Ciekawe gry z Kickstartera... po roku - Hubert Taler - 29 października 2013

Ciekawe gry z Kickstartera... po roku

Niemal dokładnie rok temu napisałem na GamePlay tekst w których wymieniłem kilka godnych uwagi gier z KickStarter. Postanowiłem po roku przyjrzeć się statusowi tych gier. Które z tych projektów przetrwały, które się ukazały, a które upadły? Na pewno wynik będzie symptomatyczny dla kondycji projektów z Kickstartera.

Założyciele serwisu Kickstarter

Pierwszą grą, na którą w zeszłym roku zwróciłem uwagę był remake klasycznej gry przygodowej Leisure Suit Larry. Gra, przy współpracy oryginalnego twórcy Ala Lowe'a faktycznie się ukazała i została dość przychylnie przyjęta. Tak że mamy pierwszy sukces spośród gier będących w trakcie produkcji rok temu. Grę można kupić m.in. na Steam.

Kolejną grą, którą wymieniłem przed rokiem była gra legendarnego Chrisa Robertsa pt Star Citizen. Gra dotąd zebrała ponad 25 mln dolarów i wciąż nie jest gotowa.

Kolejna gra z zestawienia sprzed roku to Timber and Stone. Ten Minecraftopodobny RTS ukazał się, i przyjął od Minecrafta również model aktualizacji - kupujemy produkt w który da się grać, ale który ciągle się rozwija.

Shaker - projekt został skasowany. Tak jak już wtedy się zanosiło.

Sword of Fargoal 2 - to jest projekt który mnie szczególnie interesuje. Rzut oka na oficjalną stronę i na stronę Kickstartera nieco niepokoi - od dawna niebyły aktualizowane. Jednak na stronie projektu na Facebooku twórcy twierdzą że są w trakcie fazy beta i że prace nad grą trwają.

Podsumowanie: na pięć projektów, dwa się ukazały (40%), jeden został skasowany (20%), a dwa wciąż są w produkcji (40%). Moim zdaniem nie jest źle - jednak daleki jestem do oceniania Kickstartera na tej podstawie. Wszystko przecież jest w rękach twórców gier - Kickstarter tylko dostarcza narzędzi do zbierania funduszy.

Hubert Taler
29 października 2013 - 22:11