Nie bądź naiwny czyli darmowe doładowania lokalizacja telefonu itp. - siwy - 8 stycznia 2014

Nie bądź naiwny czyli darmowe doładowania, lokalizacja telefonu itp.

Nie trudno odnieść wrażenia, że w dzisiejszych czasach zawsze znajdzie się cwaniak, który szuka jeleni na każdym kroku. Naciągacze żerują na ludzkiej naiwności i nieznajomości tematu. Najgorszy jest fakt, że często robią to całkowicie legalnie i ciężko znaleźć na jakiś paragraf. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Ostatnio coraz popularniejsze stają się trzy takie „usługi”: darmowe doładowania, konkursy z ankietami oraz lokalizowanie telefonu za pomocą jego numeru. To wszystko wielka ściema. Zapraszam na kolejny szybki i krótki wpis z cyklu: używajmy tego co mamy w głowie podczas korzystania z Internetu oraz telefonu.


A zaczyna się tak, że napotykamy w Internecie na link, który rzekomo oferuję jedną z trzech złodziejskich usług. Na stronie jest wszystko fajnie, kolorowo i teoretycznie nic nie wzbudza podejrzeń. Jednak przychodzi moment kiedy jesteśmy proszeni aby wpisać swój numer telefonu komórkowego i tu powinniśmy się zatrzymać, opuścić taką stronę.


Ale są ludzie, którzy bawią się dalej i swój numer chętnie wpisują. O konsekwencjach decyzji dowiadują się bardzo szybko. Darmowe doładowanie nie przychodzi, lokalizacja telefonu nie działa, a konsoli w konkursie nie dostajemy. Dostajemy za to subskrypcje usługi, która przysyła nam SPAM w postaci smsów i bezczelnie pobiera za to kilka złoty dziennie z naszego konta.


A to wszystko dzieje się zgodnie z prawem bo zaakceptowaliśmy regulamin. Pozostaje pytanie jak z tego wyjść. W większości przypadków jesteśmy informowani na początku procederu jakiego smsa wysłać i pod jaki numer aby zakończyć subskrypcje śmieci. Najczęściej jest to SMS o treści STOP. I oczywiście dodatkowo kosztuje.


Czasem musimy wypełnić ankietę, czasem przepisać kod z smsa, a czasem wpisać jeszcze raz numer telefonu. Kroki mogą być różne, ale chodzi o to samo. To zwykłe wyłudzenie naszego numeru telefonu i naszych pieniędzy. Nie dajcie się nabrać.


Jakiś czas temu temat podchwycił Adbuster i wykonał test takich usług – jego wynik powinien być dla wszystkich oczywisty, ale polecam obejrzeć materiał.

Końcowy wniosek może być jeden: Nie ma darmowych doładowań, wszelkiego rodzaju konkursy są nic nie warte, a przez wpisanie numeru na stronie lokalizacja telefonu na pewno nie zadziała.


Polecam także uważać na tego typu maile i oszustwa[KLIK].

siwy
8 stycznia 2014 - 12:59