Co gdzie i za ile? Kupujemy książki o grach! - omadaha - 21 maja 2011

Co, gdzie i za ile? Kupujemy książki o grach!

Każdy, kto choć raz w życiu dokonał upragnionego zakupu doskonale wie, że proces ten zawsze przebiega podobnie. Najpierw skrupulatnie zbieramy fundusze, wrzucamy je do skarbonki, ciułamy na koncie, odkładamy do skarpety lub chowamy do portfela. Gdy dysponujemy odpowiednimi zasobami gotówki bądź wirtualnych pieniędzy nadchodzi wreszcie moment by wybrać się na zakupy. Na pozór nie ma w tym żadnej filozofii. W czasach gospodarki rynkowej nie brakuje wszak ani centrów handlowych, ani małych specjalistycznych sklepików. Jeśli chcemy kupić grę sprawa jest banalnie prosta. Mamy do wyboru salony z multimediami, hipermarkety, aukcje, dystrybucję elektroniczną, sklepy internetowe i jeszcze kilka innych opcji. Co jednak, gdy zamierzamy nabyć produkt trudnodostępny? Co, gdy chcemy kupić książkę, której nie znajdziemy na półce w księgarni na rogu. Ba! Co jeśli nie znajdziemy jej nawet w największych sieciach, bo tytuł, nie ma polskiego dystrybutora i w związku z tym nigdy oficjalnie nie zagości w nadwiślańskim kraju? Czy skazani jesteśmy na oglądanie tych tytułów zza wystawowej szyby i zaspokajanie naszej ciekawości poprzez lekturę kolejnych recenzji w zagranicznych mediach? Odpowiem krótko – nie! Książki o grach da się kupić bez wydawania fortuny i zagranicznych wycieczek. Jak to zrobić? Dowiecie się tego z niniejszego tekstu.

Od jakiegoś czasu przyglądam się różnym księgarniom wysyłkowym, które mają w swojej ofercie książki poświęcone tematyce związanej z branżą gier i po przeprowadzeniu kilku testów porównawczych oraz wypróbowaniu różnych opcji doszłam do wniosku, że dla polskiego gracza atrakcyjne mogą okazać się przede wszystkim 3 sklepy: brytyjskie: Amazon i Book Depository oraz polski Empik. Szczegóły dotyczące zakupów znajdziecie poniżej.

Amazon

https://www.amazon.co.uk/

Waluty: GBP

Metody płatności: VISA, VISA Delta, Elektron, MasterCard, EuroCard, American Express, Solo, Maestro

Koszt wysyłki: do Polski bezpłatnie przy zamówieniu powyżej 25 funtów (około 110 zł), pod warunkiem, że zawiera ono wyłącznie ksiązki zakupione bezpośrednio w sklepie Amazon (tzw. eligible items). W innym przypadku koszt wysyłki do Polski wynosi 7.98 GBP (około 35 PLN) w przypadku jednej książki + 2.99 GBP za każdą następną.

Czas oczekiwania: 3 – 10 dni roboczych

Opakowanie: Solidnie wykonane kartonowe pudełko

Amazon do bodaj najpopularniejszy sklep wysyłkowy posiadający w swojej ofercie książki poświęcone tematyce związanej z branżą elektronicznej rozrywki. Do niedawna polscy czytelnicy nie mogli jednak liczyć na korzystne ceny, głównie z tej przyczyny, że nasz kraj znajduje się w trzeciej strefie europejskiej, co skutkuje wysokimi kosztami wysyłki. Sytuacja ta jednak uległa zmianie wraz z włączeniem Polski do grupy państw objętych darmową wysyłką przy zakupie o wartości powyżej 25 GBP. Oczywiście jest i haczyk, bo zamówione w ten sposób tytuły muszą pochodzić bezpośrednio z księgarni Amazona, co oznacza, że nie skorzystamy z najatrakcyjniejszej ceny. Możemy oczywiście kupić książkę w sklepach „partnerskich” po niżej cenie, ale musimy wtedy doliczyć koszty wysyłki, co niweluje różnicę. Istotne jest także to, że w zestawieniu nie bez przyczyny znalazł się Amazon brytyjski. W przypadku zakupów w sklepie amerykańskim należałoby bowiem doliczyć dodatkowo cło. Dla wielu potencjalnych klientów niebagatelne znaczenie może mieć także fakt, że Amazon nie zawsze akceptuje karty debetowe*. Kiedy zatem warto robić zakupy w tym sklepie?

Zawsze wtedy, gdy jesteśmy pewni, że nasze zamówienie będzie duże (przynajmniej 2-3 książki), a koszt jednostkowy zamawianych przez nas tytułów jest dla nas do zaakceptowania. W przeciwnym wypadku wysokie koszty wysyłki najprawdopodobniej spowodują, że zakup przestanie się opłacać.

* Osobiście nie próbowałam robić w Amazonie zakupów przy pomocy karty debetowej (na przykład bardzo popularnej wśród młodych ludzi Visa Electron eKONTO), więc nie jestem w stanie jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć czy jest ona obsługiwana. Proszę abyście dali znać w komentarzach, jeśli posiadacie doświadczenie w tym obszarze.

Zalety:

 • Bogata oferta
 • Śledzenie zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka przy większych zamówieniach

Wady:

 • Książki sprzedawane po najkorzystniejszej cenie najczęściej nie są wysyłane bezpłatnie
 • Konieczność posiadania karty kredytowej (lub debetowej)

The Book Depository

http://www.bookdepository.co.uk/

Waluty: EUR, GBP, USD, AUD, CAD

Metody płatności: PayPal, VISA, MasterCard, AMEX, VISA Debit, VISA Delta, Maestro, Electron.

Koszty wysyłki: bezpłatna

Czas oczekiwania: od 7 do 10 dni roboczych (Royal Mail)

Opakowanie: Książki zamówione w Book Depository pakowane i wysyłane są zawsze pojedynczo. Tytuły większe gabarytowo zabezpieczane są przy pomocy specjalnego składanego kartonowego pudła. Przy pierwszym kontakcie nie prezentuje się ono zbyt okazale. Wątpliwości budzą zwłaszcza przerwy między ściankami i wrażenie niedopasowania konstrukcji. Po dokładnych oględzinach okazuje się jednak, że zabezpieczenia przesyłek stosowane przez Book Depository są solidniejsze od tradycyjnych pudełek. Konstrukcja opakowania została pomyślana w taki sposób, aby dopasować się do rozmiaru książki, przez co dobrze amortyzuje zawartość. W tym miejscu muszę wspomnieć, że BD wysyła także książki opakowane w zwykłe koperty bąbelkowe. Wydaje się jednak, że dzieje się tak tylko wtedy, gdy dostarczana jest ksiązka o bardzo niewielkim rozmiarze.

Book Depository to mój aktualny faworyt, głównie ze względu na dość atrakcyjne ceny książek, wysokie rabaty, darmową wysyłkę oraz stosunkowo niedługi czas oczekiwania (w moim przypadku maksymalnie tydzień). Nie bez znaczenia jest także fakt, że księgarnia akceptuje płatności PayPal, co znacząco usprawnia zakup. Do najistotniejszych mankamentów sklepu zaliczyć należy oddzielne pakowanie każdego z przesyłanych tytułów, co oznacza konieczność wielokrotnego biegania na pocztę (chyba, że książka wraz z opakowaniem jest na tyle mała by zmieścić się w skrzynce na listy). Poza tym mimo rabatów i zniżek ceny książek nie zawsze są najbardziej atrakcyjne w stosunku do oferty konkurencji. Ta ostatnia uwaga tyczy się zwłaszcza tytułów świeżo po premierze. Kiedy zatem wybrać Book Depository? Zawsze wtedy, gdy chcecie zamówić pojedynczy tytuł, za który normalnie musielibyście dodatkowo wybulić pełen koszt przesyłki, a także wtedy, gdy posiadacie zwykłą kartę, która nie jest akceptowana przez inne sklepy a może być wykorzystana przy płatnościach PayPal. Oferta Book Depository jest zresztą na tyle duża, a kody promocyjne na tyle łatwo dostępne (patrz niżej: Skąd wziąć kody rabatowe?), że zakupy w tym sklepie mogę szczerze polecić wszystkim osobom zainteresowanym książkami o grach.

Zalety:

 • Bezpłatna wysyłka
 • Śledzenie zamówienia
 • Zniżki na poszczególne tytuły do 35% (i więcej) i kupony rabatowe do -15%

Wady:

 • Względnie wysokie ceny najnowszych tytułów
 • Książki wysyłane są pojedynczo, co może stanowić problem przy większych zamówieniach

Jeśli ktoś ma problem z ogarnięciem anglojęzycznej strony Book Depository to proponuję zapoznać się z polską modyfikacją księgarni figurującą pod nazwą Bestseller Books, którą znaleźć można pod adresem: http://www.bestsellerbooks.pl/. Zaznaczam jednak, że sklep nie był przeze mnie testowany.

Empik

http://www.empik.com/

Waluty: PLN

Metody płatności: gotówka, karty kredytowe i debetowe oraz karty upominkowe

Koszty wysyłki: bezpłatna w przypadku płatności z góry i odbioru w salonie. Płatność przy odbiorze odpowiednio 5 i 10 zł w przypadku wysyłki kurierem i Pocztą Polską.

Czas oczekiwania: do 15 dni roboczych

Niektórych może dziwić umieszczenie Empiku w tym zestawieniu. Nie da się jednak ukryć, że wśród potencjalnych nabywców książek o grach mogą znaleźć się i tacy, dla których wygoda zakupu jest istotniejsza niż cena. A ta ostatnia jest najwyższa spośród wszystkich omówionych w tym zestawieniu sklepów i często przebija konkurencję blisko dwukrotnie. W zamian za to otrzymujemy możliwość dokonywania zakupów w polskiej walucie, wygodną formę odbioru osobistego w salonie oraz kontakt z polską obsługą klienta.

Zalety:

 • Wygodne zakupy: strona po polsku, ceny w PLN
 • Polska obsługa klienta

Wady:

 • Wysokie ceny książek
 • Długi czas oczekiwania na przesyłkę

Po tym omówieniu, muszę jeszcze przypomnieć, że zawsze warto szukać promocji w polskich i zagranicznych serwisach aukcyjnych, czyli na Allegro i na eBay’u. Każdy zakup jest tam jednak zupełnie inny, stąd też brak możliwości napisania zbiorczego podsumowania dla obu serwisów. Oczywiście każdy, kto szuka konkretnych tytułów traktujących o branży gier powinien też pamiętać o tym, że w przypadku, gdy nakład jest na wyczerpaniu, albo tytuł nie jest dystrybuowany tradycyjnymi kanałami sprzedaży, jedyną sensowną opcja jest szukanie go bezpośrednio u wydawcy.

Na koniec przedstawiam wam jeszcze testowe zamówienie dokonane w trzech opisanych wyżej sklepach wysyłkowych, oraz dwa częste pytania powiązane z zakupami. Dalsze wnioski na pewno bez trudu wyciągniecie sami.

Testowe zamówienie:

 

Amazon

Book Depository

Empik

Level Up!

15.73 GBP

20.08 EUR

127,99 PLN

Reality is Broken

07.66 GBP

11.02 EUR

55,99 PLN

Arcade Mania

07.68 GBP

08.19 EUR

55,99 PLN

Dodatkowa zniżka

 

03.49 EUR (10%)

10%**

W sumie

31.07 GBP*

(około 138 PLN)

35.35 EUR

(około 138 PLN)

243,97 PLN

+ koszt wysyłki

(0-10 PLN)

* W przypadku zamówienia książek z oferty Amazona i zamówienia powyżej 25 GBP

** Przy zakupie książek o wartości powyżej 100 PLN

Czy muszę być pełnoletni/a aby kupować książki w zagranicznych e-sklepach?

Aby założyć konto bankowe lub konto PayPal, a tym samym mieć dostęp do kart kredytowych, debetowych lub płatności online, trzeba mieć ukończone 18 lat. Istnieją jednakże konta młodzieżowe, które można zakładać od 13 roku życia za zgodą opiekuna prawnego. Teoretycznie znacząca część sklepów akceptuje płatności kartami Visa Electron (taką kartę otrzymuje na przykład właściciel młodzieżowego izzyKonta), ale nie znam osobiście nikogo, kto przy jej pomocy dokonałby zakupów w zagranicznym sklepie internetowym. Co ważne, wiele e-sklepów zastrzega w regulaminie możliwość dokonania rejestracji konta tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie, cow rezultacie uniemożliwia legalne nabycie towaru mimo posiadania karty. Pomimo wymienionych wyżej ograniczeń nic nie stoi na przeszkodzie, aby konto PayPal (lub bankowe), z którego dokonywać będziemy zakupów zarejestrowane było na osobę dorosłą, a zakup odbywał się pod jej nadzorem (za jej zgodą). Jeśli macie jakieś inne doświadczenia w zakresie dokonywania zakupów przy pomocy kart kredytowych i debetowych to będę wdzięczna za podzielenie się nimi w komentarzach.

Skąd wziąć kody rabatowe?

Kody zniżkowe znaleźć można na stronie Retail Me Not (http://www.retailmenot.com/). Istnieje tam stale aktualizowana baza tymczasowych rabatów na cały lub wybrany asortyment. W sumie taniej kupić można produkty z blisko 90 000 sklepów.

Już na sam koniec życzę Wam udanych zakupów i ciekawej, wartościowej lektury!

omadaha
21 maja 2011 - 17:15
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.05.2011 18:50
konradh
5
Junior

Ja kupuje na brytyjskim Amazonie i płacę zwyczajną kartą płatniczą Inteligo (Visa) bez żadnych problemów. Darmowa przesyłka robi różnicę

21.05.2011 18:58
odpowiedz
Piotrek.K
176
... broken ...

Wczesniej korzystalem z karty kredytowej.

Obecnie do Amazona mam 'podpieta' karte Visa Electron z BZ WBK (ma chyba dopisek do platnosci w internecie) i dziala jak ta lala ;)

21.05.2011 20:14
odpowiedz
Mort_01
32
Chorąży

Stanowczo Amazon, chociażby ze względu na miejsce zamieszkania ;-) Po problemach z polskimi sklepami (wciąż nie doczekałem się swojej kolekcjonerki W2 i to chyba był ostatni mój zakup w [ link zabroniony przez regulamin forum ] a to nie jedyne przejścia) doceniam bardzo profesjonalizm Amazona, Play'a czy GAME. Dopiero jak coś pójdzie nie tak człowiek dowiaduje się z kim ma do czynienia.
Za przykład niech posłuży wymiana mojego popsutego Kindla. Wystarczyła tylko jedna rozmowa telefoniczna (Amazon do mnie zadzwonił 5 sekund po zgłoszeniu na stronie) i następnego dnia przyszedł już zamiennik.
Dla porównania przez tydzień czasu nie dostałem odpowiedzi na maile (słane codziennie...) z [ link zabroniony przez regulamin forum ] i dopiero po dwóch dniach prób udało się dodzwonić do nich a i tak tylko problemy robili dalsze.
To właśnie podejście do klienta jest dla mnie decydującym czynnikiem przy wyborze sklepu a ceny i tak są często atrakcyjniejsze na takim Amazonie i darmowa wysyłka w polskich sklepach to raczej nie występuje.

P.S. Royal Mail a nie Royal Post :-)

21.05.2011 21:03
Night_Wolf
odpowiedz
Night_Wolf
33
Centurion

O bardzo przydatny wpis, właśnie nie dawno zastanawiałem się nad możliwościami sprowadzenia do siebie niektórych tytułów. Dzięki :)

21.05.2011 23:20
Harry M
odpowiedz
Harry M
145
Master czaszka

Czekałem na coś takiego.

22.05.2011 08:45
kwiść
odpowiedz
kwiść
121
Generał

GRYOnline.plRedakcja

To ja może polece jeszcze czwarty sposób kupowania książek o grach. Kupić na Allegro lub amerykańskim Amazoonie Kindla 3 i cieszyć się książkami w podobnych cenach, bez płacenia za przesyłkę i bez czekania ;) Wada tego rozwiązania jest niestety taka, że nie wszystkie ksiązki są dostępne w wersji elektronicznej, ale większość ciekawych pozycji na szczęściej jest (no i trzeba kupić Kindla ;)).

24.05.2011 19:14
pecet007
odpowiedz
pecet007
178
~

Co do tego Book Repository, jak jest z płaceniem w jakiej walucie jest obciążane konto, w funtach? bo widzę że można sobie wybrać walutę, ale czy to nie jest tylko dla informacji, a wybór nie zależy od waluty na obciążeniu konta?

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze