'Gra o tron' to nie tylko serial. Poznaj Westeros od innej strony - Jędrzej Bukowski - 6 kwietnia 2014

"Gra o tron" to nie tylko serial. Poznaj Westeros od innej strony

Wszyscy wiedzą, że słynny serial fantasy od HBO to adaptacja powieści George'a R.R. Martina. Jednak to nie wszystko - Westeros leży na wyciągnięcie ręki, zaś zanurzyć się w nim możemy na wiele sposób. Gry planszowe, gry komputerowe, komiksy i nie tylko - brutalny świat fantasy czeka na Ciebie!

 

Na rynku już od wielu lat dominują tzw. "nowoczesne gry planszowe", które charakteryzują się już nie tylko rzucaniem kością i przesuwaniem pionka na planszy, lecz zapewniają grającym spory wysiłek umysłowy oraz ogromną interakcję związana z rywalizacją.

 

Fani "Gry o tron" powinni czuć się usatysfakcjonowani, gdyż na rynku znajdują się dwa naprawdę mocne tytuły, które są poważane przez graczy na całym świecie.

 

 

Gra o tron – gra planszowa

Gra toczy się na mapie Westeros, gdzie gracze muszą zdobyć jak największą ilość miast. Całość składa się z 10 tur, w których uczestnicy wydają potajemne rozkazy na planszy za pomocą odpowiednich żetonów oznaczające bitwę czy też obronę.

 

Podczas gry wskazane jest wręcz zakładanie wspólnych sojuszy przeciwko innym graczom. Jednak im bliżej 10 tury, coraz więcej sojuszy się rozpada a zdrada jest na porządku dziennym. Jest to również jedna z tych gier, w których nie ma rzutów kośćmi, a całość opiera się tylko na wcześniejszym planowaniu i odpowiedniej strategii.

 

A najlepiej sprawdzić naprawdę efektowny zwiastun gry:

 

 

 

Bitwy Westeros

Macie ochotę rozegrać kilka bitew, które miały miejsce w serialu bądź powieściach Martina? Nic prostszego - oferują to "Bitwy Westeros", które nie dość, że są naprawdę wspaniale wykonane, to jeszcze oferują rozrywkę na przyzwoitym poziomie.

 

Zasady prowadzenia walk mogą na początku sprawić nieco trudności początkującym, jednak po głębszym zapoznaniu, gra naprawdę zyskuje! I co ciekawe - "Bitwy Westeros" to naprawdę długowieczna rozgrywka dzięki wielu dodatkom dostępnym na rynku.

 

 

Gra o tron - gra karciana

Dla tak zwanych "graczy niedzielnych", którzy mają chęci na zdecydowanie mniej złożoną rozgrywkę, jak ulał pasuje "Gra o Tron - gra karciana" dla dwóch graczy. Podczas rozgrywki, przejmuje się kontrolę nad jednym ze słynnych rodów - Starków bądź Lannisterów. I co najważniejsze - sama gra jest na licencji, więc na kartach, zobaczymy znane nam z serialu postaci.

 

 

Gra o tron - komiks

Urok powieści George'a R.R. Martina jest taki, że bardzo łatwo, dzięki charakterystycznie prowadzonej fabule, przenieść go na inne obszary popkultury. Kadry komiksowe idealnie się nadają, by pokazać dynamizm niektórych scen w zdecydowanie bardziej efektowny sposób, niż miało to miejsce w serialu. Aczkolwiek trzeba uczciwie przyznać, że to raczej ciekawostka dla fanów. Ciekawszym rozwiązaniem byłby spin-off w świecie Westeros

 

 

Gra o tron - audiobook

Polacy stworzyli superprodukcje w postaci audiobooka, zatrudniając do ról wielu znanych polskich aktorów (między innymi Robert Więckiewicz, Maria Seweryn, Agata Kulesza, Marian Dziędziel, Anna Dereszowska , Jarosław Boberek i wielu innych).

 

Jeśli ktoś nie miał okazji czytać książki, a obejrzał jedynie serial, to audiobook jest dobrą okazję, by poznać soczyste dialogi napisane przez Martina.


 

Gra o tron - gra komputerowa

Jeśli macie ochotę poznać nieco szerzej świat Westeros, to idealnie nadaje się do tego gra cRPG, której błogosławieństwo dał sam Martin. Akcja gry pokazuje kulisy wydarzeń, które doprowadziły ród Lannisterów na szczyt władzy.

 

Gracze nie przyjęli tej produkcji zbyt ciepło, jednak fani Westeros z chęcią odkrywali kolejne smaczki fabularne.

 

***

 


Premiera 4. sezonu "Gry o tron" w HBO już 7 kwietnia!

Jędrzej Bukowski
6 kwietnia 2014 - 20:43