Podniebny Orzeł - o dwóch samurajach co zostali Indianami - Nato - 14 grudnia 2018

Podniebny Orzeł - o dwóch samurajach, co zostali Indianami

Niezależnie od kultury i szerokości geograficznej kanon wojownika wydaje się zgoła podobny. Honor, odwaga i obrona niewinnych zdają się wpisywać w kodeks rycerski wspólny całemu światu. Być może to właśnie spostrzeżenie kazało Jirō Taniguchiemu wysłać dwójkę samurajów na spotkanie pobratymców z Dzikiego Zachodu.

Choć jest to opowieść o walce, towarzyszący jej nastrój jest raczej refleksyjny. Bardziej, niż na krwawych starciach powieść skupia się na barbarzyńskich poczynaniach tych, którzy zwykli uważać swoją cywilizację za bardziej rozwiniętą. To opowieści o honorze, męstwie, walce i tęsknocie za czasami, które nigdy nie wrócą. Za światem, w którym wojna stanowiła sprawdzian siły i umiejętności. Trening, hart ducha i zimna krew pozwalały zaskarbić szacunek, a prawa opierano na ideałach.

Podniebny Orzeł to komiks, który przypadnie do gustu miłośnikom pozycji wojennych oraz osobom zafascynowanym kulturą indiańską. Jest także wspaniałym doświadczeniem estetycznym. Nie jest niestety pozycją obowiązkową. Jirō Taniguchi przyzwyczaił nas, że można oczekiwać znacznie więcej.

Nato
14 grudnia 2018 - 11:04