Porcelana 3 - Powieść po zakończeniu - Nato - 27 lipca 2021

Porcelana 3 - Powieść po zakończeniu

Nie ma już dziewczynki, która błądziła po baśniowej rezydencji w pierwszym tomie. Nie ma też młodej, zakochanej kobiety z drugiego tomu. Trzeci tom przedstawia Matkę – ustatkowaną, surową i bezwzględną. Kolejne wcielenie bohaterki, które mówi nam co dzieje się w baśniach po "żyli długo i szczęśliwie".

Stworzenie trzech tomów "Porcelany" zajęło twórcom ponad 7 lat. Nic w tym dziwnego. Poszczególne z nich mają objętość dwóch europejskich albumów, z których jeden tworzy się zwykle koło roku. Rzecz w tym, że tą opowieść cechuje niezwykle wyrazista droga ewolucji na wielu płaszczyznach. Czas potrzebny na realizację staje się jej nieodzownym składnikiem, jak w przypadku wysokiej jakości, długo dojrzewającego mięsa.

Nie tylko bohaterka prezentuje w każdym tomie zupełnie inne oblicze. Zmienia się cała gatunkowa konwencja. Od klasycznej baśni, przez romans wojenny, po mocną historię o władzy i rodzicielstwie. Zmienia się wreszcie sam świat przedstawiony, w którym potężna, porcelanowa armia bohaterki stanowi istotną siłę. Na tyle znaczącą, by pozostałe stronnictwa nie mogły jej zignorować.

"Porcelana" to jaskrawy przykład wielopłaszczyznowej ewolucji utworu. Kreuje zapadające w pamięć postacie i barwny, unikatowy świat. Jest także, jako powieść, wyjątkowo kompletna, nieoczywista, intelektualnie pobudzająca. Trzy tomy, których lektura przypomina o wielkich zmianach będących nieodzowną częścią ludzkiej natury.

Józek Śliwiński

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Format: 220x290 mm

Liczba stron: 104

Oprawa: twarda

Polski wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: maj 2021

Data oryginalnego wydania: październik 2017


Nato
27 lipca 2021 - 21:02