Warcraft: Początek bez wersji reżyserskiej. Kontynuacja ominie amerykańskie kina? - Gameplay - 31 sierpnia 2016

Warcraft: Początek bez wersji reżyserskiej. Kontynuacja ominie amerykańskie kina?

Warcraft: Początek nie odniósł olbrzymiego sukcesu, ale zarobił swoje (433 mln dolarów w skali świata) i dzięki wsparciu chińskich fanów uniknął spektakularnej klapy. Niestety, atmosfera wokół filmu zrobiła się dosyć nieprzyjemna, głównie z uwagi na wiele negatywnych uwag – tak miłośników marki należącej do firmy Blizzard Entertainment, jak i krytyków. Optymizmem nie napawają też najnowsze wieści na jego temat.

W wywiadzie udzielonym serwisowi Thrillist reżyser Duncan Jones ogłosił, że Warcraft: Początek nie doczeka się edycji reżyserskiej, która swego czasu została przez niego zaanonsowana (miała zawierać 40 minut dodatkowego materiału). Niestety, na przeszkodzie stanęły kwestie techniczne, a przynajmniej tak brzmi oficjalne stanowisko. Z wypowiedzi Jonesa wynika, że wycięte sceny są mocno wybrakowane pod względem wizualnym i zwyczajnie nie da się ich dodać do kinowej wersji filmu. Biorąc pod uwagę to, w jak dużym stopniu Warcraft: Początek wykorzystuje animację komputerową, można to tłumaczenie uznać za logiczne. Z drugiej strony, niewykluczone, że wytwórnie Legendary i Universal nie chcą się narażać na dodatkowe koszty, które – biorąc pod uwagę niezbyt dobrą prasę obrazu – niekoniecznie muszą się zwrócić.

Warcraft: Początek – w wersji kinowej, a nie director’s cut – trafi do oferty wybranych platform cyfrowej dystrybucji 13 września, a niedługo później (27 września) rozpocznie się sprzedaż edycji DVD/Blu-ray/Blu-ray 3D w anglojęzycznych krajach. Do Polski zawitają one 17 października.

Ciekawie zaczyna się również robić wokół kontynuacji Warcraft: Początek. Sky Moore z firmy Stroock & Stroock & Lavan nadzorującej zasady chińsko-amerykańskiej koprodukcji Początku, stwierdził w rozmowie z serwisem The Wrap, że sequel wcale nie musi trafić do amerykańskich kin. Jego zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, aby prace nad kontynuacją były finansowane głównie z chińskich pieniędzy, a ona sama powstawała przede wszystkim z myślą o tamtejszym rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że większość z 386 mln dolarów, jakie film zarobił poza granicami USA, wygenerowano w Państwie Środka (dokładnie 220,8 mln dolarów), jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. Niemniej nic nie zostało jeszcze potwierdzone.

Póki co wiemy jedynie, że przed premierą Początku mówiono, iż przygoda Warcrafta z kinematografią nie skończy się na jednym obrazie. Firma Blizzard mocno zaangażowała się w powstawanie produkcji, a w planach miała stworzenie całej gamy filmów i seriali opartych na własnych markach. Zainteresowanie sequelem wyraził także Duncan Jones. Podobno swoje środki na produkcję sequela zabezpieczył już koncern Activision, a wzmianka o nim pojawiła się w lipcu na oficjalnym chińskim fanpage’u Warcraft: Początek.

Gameplay
31 sierpnia 2016 - 13:43