Konsola PlayStation zamiast komórki. Czy to się opłaca? - Olek - 16 października 2010

Konsola PlayStation zamiast komórki. Czy to się opłaca?

Jakiś czas temu w ofercie jednego z operatorów sieci komórkowych pojawiła się nowa oferta. Jeżeli ktoś nie ma potrzeby zmieniać komórki co dwa lata (a przy normalnym trybie użytkowania nie powinno być takiej konieczności) może zamiast telefonu kupić konsolę PlayStation 3 lub PlayStation Portable w specjalnej cenie. Czy to się opłaca? Policzmy...

Uwaga: to nie jest reklama. Celowo nie podaję nazwy firmy. Zaznaczam też, że nic nie łączy mnie z operatorem (którego pewnie i tak się domyślicie). Sam zastanawiam się nad tą ofertą, dlatego chętnie posłucham też Waszych opinii.

Ów operator komórkowy proponuje klientom dwa zestawy. W pierwszym znajduje się konsola PlayStation 3 z dyskiem o pojemności 250 GB, kontroler Move i gra Sports Champions. W skład drugiego zestawu wychodzą konsola PlayStation Portable i dwie gry – Gran Turismo oraz Tekken: Dark Resurrection.

Przyjmujmy, że w sklepie za konsolę PlayStation 3 250 GB zapłacimy ok. 1100 zł. PlayStation Move kosztuje 150 zł, ale w pakiecie z grą to już 250 zł. Cena całego zestawu wynosi więc ok. 1350 zł.

U operatora cena zależy od wybranego abonamentu na usługi telefonii komórkowej i waha się od 299  do 1049 zł  (w przypadku abonamentów typu mix jest drożej). Umowę trzeba jednak podpisać na dwa lata. Teoretycznie najbardziej atrakcyjna wydaje się oferta abonamentu za 59 zł miesięcznie (o ile skorzysta się ze sklepu internetowego), w której za zestaw PlayStation 250 GB Move Sports trzeba zapłacić 349 zł.

Policzmy koszty:

24 miesiące * 59 zł (abonament kupiony przez Internet) + 349 zł (cena zestawu w ofercie operatora) = 1765 zł. Sporo ale...

1765 zł – 1350 zł (rynkowa cena zestawu z konsolą PS3) = 415 zł.

O tyle więcej zapłacimy za konsolę. Czy to się opłaca? No cóż, wszystko zależy od tego jak często i jak długo rozmawiamy przez komórkę. Jeżeli ktoś wydaje miesięcznie ok. 60 zł na rachunek telefoniczny, a przy tym mieści się w trzech godzinach wykonywanych połączeń, to jak najbardziej. W innych przepadkach trzeba to jednak dobrze przekalkulować.

Przyjrzyjmy się drugiemu zestawowi. Pakiet PSP (na oko jest to model 3004, ale informacji na ten temat brak) z dwiema wspomnianymi wcześniej grami kosztuje w sklepach ok. 650 zł. W ofercie operatora jego cena waha się od 1 do 399 zł w zależności od wybranego abonamentu (lub Miksu). Umowę także trzeba podpisać na 24 miesiące. Chyba najbardziej kusi oferta abonamentu za 49 zł z konsolą za 1 zł.

Kalkulator w ruch:

24 miesiące * 49 zł (abonament) + 1 zł (cena zestawu u operatora) = 1177 zł

1177 zł – 650 zł (rynkowa cena zestawu z konsolą PSP) = 527 zł

W tym przypadku różnica między sumą opłat wnoszonych na rzecz operatora przez dwa lata a wartością rynkową konsoli jest większa, ale znowu zawiera się w niej koszt dwuletniego abonamentu na komórkę z określonym limitem na rozmowy itp.

Warto czy nie warto?

Wybór należy do klientów, którzy sami muszą zdecydować. Zainteresowanym polecałbym wykonać jeszcze inne kalkulacje z uwzględnieniem chociażby średnich miesięcznych wydatków na komórkę, czasu połączeń wychodzących, kosztów minuty połączenia i wysłania sms u obecnego operatora itd. Na pewno propozycja operatora sieci komórkowej stanowi jakąś alternatywę dla osób, które planują kupić konsolę na kredyt (o ile nie jest to żadne promocyjne zerowe oprocentowanie rat). Warto mieć też na uwadze, że w przypadku skorzystania z oferty trzeba zainwestować określoną kwotę już na starcie, co może zniechęcać część klientów.

Olek
16 października 2010 - 20:34