Gry które podobają się dzieciom - Hubert Taler - 28 września 2013

Gry które podobają się dzieciom

Dla rodziców pośród nas przedstawiam listę gier które spodobały sie moim dzieciom. Moje dzieciaki to w tej chwili 8-letnie bliźniaczki (dziewczynki). Nie są to jedyne gry jakie próbowały, tylko te przy których zatrzymały się na dłużej. Może przyda się to tym którzy zastanawiają się jakie gry udostępnić swoim dzieciom. Żadne z tych gier nie zawierają przemocy ani zbyt skomplikowanej mechaniki, a przy wielu z nich świetnie bawią się też dorośli. Jako platformę wymieniam tą na której graliśmy a nie wszystkie dostępne dla danego tytułu.

Sonic Generations / klasyczne Soniki z Xbox Live Arcade

Platforma: (Xbox 360)

Coś jest w hipnotyzującej prędkości niebieskiego jeża, co się podoba dzieciom. Niewątpliwie wpływają na to też sympatyczne postacie takie jak tytułowy jeż, lisek Tails czy Amy. Dziewczyny grały w kilka klasycznych edycji i w Generations.

Sonic & Sega All-Stars Racing

Platforma: Xbox 360

Sonic & Sega All-Stars Racing, i Sonic & Sega All-Stars Racing Transformed to dwie ścigałki w stylu klasycznego Mario Kart. Dużo zabawnych power-upów, i proste trasy gwarantują dużo zabawy, szczególnie na dwa pady.

Rayman Origins

Platforma: Xbox 360

Rayman Origins ma bardzo specyficzny styl graficzny, przypadający do gustu dzieciom. Granie na 2 pady również się udaje. Muszę powiedzieć że dziewczyny szybko prześcignęły mnie w umiejętnościach grania w Origins - potrafią ukraść monetę łapie spod wody, a ja wciąż nie umiem...

Temple Run / Temple Run 2

Platformy: iOS, Android

Również: The Brave, Pitfall!, Sonic Dash etc.

To właściewie cała klasa gier na urządzenia z ekranem dotykowym polegająca na tym że postać biegnie nieustannie do przodu, i trzeba różnymi gestami na ekranie i przechylaniem urządzenia skręcać, omijać przeszkody i zbierać powerupy. Do tego za zebrane monety, możemy dokupywać najróżniejsze pomoce. Są to gry bez końca!

Cargo-bot

Platforma: iOS

Poszukiwałem jakiejś gry która wprowadziła by dzieci w świat programowania i myślenia algorytmicznego. Znalazłem dwie takie gry, jedną z nich jest Cargo-bot który polega na programowaniu robota (składającego się z ramienia ze szczypcami), który ma za zadnie poprzestawiać skrzynki w określonej kolejności. Zaletą jest to że gra akceptuje każde prawidłowe rozwiązanie, nie tylko to przewidziane przez twórców, co daje dzieciakom szansę na bycie kreatywnym. Gra niepostrzeżenie uczy prostych programistycznych komponentów np. pętli czy polecenia warunkowego.

Move the Turtle

Platforma: iOS

Druga z gier uczących programowania w tym zestawieniu. Jest to znany z dawnych lat język Logo (poruszanie żółwia po ekranie), z tym że zamiast wpisywać polecenia, układamy je w firmie pictogramów. Późniejsze poziomy są już dość trudne i moje 7-latki odpadły, ale oprócz rozwiązywania zadań jest możliwość programowania dowolnego, więc można np. zaprogramować żółwia aby coś narysował.

Pacman Championship Edition DX

Platforma: Xbox 360

Tutaj było małe zaskoczenie bo uruchomiłem Pacmana przy dzieciach przypadkowo i bardzo przypadł do gustu. Na tyle że po dłuższej sesji z Pacmanem jedna z moich córek wszędzie widziała Pacmany :)

Lego Indiana Jones

Platforma: Xbox 360

Gra idealna do gry we dwójkę. Na dwóch padach pomagamy sobie wzajemnie, ułatwiając sobie przejście w określone miejsce, położenie mostu przez przepaść, lub bronimy drugiego gracza przed atakami.

Angry Birds

Platforma: iOS, Android

Klasyka. Gra dla każdego, wciągająca, prosta ale nie łatwa jeśli chcemy zdobyć wszędzie najlepszy wynik. Łiiii....

Sonic Adventure

Xbox 360

Osobno niż inne Soniki bo gra też trochę inna. Zawiera trochę eksploracji, zbierania, minigry, walki z bossami i oczywiście świetne etapy 3D (ucieczka przed rekinem rządzi!)

Rayman Jungle Run

Platforma: iOS

Wariacja na temat infinite runnerów. Rayman biegnie w prawo, gestami wydajemu mu polecenia podskoków czy ataków. Dużo poziomów do wyśrubowania.

Pou

Platforma: Android, iOS

Po prostu Tamagotchi we współczesnej oprawie. Zostajesz opiekunem jakiegoś kartofla którego możesz ubierać, karmić i leczyć. Gra zawiera dużo mini-gierek które są całkiem fajne (np. wariacja na temat Simon Says czy zbieranie spadająch smakołyków).


Mahjong

Platforma: Windows 8, iOS

Mahjong Microsoftu na Windows 8 zawiera dużo odblokowywanych plansz, zestawów kamieni i listy wyników, natomiast na iOS jest dużo różnych Mahjongów do wyboru, również niezłych, nam spodobał się ten firmy Byterun.

Littlest Pet Shop

Platforma: Android

Kolejne niby-Tamagotchi, tym razem z postaciami z Littlest Pet Shop. Mamy możliwość wychowywania, zabawy, mycia, czesania i urządzania domu naszych podopiecznych. Uwaga, gra zawiera mikrotransakcje!

Bonus edukacyjny: Math Commander, Tux Type, Tux Paint

Platforma: PC, MAC

Zestaw programów open source uczących działań matematycznych, pisania na klawiaturze i program do rysowania skierowany do dzieci. Math Commander to kopia Missile Commandera, w której rozwiązujemy działania matematyczne, aby uchronić kolonię pingwinów przed atakiem meteorytów. Tux Type to gra w której karmimy pingwiny naciskając odpowiednie klawisze na klawiaturze. Natomiast Tux Paint to program do rysowania, o uproszczonym interfejsie i z dużą liczbą lubionych przez dzieci efektów i pieczątek.

Hubert Taler
28 września 2013 - 11:46

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
28.09.2013 13:00
Sasori666
Sasori666
140
Korneliusz

Dziwne że zabrakło GTA i COD, dzieci uwielbiają te gry.

28.09.2013 13:03
odpowiedz
zanonimizowany943726
28
Generał

GTA, COD, BF - gdzie się podziały te tytuły?

28.09.2013 13:05
Mutant z Krainy OZ
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
204
Farben

Tak, dzieci poniżej 10 roku życia rżną tylko w gta i cody, opanujcie się.

28.09.2013 13:08
odpowiedz
zanonimizowany943726
28
Generał

Ja jak miałem 9 lat to grałem już w GTA :P

28.09.2013 13:13
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
150
Reaver is the Key!

Dzieci przeważnie nie lubią gier skierowanych dla dzieci. Wolą udawać dorosłych, bądź grać w produkcje, w które grać według PEGI nie powinny.

28.09.2013 13:20
HubertT
odpowiedz
HubertT
45
Łowca Androidów

W GTA grają dzieci których rodzice nie znają się na grach. Nie jest to powód do dumy.

Raziel ma rację: jak widzicie prawie nie ma tutaj gier skierowanych do dzieci. Kupiłem kiedyś jakieś Dogzy czy Piniaty i ... nie spodobało się. Tak samo nie podoba się cienizna oparta na licencjach: różne Adibu i Barbie.

28.09.2013 13:27
DM
odpowiedz
DM
165
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Fakt - w gry z artykuły grają głównie dziewczynki poniżej 10 roku życia - pou itp..
chłopacy przeważnie w minecrafta, need for speed - cod czy gta - zależnie czy rodzice pozwalają, jak tak to zawsze wybiorą to niż angry birds czy raymany, w które grają równie często jak my...

nie można po przykładzie swoich dzieci oceniać wszystkie inne ;)

28.09.2013 13:49
HubertT
odpowiedz
HubertT
45
Łowca Androidów

"nie można po przykładzie swoich dzieci oceniać wszystkie inne ;)"

No, to dobrze że tego nie zrobiłem :)

Natomiast uwagi typu: dzieci grają w COD GTA pochodzą głównie właśnie od... dzieci. Ludzie którzy to piszą nie są nawet w pobliżu wieku zakładania rodziny, a tym bardziej posiadania dzieci w wieku w którym się gra. Wbrew wyobrażeniom niektórych rodzic jest odpowiedzialny za to co dzieci czytają, oglądają, grają...

A o Minecrafcie zapomniałem, faktycznie też grają ale ograniczałem im czas :)

28.09.2013 14:08
odpowiedz
GameSkate
53
Pretorianin

Kolega, który ma siostrę 8-10 lat narzekał kiedyś, że za dużo gra ona w Minecrafta.

Ja sam natomiast popełniłem błąd mówiąc chrześniakowi brata, że mam zainstalowanego Minecrafta...
Swoją drogą jak widzę jak on gra w gry, to zastanawiam się, czy ja w wieku 6 lat też tego nie potrafiłem.
Z drugiej strony ja grałem wtedy w gry na NESa, które przecież do najłatwiejszych nie należą, a część z nich i tak przeszedłem.

W GTA grają dzieci których rodzice nie znają się na grach. Nie jest to powód do dumy.
Zaraz będzie wysyp postów "ja grałem w gietea jak miałem 6 lat i co? jestem dorosły i nikogo nie zabiłem jeszcze". ;)

28.09.2013 23:06
odpowiedz
anymous
68
Generał

Ja jak miałem jakieś 6-8 lat grałem w MoHa na PS 1 i jakoś jestem normalny.

28.09.2013 23:06
odpowiedz
anymous
68
Generał

anymous---> Jesteś pewien?

18.03.2014 15:42
KochamKonsole
odpowiedz
KochamKonsole
35
Generał

Ja bedąc dzieckiem grałem głównie w NFS i WRC na mojej PS-dwójce. W GTA (sporadycznie) grałem mając 9 lat i opierało to się głównie na zwiedzaniu Vice city różnymi środkami transportu. Potem dopiero zaczałem grac w "niedozwolone" gry jak CoD czy Getaway. Ale nie odbiło mi sie to jakoś tragicznie na psychice. Nie mam ochoty znęcać się nad szczeniaczkami czy coś w tym stylu :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze