Historia konsol | Famicom/NES | Cz. 1 - RazielGP - 26 września 2011

Historia konsol | Famicom/NES | Cz. 1

Historia konsol to cykl poświęcony wszystkim konsolom jakie do tej pory wyszły. Opiszę tu platformy stacjonarne jak i przenośne, a także podam kilka flagowych tytułów gier pasujących dla danego sprzętu. Oprócz tego, zawarte będą także ich specyfikacje, dzięki czemu będziecie mieli porównanie z dzisiejszymi urządzeniami.

Famicom

Nintendo Entertainment System, czy jak kto woli Nintendo Famicom należy do przedstawicieli konsol 3 generacji zapoczątkowanej w roku 1983,  znana wówczas pod sloganem "ery 8-bitowców". W tamtym okresie panowała zapaść gier wideo, ale jak widać po ogromnym sukcesie sprzętu oferowanego przez japońskiego giganta, wszystko uległo zmianie na lepsze. W 1990 została zastąpiona przez Super Famicom / Super Nintendo Entertainment System (SNES), zaś w 1993, poddano stary sprzęt modyfikacji. Podczas całego okresu produkcji sprzedano przeszło 61 milionów egzemplarzy!

Nie da się ukryć, że wspomniana przeze mnie konsola zmieniła spojrzenie na elektroniczną rozgrywkę. Wcześniejsze gry tworzone pod poprzednie platformy były całkiem inne niż te, które znamy z NES-a i późniejszych generacji.

Nintendo Entertainment System

Pamiętam jak dziś, wiele spędzonych dni, wieczorów przy grach na nieoficjalnej wersji zwanej Pegasusem (mało kto w naszym kraju posiadał wówczas oryginalny sprzęt). Grało się w takie hity jak Chip & Dale, Contra, Bad Dudes, Battletoads, Zen, Ninja Gaiden, Super Mario i wiele, wiele innych. Każdy kto był posiadaczem tego "monstrum", wie o czym mowa i z całą pewnością każdy z nich ma swoje ulubione serie. Swoją drogą, bardzo chętnie się dowiem w co lubiliście wtedy pogrywać i od siebie zapraszam do dyskusji.

Nowsza wersja NES'a
Znany wszystkim Pegasus

Może niektórzy z Was o tym nie wiedzą, ale kiedyś gry nie pojawiały się na płytach CD/DVD. Tworzono je wówczas na dystkietkach HDD, bądź kartridżach. Te ostatnie były nośnikami omawianego przeze mnie sprzętu do gier. Poniżej możecie sobie zobaczyć jak wyglądał taki kartridż.

 

Kartridź

Mógłbym rozpisywać się na temat gier z NES-a, lecz nie widzę sensu kopiować tego co robi Strider, dlatego chętnych odsyłam na jego blog. Za to w zamian zdecydowałem się wrzucić parę filmików prezentujących gameplay tych dzieł, co moim zdaniem bardziej pobudzi Waszą wyobraźnię.

Poniżej przedstawiam specyfikację Nintendo Entertainment System/Famicom:

Procesor (CPU): 8-bitowy typu MOS 6502 - 1.79 MHz NTSC / 1.66 MHz PAL

Procesor graficzny (GPU): 5.37 MHz

Pamięć: 2 kB RAM, 2 kB video RAM + dodatkowa na kadridżu

Grafika: Rozdzielczość 256x224 NTSC / 256x240 PAL, max. 64 sprite’y, rozmiar 8x8, bądź 8x16 pikseli | 53 kolory z czego tylko 25 mogło być wyświetlanych równocześnie

Dźwięk: 5-kanałowy, mono (1 kanał szumów, 1 PCM i 3 dźwiękowe)

Nośnik: Kartidź 60 pinów (Japonia), 72 piny (USA i Europa)

Pojemność nośnika: od 8 kB do 4 Mb

Kontrolery: 2 dżojpady i pistolet świetlny, klawiatura z 72 klawiszami w układzie QWERTY, Family Trainer, Family Fun And Fitness, Power Pad – będące winylową matą o rozmiarach 1x1 m, z 12 czułymi na dotyk obszarami, mysz

Inne: Famicom Disk System (FDS) – czytnik dysków (123 kB, po 64 kB na stronie)

Sami przyznacie, że dziś takie liczby wzbudzają co najwyżej uśmiech politowania, ale najważniejsze jest to, że na tak z dzisiejszej perspektywy słabą maszynę powstały jedne z największych hitów w dziejsach elektronicznej rozgrywki! Dodatkowo mamy tu do czynienia z protoplastą kinectra, move'a czy innych, modnych dziś niekonwencjonalnych kontrolerów. Mowa oczywiście o pistolecie świetlnym, dzięki któremu mogłiśmy strzelać do wrogich kowboi, czy kaczek w grach: Wild Gunman i Duck Hunt.

Protoplasta kinecta i move? ;)

Na dziś to już wszystko, myślę że każdy znajdzie tu coś miłego dla siebie, a jeśli nie to przeczytajcie ostatni akapit, by pomóc mi w rozwinięciu nowego cyklu.

Jeśli podoba Wam się cykl o konsolach, macie propozycje, pomysły i chcecie podzielić się z innymi i również ze mną swoją wiedzą i przeżyciami, piszcie komentarze do czego serdecznie zachęcam.

RazielGP
26 września 2011 - 12:50
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
27.09.2011 23:16
👍
zanonimizowany777435
34
Senator

Hmm.....

Z powodu iż jestem jak dotąd zatwardziałym PCtowcem , to historia , ogółem cała geneza powstania konsol nie jest mi dobrze znana.... Nie mówię - grało się kiedyś trochę na NESie , oj grało , tyle że mogę z ręką na sercu przyznać , że skakanie hydraulikiem i strącanie kawałkiem plastiku wirtualnych kaczek wspominam jak przez mgłę...

Tak więc ten cykl na pewno do gustu mi przypadnie... :) Chętnie dowiedziałbym się , czy jakieś jeszcze konsole pojawiły się w mojej gamingowej historii , a ja o tym nie wiedziałem....

Jedna uwaga - Raziel - wstawiłeś trochę za duże okna z filmikami.... To taka uwaga na przyszłość ;)

27.09.2011 23:38
jarooli
😉
odpowiedz
jarooli
102
Would you kindly?

Oj raziel dostałeś się do gameplay'a, ale nie masz chyba pomysłu o czym pisać;] sorry, ale jakbym chciał poczytać sobie o konsolach to mogę wejść w wiki i mam to samo, a nawet więcej, więc nie widze sensu pisać o tym, zresztą wpis napisany jest bardzo powierzchownie. Może pisz sobie po prostu te recenzje piw.
BTW cykl poświęcony wszystkim konsolom jakie do tej pory wyszły.
Konsole to nie tylko Nintendo Sony i Xbox, nie wiem czy dałbyś radę napisać o absolutnie wszystkich konsolach.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_video_game_consoles
Śmiem wątpić że opiszesz wszystkie te konsole ;)

27.09.2011 23:39
Damian1539
odpowiedz
Damian1539
87
4 8 15 16 23 42

Konsole to nie tylko Nintendo Sony i Xbox, nie wiem czy dałbyś radę napisać o absolutnie wszystkich konsolach.

gameplay.pl: Historia konsol | Famicom/NES | Cz. 1

Czegoś kolega nie doczytał? Myślę, że autor sobie spokojnie poradzi.

28.09.2011 00:00
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
153
Reaver is the Key!

jarooli - Mam jeszcze kilka pomysłów, które co pewien czas będę wprowadzał i testował spoglądając czy dany cykl będzie Golowiczom odpowiadał lub też nie. Jeśli masz rady dotyczące kolejnej odsłony to jestem otwarty na każdą propozycję. Co do konsol, zdaję sobie sprawę ile ich jest, bo gdyby tak nie było, to nie wspomniałbym o tym, że NES jest konsolą 3 generacji.

Co do podanej przez Ciebie listy, zauważ, że podają tam również nowsze wersje starych konsol. Przykład: PS3 - PS3 Slim. Ja się tak rozdrabniać nie będę i jeśli zajmę się opisaniem PS3 to o slim również wspomnę, ale nie będę z tego powodu tworzył dwóch osobnych części.

28.09.2011 14:07
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
153
Reaver is the Key!

Ishi - Zmniejszone. Faktycznie, wygląda to teraz bardziej przejrzyście.

W następnej części zdecyduje się na opisanie nowszej konsoli i podanie konkretów.

28.09.2011 16:20
Strider.
odpowiedz
Strider.
47
Pretorianin

Raz, jesteś pewien, że to na 4 zdjęciu to na pewno jest Pegazus? Bo dla mnie bardziej wygląda na którąś wersję Terminatora. :) Tak, tak wiem - czepiam się. I podepnę się pod komentarz jarooliego - tekst faktycznie sprawia wrażenie napisanego od niechcenia. Mam nadzieję, że z następnymi już tak nie będzie. :)

28.09.2011 20:44
odpowiedz
zanonimizowany696839
50
Pretorianin

Trzy najlepsze gry, jakie wyszły na tą konsolę to:
1. Mafat Conspiracy (czyli de facto druga część Golgo 13), bo zawierała w sobie sekcje chodzone w 2d, jak i pseudo3d (coś ala Wolfenstein 3D), pościgi samochodowe i pseudo-realistyczne strzelanie z karabinu snajperskiego + ciekawą fabułę.

2. Samurai Pizza Cats - szkoda, że nigdy nie została przetłumaczona na angielski.

3. SMB 3 - bo to "chodząca encyklopedia" jeśli chodzi o platformówki.

30.09.2011 22:21
raziel88ck
😉
odpowiedz
raziel88ck
153
Reaver is the Key!

Strider. - Terminator czy tam inna nazwa to tylko tak jakby "marka" kolejnego klona Famicoma/NES-a, dlatego potocznie wolałem nazwać to Pegasusem. ;)

Optiores - Muszę je koniecznie wypróbować! :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze