TOP 10: Futurystyczne soundtracki rodem z 'Matrixa' - Jędrzej Bukowski - 11 lutego 2014

TOP 10: Futurystyczne soundtracki rodem z "Matrixa"

Uwielbiam, gdy w filmach bądź grach mamy do czynienia z umiejętnie dopasowaną muzyką elektroniczną. Z kolei rzygać mi się chce, gdy słyszę pompatyczną ścieżkę dźwiękową, zaś twórca próbuje być kolejnym Hansem Zimmerem. Sprawdźcie 10 najlepszych soundtracków z muzyką elektroniczną!


Ale też nie zrozumcie mnie źle - męczy mnie wciskany na siłę dubstep. Są momenty kiedy brzmi dobrze, ale jak słyszę kolejne dźwięki niczym z "Transformersów" w totalnie nieadekwatnym momencie, to mnie ściska.


W gry komputerowe praktycznie w ogóle nie gram, ale staram się być w miarę na bieżąco odnośnie tego, kto komponuje muzykę do danej produkcji, bo można znaleźć istne perełki.


No i nie będę oszukiwał, że jestem wielkim fanem futurystycznych dźwięków, więc to zestawienie jest totalnie subiektywne, zaś sam tytuł notki nieco przesadzony ;-)


Drive

Ten kawałek jest tak na maksa oklepany, ale musi się tutaj znaleźć. Bo to od niego tak właściwie wszystko się zaczęło, jeśli chodzi o miłość do klimatów retro-electro. A jeśli słuchasz go pierwszy raz, to najwidoczniej musiałeś spędzić ostatnie 2-3 lata w jaskinii. A ja Ci cholernie zazdroszczę! ;-) Rzecz jasna, sprawdźcie koniecznie pełny soundtrack, bo jest tego znacznie więcej!


Dredd

Sam film był dla mnie totalnym zaskoczeniem i jednym z lepszych akcyjniaków w klimacie SF w 2012 roku. W końcu ktoś zrozumiał, że w filmie wszystko można oprzeć na elektronicznych, mocno industrialnych dźwiękach przypominających nieco Nine Inch Nails. Poniższa próbka znakomicie oddaje klimat całej ścieżki dźwiękowej.


Deus Ex: Human Revolution

Kiedyś dużo grałem w papierowe RPG i wyszukiwałem ambienty w klimacie. Gdybym miał poprowadzić sesję, to ścieżka dźwiękowa z tej gry jest najbardziej odpowiednia. Świetne tło dla futurystycznego Detroir albo mrocznego NeoTokio. Uwielbiam słuchać tego soundtracku wieczorem.


The Social Network

Do dziś pamiętam, że będąc w kinie, cały czas miałem ciary na plecach. Niby mamy obyczajowy film o założeniu facebooka, ale Trent Reznor z Nine Inch Nails spowodował, że ogląda się to niczym najlepszy thriller. A to wszystko dzięki charakterystycznemu połączeniu klawiszy z elektronicznymi wkrętami, które tak właściwie budują cały mroczny nastrój filmu. Nie dziwota, że potem muzyk otrzymał za tę ściężkę Oscara.

 

Jestem Bogiem

O tym filmie praktycznie już nikt nie pamięta, a dla wielu był zwyczajnie słaby. Jestem w mniejszości, bo mi się strasznie podobał, ale zastanawiam się na ile spowodowała to ścieżka dźwiękowa. No bo sprawdźcie sami - ten kawałek poniżej jest mega charakterystyczny, wchodzi do głowy i za nic w świecie nie chce z niej wyjść!

 

Biegnij Lola, biegnij

Ależ to był odjazdowy film. Fajny, umiejscowiony we współczesnym Berlinie (strasznie lubię to miasto swoją drogą) z elektroniczną muzyką przywodzącą na myśl miejskie, nieco punkowe klimaty. Ba, można zaryzykować stwierdzenie, że właśnie ścieżka dźwiękowa nadawała cały rytm tej produkcji.

 

Pi

Ten film, mimo że rozgrywa się we współczesnym Nowym Jorku, jest szczególnie uwielbiany przez fanów cyberpunku. I to nie dziwi, gdyż na ścieżce dźwiękowej znalazły się takie znane grupy jak Orbital, Aphex Twin czy też Massive Attack. A i tak jeden z najbardziej charakterystycznych stworzył Clint Mansell. I wiecie, co dla mnie ważne - te kawałki poniżej lecą w trakcie filmu, a nie jak w wielu przypadkach - na napisach końcowych.

 

Mirror Edge

Dj skrywającego się pod nazwą Solar Fields znałem już kupę czasu wcześniej. Jego muzykę najłatwiej określić jednym słowem - "kosmos". Bo właśnie to przychodzi na myśl, gdy zamykasz oczy. Głęboki bas, delikatne i marzycielskie dźwięki - przy tej muzyce można odpłynąć. Tutaj takie momenty przerywane są nieco szybszymi wstawkami, ale klimat wciąż jest znakomity. Cały album słucha się wyśmienicie.

 

Devil May Cry

Uwielbiam gdy za sciężkę dźwiękową do gier bądź filmów biorą się muzycy, a nie stricte kompozytorzy filmowi. Słucha się tego zupełnie inaczej - nie ma takich typowych schematów i patosu na siłę. Tutaj zaś mamy agresywne tony w klimatach drumm and bass, dubstepu i noise'u z mrocznym klimatem. Dla mnie miazga!

 

Hotline Miami

W grę rzecz jasna nie grałem, ale soundtrack jest hipnotyzujący - w bardzo wielu miejscach spotkałem się potem z wyrażeniem, że coś brzmi jak muzyka z tej gry. Gdybym był DJem w klubie, to puściłbym to na parkiecie ;-)


***

Nie będę tutaj pisał o takich klasykach jak ścieżka dźwiękowa od Daft Punk z filmu "Tron: Dziedzictwo" czy walić Was po mordzie kawałkami z "Matrixów". Pewne rzeczy wypada znać, nawet jak się nie siedzi w tych klimatach. Plus większość jakiś ścigałek posiada dynamiczne-elektroniczne kawałki (serie "Wipeout" bądź "Need For Speed"), ale to już kwestia przeglądu.


Jeśli korzystacie ze Spotify, to łapcie luźną playlistę z moimi ulubionymi kawałkami:


Jak macie jakieś ciekawe elektroniczne soundtracki - śmiało, wymieniajcie w komentarzach.Podobają Ci się moje wpisy? Zachęcam do zaglądania na stronę, którą prowadzę:


Jędrzej Bukowski
11 lutego 2014 - 16:57