Kolejne Assassin's Creedy będą powstawać w nieskończoność? -Sobotnik#7 - Piras - 5 kwietnia 2014

Kolejne Assassin's Creedy będą powstawać w nieskończoność? -Sobotnik#7

Witajcie w sobotnie popołudnie. To Sobotnik, cykl poświęcony krótkiej analizie i komentarzowi wybranego newsa growego na przestrzeni ostatniego tygodnia. Dziś krótko i typowo blogowo. Poruszyły mnie bowiem słowa wiceprezesa Ubisoftu w sprawie przyszłości serii Assassin’s Creed.

Boli mnie to, co dzieje się z tą marką, ale jednocześnie rozumiem taki stan rzeczy. Jako młody, pragnący co rusz spotykać się z ewolucją gier, człowiek, do tej chwili nieustannie krytykuje wszelkie odcinanie kuponów, umyślne, niepotrzebne rozciąganie serii, maksymalne wykorzystywanie marki, czy jakiekolwiek inne działania typowo marketingowe. To boli, razi, ale niestety otacza nas z każdej strony. Sęk w tym, że niektórzy lepiej potrafią to maskować.

Mając tą tezę na uwadze, oczywistym powinno wydawać się srogie krytykowanie serii Assassin’s Creed. Ja tego nie robię, gdyż nie mam do tego racjonalnych powodów. Opracowany przez twórców system opowiadania historii został zaprojektowany tak, że z teoretycznego punktu widzenia mogłoby powstać jeszcze co najmniej z 10 podobnie zatytułowanych produkcji. Nie należy mieć do nikogo pretensji, tylko pogratulować świetnego pomysłu. Chyba.

Czuję ból, nie podoba mi się ta idea, ale nie ma na to haka zwłaszcza, że "ludzie pragną kolejnych odsłon". Już kiedyś pisałem, że tasiemiec ten nie powinien skonsumować pirackiego klimatu, że tematyka powinna dotyczyć ściśle jednej koncepcji. Środowisko i miejsce akcji niech sobie będą inne, ale Assasyn –czy jak to się tam po polskiemu pisze-  i całe bractwo powinny stanowić rzeczywisty fundament. Gdyby naprawdę tak było, w pewnym momencie sznurek by przecięto. Teraz to jedynie Animus jest tym prawdziwym fundamentem. To tak, jakby wymyślić kapsułę czasu i mieć nieokiełznaną możliwość bycia gdzie i kiedy się chce.

Wiceprezes Ubisoftu - Lionel Raynaud pragnie jednak zauważyć, że to nasza w tym zasługa, że chcemy kolejnych odsłon. Że gracze oczekują już na nowego Assassin’s Creeda, a oni byliby głupi nie spełniając ich pragnień. Są głupi. Ktokolwiek autentycznie oczekuje nowej części spod rąk marki, kieruje się tym, że twórcy sięgają tam, gdzie sięga mało kto. Wchodzą na środowiska kiepsko wyeksploatowane przez gry jako takie. Ot chociażby dwie ostatnie części – trójka sięgająca w miejsce i okres kolonizacji Ameryki, Black Flag przedstawiający zupełnie obce wśród środowiska AAA, klimaty pirackie.

Więc to pragnienie zostało niesprawiedliwie zapoczątkowane przez twórców. Tak się przeobraziła seria, że równie dobrze mogliby nas spytać, czy chcemy jakąkolwiek grę akcji, gdzie dominuje efektowny styl walki, eksploracja, faktyczna historia, a nasz bohater nosi kaptur. Jasne, że chcemy. A według słów pana Raynauda wynika, że w takim przypadku trwać to będzie w nieskończoność. No cóż.

Piras
5 kwietnia 2014 - 15:03

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
05.04.2014 15:14
zanonimizowany619836
71
Generał

kolejny gościu który uażala się nad wychodzeniem co roku kolejnych odsłon i musiał się wyżalić tworząc niepotrzebny artykuł

05.04.2014 15:16
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
144
Reaver is the Key!

LordSettlers - Kolejny gracz, który użala się nad tym, że ktoś raczy krytykować jego ulubioną serię. Przykre.

05.04.2014 15:19
papilarny
odpowiedz
papilarny
15
Chorąży

@LordSettlers - aha, bo zjawisko wtórności na rynku gier i corocznego akceptowania przez ślepą publikę niemal identycznych ich odsłon to jest coś pozytywnego?

05.04.2014 15:33
odpowiedz
zanonimizowany619836
71
Generał

To jedna z moich ulubionych, a nie ulubiona raziel

Kurwa mać co to w ogóle ma być? Po co te ciągłe krytykowanie i użalanie się nad tą serią? Wychodzi co roku i jest podobna i co z tego? Mamy grać tylko w gry które od siebie diametralnie się różnia? Gra jest dobra wtedy gdy ma się ochotę w nią grać, jeśli wy nie macie ochoty to może darujcie sobie ciągłe pisanie...''jaka to zła seria jest, po co co roku wychodzi, wszyscy nią rzygają''.......takie sranie w banie.
Każda odsłona się od siebie różni, są bardzo podobne ale czego wy kuźwa chcecie?

05.04.2014 15:34
yasiu
odpowiedz
yasiu
186
Legend

Czyli mam olać fakt, że kolejne odsłony mi się podobają w imię... no właśnie, w imię czego? Nie podoba się - nie graj. To samo dotyczy seriali, filmów, muzyki, książek i jeszcze wielu innych rzeczy.

05.04.2014 15:36
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
144
Reaver is the Key!

LordSettlers - A po co te przekleństwa? Ja się nie użalam. Wyrażam swoje zdanie i niezadowolenie z tego, co się dzieje z ta marką. Dlaczego? Bo ją lubiłem, a uniwersum wydawało się świetne, ale zostało zaprzepaszczone.

Inni z kolei wychwalają znane średniaki. Non stop. Czy miałbym z tego powodu się czepiać? Wmawiać, że nie wolno mu zachwalać czegoś, co na zachwalanie nie zasługuje? Nie. Ot wolność słowa.

05.04.2014 17:44
U.V. Impaler
odpowiedz
U.V. Impaler
183
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Życzyłbym każdemu dużemy wydawcy, żeby ich taśmowo produkowane gry trzymały tak wysoki poziom, jak seria Assassin's Creed. Smęty w artykule okrutne, mam wrażenie, że tekst powstał tylko po to, żeby uczepić się popularnego tematu.

05.04.2014 17:53
Irek22
odpowiedz
Irek22
103
Grzeczny już byłem

Jako młody (...) człowiek

Cóż... To wiele tłumaczy... I wcale nie mówię tu akurat o tym artykule.

05.04.2014 18:09
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
97
Legend

Nie wiem czemu niektórym to przeszkadza, że ludzie lubią grać w tę serię. Skoro wam to tak przeszkadza, to może jest to znak, że ta seria nie jest dla was?

05.04.2014 23:01
😉
odpowiedz
Agent Mulder
17
Sand Wraith

Nie zapomnę, na pewno.

05.04.2014 23:09
devildriver
odpowiedz
devildriver
20
Centurion

identycznie jak z seria FIFA ma usterki,sie narzeka na nia a gramy w nia co rok

06.04.2014 00:30
kęsik
😉
odpowiedz
kęsik
97
Legend

Życzyłbym każdemu dużemy wydawcy, żeby ich taśmowo produkowane gry trzymały tak wysoki poziom, jak seria Assassin's Creed.

Też kiedyś miałem takie zdanie na ten temat, ale jednak potem zrozumiałem że Ubisoft przesadza. Tym bardziej, że początkowo AC miał być trylogią... a zanim w ogóle doszliśmy do ACIII to mieliśmy już 4 pełnoprawne gry i kilka mniejszych.

06.04.2014 01:04
odpowiedz
zanonimizowany520587
72
Senator

Niepotrzebny art, mi się też Assasyny przejadły, Black Flag i Liberation HD sobie odpuściłem, jednakże, jest to seria trzymająca najwyższy poziom z tych produkowanych taśmowo (obok coda, fify, nfsa, i zapowiada się, że i bf-a).

PS. Raziel mnie też boli te czekanie na BG&E2, ale bojkot AC niczego tu nie zmieni, gracze zagłosowali portfelami, i wydanie kontynuacji tej niszowej produkcji byłoby wg. ubi na tę chwilę nierentowne, niewiele poradzisz. Poza tym BG&E zrobili goście od Raymana, nie oddział od AC.

06.04.2014 11:17
Raiden
odpowiedz
Raiden
92
Generał

@U.V. Impaler
Jak zawsze piszesz jak jest... w tym przypadku niestety. Wpis średni, a co do AC, to fatycznie jest on śmietanką wśród produkcji masowych. Dedykowany jak największej publice (za sprawą zaspokojenia naszych prymitywnych potrzeb), jak i konkretnemu odbiorcy (poszczególne okresy historyczne) sprzedaj się świetnie. Zastanowiłbym się jednak, czy nie jest to wynikową naprawdę niskich wymagań dzisiejszych graczy i pewnego konformizmu wśród recenzentów (chyba, że ta druga grupa zapomniała, jaki potencją mają w sobie gry jako medium i dołączyła do tej pierwszej).

06.04.2014 11:45
yasiu
odpowiedz
yasiu
186
Legend

Kolejny niepokorny umysł odkrywa tajemnice branży gier wideo w Polsce.

tehnoob - powiem Ci coś jeszcze, to powinno wystarczyć do powołania komisji specjalnej - my się wszyscy mamy w znajomych na facebooku!

06.04.2014 16:07
U.V. Impaler
odpowiedz
U.V. Impaler
183
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

tehnoob ---> Piszę, to co myślę. Nikt mi za wyrażanie poglądów płacić nie musi, śmieszku.

02.07.2014 15:29
odpowiedz
pafciuu
13
Legionista

Jest trochę racji w tym artykule. Najlepszy klimat miała pierwsza część z Altairem. Średniowiecze, rycerze, krucjaty, Bliski Wschód. Mimo paru wad, przyciąga swoim urokiem. :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze