Najlepsze intro do gry na PC - subiektywne TOP 10 - fsm - 20 lutego 2011

Najlepsze intro do gry na PC - subiektywne TOP 10

Mam wrażenie, że czasy pieczołowicie przygotowywanych, animowanych filmików wprowadzających do gier powoli mijają. Czy to za sprawą coraz to lepszej grafiki obecnych tytułów, które nie potrzebują niczego ponad kilka zgrabnych filtrów nałożonych na standardową grafikę, czy to za sprawą mody ewentualnie przesunięcia priorytetów na renderowane zwiastuny (hi, Dead Island)... Nie wiem. Przykładowo - ostatnimi naprawdę fajnymi animowanymi intrami były te rozpoczynające Darksiders i StarCrafta II. Poza tymi dwoma, nie mogę sobie niczego przypomnieć. Dlatego też...

Dlatego też jest to fantastycznym pretekstem, by przypomnieć sobie  najlepsze, najciekawsze, najbardziej zapadające w pamięć filmiki wprowadzające do pecetowych gier. Posiedziałem poszperałem, pomyślałem i wybrałem wspaniałą dziesiątkę - kolejność alfabetyczna, bo absolutnego "debeściaka" wybrać mi jest trudno. Ale oczywiście dożowytnią nagrodę za całokształt otrzymuje Blizzard.

Diablo

Zaczynamy od gry Blizzarda i nie będzie to jedyna "ich" pozycja na tej liście. Intro do pierwszego Diablo to cudownie oldskulowy przeplot, mroczny klimat i fantastycznie zanimowany kruk. Doskonałe wprowadzenie. 

Diablo II

Ale jak się okazuje, można zrobić lepsze. Wprowadzenie do Diablo II, jednej z najlepszych gier, jakie nosiła Ziemia, to cudowne 7 minut, które zachwyca złożonością, pracą kamery i absolutnie przewspaniałym, wywołującym ciarki (przynajmniej u mnie) tekstem "Zawsze na Wschód" kończącym to dziełko. Ma się rozumieć wszystkie przerywniki z DII (i dodatku doń) to małe perełki, ale lista dotyczy intro, więc...

Dungeon Keeper

Pozostajemy w klimacie fantasy. Intro do Dungeon Keepera to: w sumie niezła animacja (jak na 1997 roku), garstka humoru, szybkie naświetlenie zasad (ten obleśnie dobry rycerz to zło, które wtrąca się nie tam, gdzie  trzeba) i fantastyczna muzyka zapisana dodatkowo na płycie jako ścieżki audio.

Heart of Darkness

Grę słabo pamiętam, nie udało mi się jej ukończyć. Tym niemniej animowane wprowadzenie to idealny przykład na to, że niektóre filmiki spokojnie mogłyby posłużyć za wstęp do np. nowej kinowej animacji Pixara. Oczywiście jej jakość według obecnych standardów to już nie to, ale uznanie się należy.

Homeworld

Ok, nie jest to mistrzostwo świata. Nie jest to cudowna animacja, nie ma też zapierających dech w piersiach renderów. Ale atmosfera kosmicznej sagi w połączeniu z głosem lektora i czarno-białymi szkicami tworzą nie dający się zapomnieć rezultat. A następująca tuż po filmiku gra... Brak słów. CUDO.

Need for Speed 2 SE

Ach, jakież wspaniałe wprowadzenie. Nie animacja, a prawdziwy film. Dwa wspaniałe wozy, zwykła droga, postronni uczestnicy ruchu drogowego, agresywny montaż i dynamiczna muzyka. To intro od razu nastawiało pozytywnie do gry - będzie szybko, będzie mocno, będzie wspaniale.

Red Alert 2

Wszystkie gry z serii C&C lubiły używać aktorów w filmikach. W przypadku wprowadzenia do RA2 jednak mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją - aktorzy sa naprawdę znani i ich grę aktorską da się oglądać (no, może za wyjątkiem kolesi w silosie). Intro jest długie, odpowiednio przejmujące i zakończone zacną animacją. Chyba najlepsze w historii nieodżałowanego studia Westwood.

Soul Reaver

Fantastyczna seria, najlepszy w historii voice-acting i cudownie klimatyczne intro z bezbłędną muzyką. Oto, jak zaczyna się wielowiekowa animozja między Kainem a Razielem. Wstyd nie znać.

Warcraft III

Długo czekaliśmy na trójkę. Gdy sie pojawiła, nie zawiodła. No i tradycyjnie u Blizzarda - animowane przerywniki to klasa sama w sobie i najwyższy możliwy poziom doskonałości. Co prawda spokojnie możnaby zamiast intro do WIII wstawić to do WoW albo wstęp do Frozen Throne, ale ja wybrałem właśnie to.

Wiedźmin

Kończymy polskim akcentem. Kilkuminutowe dziełko Platige Image to perełka, która doskonale broni się jako krótka animacja sama w sobie - bez gry. Spokojnie może służyć jako narzędzie do promowania marki Wiedźmin na całym świecie. Oklaski!

I tyle ode mnie. Brakuje StarCraftów, brakuje Final Fantasy... Czego jeszcze brakuje? Chętnie poznam Wasze typy na najlepsze intro do gry. Mogą być konsolowe :)

fsm
20 lutego 2011 - 16:49