We Went Back - darmowy horror sci-fi na Steamie - fsm - 16 kwietnia 2020

We Went Back - darmowy horror sci-fi na Steamie

Wśród rzeczy, które są dobre na tym świecie, można wymienić m.in. gry komputerowe, horrory, fantastykę naukową i dostanie czegoś za darmo. We Went Back spełnia wszystkie te warunki, sprawdziłem więc, o co chodzi.

Gra jest darmowym horrorem mocno inspirowanym słynnym P.T.. Wszystko dzieje się na terenie bazy księżycowej, posiada fajną atmosferę, zagadkę, potwora i ładną grafikę. Do tego trwa krócej niż odcinek serialu, więc trudno kręcić nosem. Małe studio Dead Thread Games wybrało taki sposób na zadebiutowanie i mogę im tylko przyklasnąć.

We Went Back zaczyna się w komorze kriogenicznej. Postać gracza zostaje wybudzona, słyszy, że "wykryto formę życia", a drzwi wyjściowe wymagają kodu. No to idziemy. Atmosfera jest nienaganna, podkręcana przez bardzo adekwatne audio. Grafika prezentuje dobre wyższe stany średnie, a motyw zapętlonego, pierścieniowego pokładu bazy został zrealizowany całkiem dobrze. Gra sprowadza interakcje do minimum - do odnalezienia jest kilka przedmiotów z symbolami, które są wymagane do rozwiązania zagadki. A gdy pojawia się potwór, zrobić można w zasadzie nic. Trochę ciarek się pojawia (atmosfera może i jest zacna, ale horror bazuje tylko a jump-scare'ach), ale wszystko jest oskryptowane.

Przejście gry zajmie od 20 do 40 minut, całość jest liniowa i nie zapisuje postępów. Gdy zaczniecie grać, trzeba dojechać do mety albo wszystko wystartuje od zera. Mam wrażenie, że jedna sekwencja (zapętlone pomieszczenie stacji) zmienia się losowo, ale poza tym wszystko idzie jak po sznurku. Niestety, są błędy - na szczęście usuwane na bieżąco. W moim przypadku poprawne rozwiązanie zagadki finałowej nie uruchomiło animacji i jedyne, co mogłem zrobić, to wpisać kod do drzwi i wyjść. Tymczasem domyślne zakończenie (obejrzane na YT) dokłada się do ewentualnej interpretacji tego, co dzieje się na pokładzie stacji.

We Went Back to przyjemny drobiazg. Świetny sposób na wypromowanie młodego zespołu. Takie techniczne demo pokazujące, że ekipa ma talent i chęci do zrobienia czegoś interesującego. Fani horrorów s-f powinni dać tej grze szansę. Szczególnie - przypominam - że kosztuje zero pieniędzy.

We Went Back na Steamie

fsm
16 kwietnia 2020 - 12:54