego, wciągająca, prosta ale nie łatwa jeśli chcemy zdobyć wszędzie najlepszy wynik. Łiiii....

Sonic Adventure

Xbox 360

Osobno niż inne Soniki bo gra też trochę inna. Zawiera trochę eksploracji, zbierania, minigry, walki z bossami i oczywiście świetne etapy 3D (ucieczka przed rekinem rządzi!)

Rayman Jungle Run

Platforma: iOS

Wariacja na temat infinite runnerów. Rayman biegnie w prawo, gestami wydajemu mu polecenia podskoków czy ataków. Dużo poziomów do wyśrubowania.

Pou

Platforma: Android, iOS

Po prostu Tamagotchi we współczesnej oprawie. Zostajesz opiekunem jakiegoś kartofla którego możesz ubierać, karmić i leczyć. Gra zawiera dużo mini-gierek które są całkiem fajne (np. wariacja na temat Simon Says czy zbieranie spadająch smakołyków).


Mahjong

Platforma: Windows 8, iOS

Mahjong Microsoftu na Windows 8 zawiera dużo odblokowywanych plansz, zestawów kamieni i listy wyników, natomiast na iOS jest dużo różnych Mahjongów do wyboru, również niezłych, nam spodobał się ten firmy Byterun.

Littlest Pet Shop

Platforma: Android

Kolejne niby-Tamagotchi, tym razem z postaciami z Littlest Pet Shop. Mamy możliwość wychowywania, zabawy, mycia, czesania i urządzania domu naszych podopiecznych. Uwaga, gra zawiera mikrotransakcje!

Bonus edukacyjny: Math Commander, Tux Type, Tux Paint

Platforma: PC, MAC

Zestaw programów open source uczących działań matematycznych, pisania na klawiaturze i program do rysowania skierowany do dzieci. Math Commander to kopia Missile Commandera, w której rozwiązujemy działania matematyczne, aby uchronić kolonię pingwinów przed atakiem meteorytów. Tux Type to gra w której karmimy pingwiny naciskając odpowiednie klawisze na klawiaturze. Natomiast Tux Paint to program do rysowania, o uproszczonym interfejsie i z dużą liczbą lubionych przez dzieci efektów i pieczątek.

Hubert Taler
28 września 2013 - 11:46