PSJailbreak – posypią się bany w PlayStation Network - Olek - 23 sierpnia 2010

PSJailbreak – posypią się bany w PlayStation Network

Od kilku dni na wszystkich forach dyskusyjnych poświęconych konsoli PlayStation 3 trwa zażarta dyskusja na temat PSJailbreak. Modchip w postaci niepozornego pendrive'a umożliwia uruchomienie pirackich wersji gier praktycznie na każdym modelu konsoli PS3. Nie jest to jednak w pełni bezpieczne. Według SKFU i RichDevX z forum Ps3hax Network po zalogowaniu się do PlayStation Network firma Sony jest w stanie zidentyfikować użytkowników korzystających z niedozwolonego „menedżera kopii zapasowych”. To z kolei oznacza najprawdopodobniej drastyczne sankcje.

Wieść niesie, że ostatni bastion w wojnie z piratami padł wraz z zapowiedzią rynkowej premiery modchipu do PlayStation 3. Urządzenie o wdzięcznej nazwie PSJailbreak, produkowane przez nieznaną firmę z Hong Kongu, rzekomo umożliwia uruchamianie na konsoli także nieautoryzowanych przez Sony(czytaj – pirackich) kopii programów. W tej chwili trudno ze 100% pewnością określić na czym polega działanie modchipu i na ile jest on skuteczny. Przypuszczalnie zabezpieczenia w PS3 udaje się nie tyle złamać, ile obejść poprzez wprowadzenie konsoli w tryb debugowania.

Radość piratów może być jednak bardzo krótka. Serwis Ps3hax Network ostrzega, że użytkowanie PSJailbreak może zostać w łatwy sposób wykryte przez administratorów PlayStation Network.

Czym to grozi? W pierwszej kolejności na pewno falą banów z PSN. Bardzo prawdopodobne też, że w najbliższym czasie koncern Sony postara się uprzykrzyć życie osobom, korzystającym z nieautoryzowanych kopii gier na tę platformę. Batem na piratów mogłaby być na przykład konieczność stałego połączenia z PSN w trakcie grania. Podobny system zabezpieczeń zastosowany w przypadku pecetowych wersji gier przez Ubisoft spotkał się jednak z ostrą krytyką ze strony graczy. W tej chwili trudno wyrokować, czy japoński producent pójdzie podobnym tropem.

Na marginesie warto wspomnieć, że nawet jeśli PSJailbreak działa, to koszty związane z jego użytkowaniem mogą ostudzić zapędy domorosłych piratów. Modchip kosztuje ok. 150 dolarów i trzeba go ściągać aż z Australii. Dodatkowo zachodzi konieczność archiwizacji gier o objętości kilkudziesięciu GB. Inwestycja w PSJailbreak, nagrywarkę Blu-ray i stosowne płyty lub przynajmniej lub pojemny zewnętrzny dysk  twardy dla zwykłego użytkownika konsoli PS3 jest po prostu nieopłacalna.

Olek
23 sierpnia 2010 - 17:44