Vadamecum Złego Ojca - najtrudniejsza przeprawa Guya Delisle - Nato - 9 września 2019

Vadamecum Złego Ojca - najtrudniejsza przeprawa Guya Delisle

Dzieci. Temat budzący jednoznaczne skojarzenia; ciepło, czułość, opieka, troska, wychowanie... Guy Delisle, w zgodzie ze swą buntowniczą naturą, podejmuje temat od zupełnie innej strony. Robi to z wdziękiem, przymrużeniem oka i zamyka w mistrzowskiej oprawie.

Delisle to autor kojarzony głównie ze swoich bestsellerowych, komiksowych dzienników z podróży. Wraz ze swoją żoną wyrusza do krain budzących szerokie kontrowersje (Korea Północna, Birma, Jerozolima), by swoje wspomnienia przenieść na komiksowe plansze. Za ich sukcesem stoi błyskotliwość, niezwykły zmysł obserwacji oraz doskonałe poczucie humoru.

Wyczucie, które pozwala mu w sposób lekki i pozbawiony moralizatorskiego tonu podejmować trudne tematy. Delisle doskonale wie kiedy mówić, a kiedy milczeć. Przedstawiane przez niego fakty nierzadko śmieszą same w sobie, a wszelki komentarz pozbawiłby ich wymowy. Te same mechanizmy funkcjonują w relacji z jego, być może najcięższej, przeprawy - ojcostwa.

Vadamecum to nic innego, jak zbiór krótkich żartów opartych w dużej mierze na dowcipach, które sam "Zły Ojciec" wyprawia swoim latoroślom. Nie unika przy tym osobistych wrażeń. Odsłania się przed nami, obnaża kulisy własnego domu. Niech za przykład posłuży epizod, w którym przelewa na córkę frustracje komiksowego rzemiosła.

 

Vadamecum Złego Ojca najchętniej podsumowałbym klasycznym: "mnie śmieszy" i postawił kropkę. To przezabawna, krótka książeczka, która rozbawi każdego, bez względu na to czy zalicza się do grona mam bądź tatusiów. Powiew świeżości w obszarze, którego domeną zdaje się być przewrażliwienie. Pozycja obowiązkowa.

Józef Śliwiński 

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 


Seria: Vademecum złego ojca

Format: 127x180 mm

Liczba stron: 192

Oprawa: miękka z obwolutą

Polski wydawca: Kultura Gniewu

Polskie wydanie: czerwiec 2019

Oryginalna publikacja: styczeń 2013


Nato
9 września 2019 - 13:11