Porcelana 2 - Kostna Biel - Nato - 26 stycznia 2021

Porcelana 2 - Kostna Biel

Niesforna dziewczynka z pierwszego tomu należy do przeszłości. Młoda dama, na którą wyrosła po przybranym ojcu odziedziczyła majątek, drogocenną wiedzę i powołanie, które może odmienić świat. Tajemnica tworzenia sztucznych ludzi ściąga uwagę armii. Jak wiele młoda dziedziczka będzie skłonna poświęcić w obronie ideałów?

Pierwszy tom "Porcelany" tworzył zamkniętą całość, stąd ciekawiło mnie, w którą stronę pójdą twórcy. Faktycznie, nie jest to już powieść, którą można postawić obok "Dziewczynki z Zapałkami". Młoda bohaterka dorosła, a fabuła całkowicie zmieniła konwencję.

W efekcie otrzymujemy mariaż romansu z powieścią przygodową. To świetne rozwiązanie. Twórcy idą na przód nie oglądając się za siebie. Proponują czytelnikom coś całkiem nowego. Niestety, zerwanie z baśniową otoczką pociągnęło za sobą odarcie historii z tej odrobiny magii, za którą łatwo było schować niedociągnięcia.

Przywilejem baśni jest wysoki poziom akceptowalnej umowności. Od dojrzalszej formuły domagać się można większej złożoności. Na tym polu rodzą się zastrzeżenia. Budowa postaci jest przesadnie prosta. Podział na dobrych i złych jest jednoznaczny, a motywy postaci są przejrzyste jak pusta szklanka.

"Porcelana 2 - Kostna Biel" odstaje jakością od pierwszego tomu. Zmiana konwencji nie pociągnęła z sobą koniecznych zmian w twórczych założeniach. Jako osobny byt broni się świetną oprawą wizualną i pełną akcji fabułą, w której zabrakło głębi.

Józek Śliwiński

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Format: 220x290 mm

Liczba stron: 128

Oprawa: twarda

Polski wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: październik 2020

Data oryginalnego wydania: listopad 2015

Nato
26 stycznia 2021 - 18:21