Might and Magic - spin-offy serii - Hubert Taler - 3 marca 2014

Might and Magic - spin-offy serii

(Jest to trzecia część cyklu omawiającego gry z serii Might and Magic, pierwsza znajduje się tutaj, a druga tutaj.)

Spin-off to piękne staropolskie słowo, oznaczające stworzenie jakiegoś nowego produktu na bazie popularności innego produktu, najczęściej przez wykorzystanie jego wątków pobocznych, lub drugoplanowych bohaterów. W przypadku gier również może to oznaczać np. nowy gatunek gry oparty na tym samym świecie (tak jak Halo Wars było strategią czasu rzeczywistego umieszczoną w świecie FPS-a Halo).

Oczywiście, jak już się zorientowaliście, największym spin-offem dla Might And Magic była cała seria Heroes Of Might and Magic (później Might And Magic Heroes). Na razie zostawmy ją na boku, i przyjrzyjmy się pozostałym grom wyrosłym wokół świata Might and Magic...

Warriors of Might and Magic


Gra ta ukazała się na trzech konsolach: Playstation, Playstation 2, oraz Gameboy. Na każdej z nich wyglądała inaczej, i nieco się różniła rozgrywką. Na PS i PS2 były do trójwymiarowe gry hack-n-slash w widokiem zza pleców bohatera. Co ciekawe, na tych konsolach poziomy i potwory były inne, nie były to porty tej samej gry.

Na GameBoy Color zaś gra jest dwuwymiarową grą RPG, z klasycznym widokiem z góry i elementami platformówki.

Screen z wersji na GameBoy Color (IGN)

Na PS2 gra doczekała się nawet sequela: Shifters (2002)

Heroes Of Might And Magic: Quest for the Dragon Bone Staff


Jest to próba przeniesienia strategicznego gameplayu serii Heroes na konsolę. Ukazała się na PS2, i nie odniosła wielkiego sukcesu. Niektóre rozwiązania które zastosowano tam, przenosząc pojedynki w 3D, zostały jednak wykorzystane w kolejnych wersjach na PC.

Legends Of Might And Magic

Online'owy, drużynowy, FPS w świecie Might And Magic. Coś jakby Counter Strike w wersji fantasy. Do wyboru mamy różne mapy, oraz kilka trybów rozgrywki, typu Rescue The Princess lub Slay The Dragon.

Crusaders of Might And Magic

Kolejny hack n slash w świeci M&M. Ukazał się na PS oraz na PC.

Znowu obie wersje wyglądały inaczej, i np. miały inne zasady rzucania czarów (w jednej wersji były cool-downy, w drugiej mana).

Dark Messiah Of Might And Magic (PC, Xbox 360)

Pierwszoosobowa gra akcji z elementami RPG. Mi się gra podobała, choć elementy RPG są w niej mocno uproszczone. Do dziś grywalna, i ma wciąż sporo zwolenników. Jedna z gier którą można z czystym sumieniem polecić, szczególnie że na różnych internetowych wyprzedażach można ją kupić w formie elektroniczej za bezcen. Wersja na Xbox 360 powstała prawie 2 lata po wersji PC.

Might And Magic: Clash Of Heroes

Świetna gra logiczna, w której układamy swoje armie tak aby zaatakować przeciwnika. Koncepcja przypomina trochę Puzzle Quest. Armie przeciwnika są na górze, nasze na dole, budując odpowiednie konfiguracje, wyprowadzamy ataki lub budujemy blokady. Powstała pierwotnie na Nintendo DS, potem przeniesiono z powodzeniem na PSN, Xbox Live Arcade oraz PC.

Arcomage

Samodzielna wersja minigry z gier z serii Might And Magic. Strategiczna karcianka. Początkowo mogliśmy w nią grać w tawernach w serii Might and Magic, jednak jej popularność spowodowała, że rozwinięto ją do osobnej gry. Gra ma dużo zrobionych przez fanów modyfikacji i dodatków. (Film poniżej zawiera gameplay z gry Might And Magic, nie z osobnej wersji.)

Hubert Taler
3 marca 2014 - 14:13