Czy znacie dziesięć najlepszych książek wszech czasów? - Joorg - 29 lipca 2014

Czy znacie dziesięć najlepszych książek wszech czasów?

Czy możliwe jest stworzenie dobrego rankingu najlepszych książek, jakie kiedykolwiek zostały napisane? Prawdopodobnie nie, ale zawsze warto w ten sposób wywołać dyskusję na temat literatury.

Za stworzenie listy najlepszych książek wszech czasów wziął się magazyn “Time”. Artykuł, który gromadzi perły literatury został napisany już kilka lat temu, w zeszłym roku przeszedł rewizję i co jakiś czas można się na niego natknąć w internetowych dyskusjach. Czasopismo swojego czasu postanowiło zabrać się za ten temat z wielką powagą i do pomocy w wyborze najlepszych tytułów zaprosili takich pisarzy jak Jonathan Franzen, Norman Mailer, David Foster Wallace, Tom Wolfe, MIchael Chabon, Jonathan Allen Lethem czy Stephen King. Oto jak wygląda rezultat ich pracy:

1. Anna Karenina – Leo Tolstoy
2. Pani Bovary – Gustave Flaubert
3. Wojna i pokój – Leo Tolstoy
4. Lolita – Vladimir Nabokov
5. Przygody Hucka Finna – Mark Twain
6. Hamlet – William Shakespeare
7. Wielki Gatsby – F. Scott Fitzgerald
8. W poszukiwaniu straconego czasu – Marcel Proust
9. Nowele Antona Czechowa – Anton Chekhov
10. Miasteczko Middlemarch – George Eliot

Jak możemy przeczytać w artykule, sami redaktorzy przyznają, że tworzenie takich rankingów to po prostu jedna wielka nieprzyzwoitość. W tym wypadku wypada ona jednak dość ciekawie. Oczywiście można się wykłócać o to, czego zabrakło, a co nie powinno się tutaj znaleźć, ale o to już tutaj chodzi. O wywołanie dyskusji i zachęcenie do czytania, nie tylko klasyków.

A teraz przyznajcie się, ile tytułów z powyższej listy przeczytaliście?

Zapraszam do śledzenia mojego profilu na Facebooku.

Joorg
29 lipca 2014 - 13:28