Michael Jackson - w dwa lata po śmierci - Cayack - 21 czerwca 2011

Michael Jackson - w dwa lata po śmierci

Trzy dni zostały do drugiej rocznicy śmierci króla popu. Wiedziałem, że zamieszczę jakiś wpis w okolicach tego smutnego wydarzenia, jednak koncepcja samego tekstu się zmieniła. Początkowo chciałem zamieścić tu subiektywne top 10 moich ulubionych utworów MJ z jakimś komentarzem, jednak wpadłem na dużo lepszy (a przynajmniej taką mam nadzieję) pomysł. Zebrałem kilka ważniejszych/ciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w popkulturze w ciągu tych dwóch lat od śmierci gwiazdora. Zapraszam.

28 października 2009. Michael Jackson’s This Is It

Do kin trafił film o podanym wyżej tytule. Pomimo tego, że był wyświetlany przez zaledwie 2 tygodnie, okazał się być najbardziej kasowym filmem dokumentalnym w historii. Na świecie zarobił ponad 260 milionów dolarów. Jego obecna ocena na IMDB to 7,3.

12 luty 2010. We Are the World 25 for Haiti

12 stycznia 2010 roku, Haiti nawiedziło najsilniejsze od 200 lat trzęsienie ziemi. By pomóc w zbiórce pieniędzy dla będących w potrzebie Haitańczyków, grupa artystów nagrała nową wersję przeboju We are the World, którą 25 lat wcześniej napisali Michael Jackson i Lionel Richie. Utwór został nagrany 1 lutego, w tej samej sali nagraniowej, co kiedyś oryginał. Dzieło pojawiło się na YouTube 12 lutego 2010. Do utworu wykorzystano fragmenty oryginalnego nagrania z wokalem Michaela Jacksona, z którym „w duecie” zaśpiewała jego siostra Janet.

15 listopad 2010. Wychodzi singiel Hold my hand z Akonem

Niewiele trzeba dodawać. 15 listopada pojawił się pierwszy singiel promujący pośmiertną płytę Michaela Jacksona. Ten utwór był nagrywany już w 2008 roku i miał trafić na płytę Akona Freedom (jeszcze wcześniej został napisany z myślą o Whitney Houston - ale to jeszcze inna historia). Akon dograł brakujące partie już w 2010 roku. Utwór ukazał się na płycie Michael, będzie także na nowym krążku Akona. Przyjęcie go było różne. Niektórzy uważali, że wpływy Akona uczyniły utwór zbyt "słodkim" jak na Jacksona, inni fani, spragnieni nowej twórczości króla, przyjęli go z otwartymi ramionami, wiedząc, że sam Michael Jackson niczego już nie wyda.

23 listopada 2010. Michael Jackson: The Experience na Wii, NDS i PSP

Gra od Ubisoftu pojawiła się na trzech pierwszych platformach, nie zebrała jednak zbyt przychylnych opinii. Dzisiejsze oceny na metacritic.com, to 64 na Nintendo DS, 56 na Wii, a na PSP dodane zostały jedynie dwie recenzje, z wynikami 55 oraz 30.

10 grudnia 2010. Wyjście płyty Michael

10 grudnia ubiegłego roku ukazała się pośmiertna płyta artysty, zatytułowana po prostu Michael. Znalazło się na niej dziesięć kompozycji, z nagrywanymi wcześniej, jednak nigdy niedokończonymi utworami MJ. Na płycie można znaleźć m.in. duety z Lennym Kravitzem i 50 Centem. Udział w produkcji płyty zaproponowano liderowi Black Eyed Peas,  jednak Will.I.Am nie przyłożył do tego ręki. Stwierdził, że wydawanie utworów MJ, których on sam nie dokończył, świadczy o braku szacunkuBiorąc pod uwagę, jakim perfekcjonistą był Jackson, w słowach lidera BEP można dostrzec wiele racji. 

12 kwietnia 2011 Michael Jackson: The Experience na X360 i PS3

Michael Jackson: The Experience trafił wreszcie także na konsole Play Station 3 i Xbox 360, z wykorzystaniem Play Station Move i Kinecta. Powtórzyła się jednak historia z nienajlepszym przyjęciem tych gier. Oceny na Metacritic to 61 dla X360, dla PS3 jest niewiele wyższa i wynosi 66. 

Kwiecień 2011. Pomnik MJ przed Craven Cottage,  stadionem Fulham F.C.

Tak, tak, dobrze przeczytaliście. Miliarder Muhamed Al-Fayed, wieloletni przyjaciel Jacksona i prezes londyńskiego klubu Fulham, postanowił oddać cześć królowi popu poprzez postawienie mu pomnika przed stadionem klubu. Skonfundowanym fanom, którzy nie byli w stanie dostrzec powiązania między piosenkarzem i ich klubem, luźno tłumacząć, kazał „iść do diabła”. 

Wydarzeń o których mógłbym wspomnieć było oczywiście więcej (np. gdzieś przeczytałem, że słynną błyszczącą rękawiczke, w której Jackson występował na koncertach, sprzedano na aukcji za 330 tysięcy dolarów), chciałem jednak wybrać te, które wydawały mi się interesujące dla gameplayowego czytelnika. Początkowym zamysłem wpisu było podzielenie się tym, które z piosenek Jacksona należą do moich ulubionych, zatem pozwolę to sobie zrobić już na samym końcu (aczkolwiek bez wstawiania teledysków). We are the World pominąłem celowo. Zmieściłby się do dziesiątki, jednak chciałem tu wrzucić tylko utwory samego MJ (gdyby nie to, mogłyby tu trafić także gościnny występ w utworze Say, say, say Paula McCartneya, czy nagrany z Jackson 5 Blame it on the Boogie). Prezentuje się to mniej więcej tak, choć mogłyby się znaleźć jakieś przetasowania:

10. Heal the World

9. Smooth Criminal

8. Give it to me

7. The way you make me feel

6. They don't care about us

5. Billie Jean

4. Beat it

3. Bad

2. Thriller

1. Black or White

Poza kategorią, z osobistych przyczyn w które nie będziemy się wdawać, najwyższe miejsce w moim rankingu zajmuje Earth Song. Zachęcam do podzielenia się swoją listą, bo zaiste jest z czego wybierać. A o samym Jacksonie można prowadzić dysputę równą długości epopei narodowej. Była to postać z jednej strony fascynująca, z innej tragiczna. Oceny są różne, moja jest pozytywna. Wiem na pewno, że gdyby nie Michael Jackson, dziś muzyka nie była by taka sama. I nie tylko muzyka.

Muzyka:

The Unforgiving, nowy albym Within Temptation

Jaki masz dzwonek? Czy aby nie z gry?

Cayack
21 czerwca 2011 - 18:30