Książka „Narodziny Hordy” to od niej chcesz zacząć przygodę z opowieściami ze świata World of WarCraft. - hongi - 5 czerwca 2017

Książka „Narodziny Hordy” to od niej chcesz zacząć przygodę z opowieściami ze świata World of WarCraft.

Czy znudziło Ci się bezsensowne bieganie za questami od Npc'tów? Czy przestało Cię cieszyć zabijanie w kółko tych samych potworów, tylko po to, by nabijać level, a następnie wypuścić się na bossa? Czy odkrywanie nowych światów w World of WarCraft nie cieszy Cię tak bardzo, jak kilka lat temu? To musisz zrobić sobie przerwę. Najlepiej z książką w ręku i słoneczkiem na twarzy. Mam coś wyjątkowego dla Ciebie i graczy, którzy kochają Wowa, ale jeszcze nie przeczytali ani jednej książki z tegoż uniwersum, bądź nie czytają w ogóle. Narodziny Hordy to książka dla Was. Zapraszam na Biblioteczkę Gracza #27, gdzie nadal będę Was namawiał na czytanie książek o grach.

Drogi czytelniku, jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z książkami z uniwersum WarCrafta, to jest książka przeznaczona właśnie dla Ciebie. Narodziny Hordy autorstwa Christie Golden to książka świetna. W przystępny sposób wprowadza nas w świat Draenoru i pokazuje wydarzenia poprzedzające atak Hordy na Azeroth. Do tego dowiemy się, dlaczego skóra orków z brązowej zmieniła swój kolor na zieloną. Poznamy również masę postaci, które w sadze odgrywają od wielu lat pierwsze skrzypce w całej sadze. Mówiąc krótko – masa informacji dla nowych graczy oraz czytelników, którzy pragną epickich opowieści, a także ociekających krwią walk na miecze, topory oraz magię.

Książka przedstawia wydarzenia z gry. Zatem fabuła, choć opisująca tych samych bohaterów, będzie się znacznie różnić od adaptacji filmowej czy książek WarCraft: Durotan oraz WarCraft: Początek. Proszę nie mylić tych dwóch uniwersów. Warto o tym wiedzieć, gdy będziecie czytać Narodziny Hordy, gdyż głównym bohaterem jest także Durotan, syn Garada, wódz Mroźnych Wilków oraz mąż Draki. Natomiast narratorem  jest syn Durotana Tralla, który opisuje swoje odczucia wobec przeszłości, a także stara się przelać na papier wydarzenia, które doprowadziły do upadku orków i ich krainy o nazwie Draenor. Do tego z książki dużo dowiadujemy się o rasie Draenei. Otrzymamy odpowiedź na pytania, skąd pochodzą ci niebiescy wojownicy o nogach zakończonymi kopytami i dlaczego musieli uciekać z własnej krainy. Do tego dochodzi zagadka, przed kim Draenei ukrywają się tyle lat na ziemiach orków. Po przeczytaniu książki dowiemy się również kim jest prorok Velen oraz jego bracia Kil'jaeden i Archimond, którzy zostali przemienieni przez władcę Legionu i pana zniszczenia – samego Sargerasa. Jednak najciekawszą postacią dla mnie był sam Gul'dan. Po kolei widzimy, jak z młodego szaman orków staje się potężnym i żądnym władzy czarnoksiężnikiem. Widzimy jego przemianę, zaś z rozdziału na rozdział nienawidzimy go coraz bardziej. To naprawdę jeden z lepszych czarnych charakterów całej sagi WarCrafta.

Christie Golden napisała 51 książek. Ta liczba robi spore wrażenie. Ale na mnie robi większe wrażenie fakt, że autorka pisze ostatnio głównie książki o grach, rozszerzając w ten sposób bliskie nam światy. Golden rozpoczęła ten długi marsz w 2001 roku książką WarCraft: Władca Klanu (wydana w Polsce przez wydawnictwo ISA). Mamy już rok 2017 i Christie ma na swoim koncie okrągłe 10 książek w uniwersum WarCrafta. Każdy może sobie wejść na stronę internetową autorki i zobaczyć, co też ona dobrego dla czytających graczy uczyniła. Wielokrotnie już wcześniej pisałem o książkach Christie Golden na Gameplay i jestem jej fanem. Naprawdę każdy gracz spędzający czas przy grach Blizzarda, czy kochający serial lub filmy Star Trek, powinien sięgnąć po jej twórczość. Ostatnim czasy wzięła się za Assassin's Creed. Mocno ciekaw jestem, jak jej poszło w tym świecie.

Książkę Narodziny Hordy pisarka napisała już w 2006 roku. Polska znów jest w tyle o ponad dekadę. Wszystko jednak zmieni się za sprawą nowej kampanii Blizzarda. Firma postanowiła bowiem wypuścić na świat odświeżoną serię książek pod nazwą Blizzard Legends. Seria ma zawierać najlepsze tytuły książkowe oparte na wszystkich uniwersach tworzonych przez nich, czyli StarCraft, Diablo, oraz WarCraft, a kto wie, czy w przyszłości nie Overwatch. Wydawnictwo Insignis postanowiło iść za trendem i w związku nową akcją Blizzarda wypuszczać również serię Blizzard Legends w Polsce. My, czytający gracze, już nie możemy się doczekać (przynajmniej ja). Seria zaczyna się właśnie od Narodzin Hordy, ale będzie kontynuowana poprzez Władcę Klanów i Ostatniego Strażnika (tak jest za granicą i mam nadzieję, że u nas będzie tak samo. Ps. Poprawka kolejna książką będzie Zbrodnie Wojenne). Oba tytuły zostały wydane przez wydawnictwo ISA w przeszłości i nie są dostępne na stronie internetowej. Czy ktoś wszystkie te książki wykupił? Tak więc, jeśli Insignis ma zamiar wydać te tytuły, to winszuję i czekam z pieniędzmi do wydania.

Podsumowując, książka Narodziny Hordy posiada aż 328 stron i została wypuszczona do naszych księgarń w dniu 15 lutego 2017 roku. Miało to miejsce dziesięć lat po światowej premierze, ale nic nie szkodzi, książka nadal jest na czasie i każdy gracz, który spędza swój czas w wielkim świecie World of WarCraft, powinien ją przeczytać, a jeśli dopiero zaczyna odkrywanie tego magicznego świata poprzez filmy, gry lub właśnie książki, to tym bardziej jest to tytuł dla niego. Nie masz wyboru drogi czytelniku, musisz sięgnąć po ten tytuł. ZA HORDĘ!

Inne moje recencję książek z uniwersum Warcrafta:

Warcraft: Durotan

Warcraft: Początek

World of WarCraft: Illidan

hongi
5 czerwca 2017 - 09:52

więcej na temat

Opisywane gry

Warcraft Adventures: Lord of the ClansWarCraft II: Battle.net EditionWarCraft II: Beyond the Dark PortalWarcraft II: The Dark SagaWarcraft II: Tides of DarknessWarcraft III: ReforgedWarcraft III: Reign of ChaosWarcraft III: The Frozen ThroneWarcraft: Armies of AzerothWarCraft: Orcs and HumansWorld of WarcraftWorld of Warcraft ClassicWorld of Warcraft: Battle for AzerothWorld of Warcraft: CataclysmWorld of Warcraft: LegionWorld of Warcraft: Mists of PandariaWorld of Warcraft: The Burning CrusadeWorld of Warcraft: Warlords of DraenorWorld of Warcraft: Wrath of the Lich King