Wiedźmin 2 czy Dark Souls? Lepsze otwarcie miał Geralt - Cayack - 8 października 2011

Wiedźmin 2 czy Dark Souls? Lepsze otwarcie miał Geralt

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów i Dark Souls to jedne z najważniejszych gier rpg tego roku. Wielu graczy uznaje pojedynek tych dwóch produkcji za "erpegowe starcie roku". Oczywiście uogólniam, bo wiele może namieszać Skyrim, a bardzo dobre recenzje zebrał już Deus Ex: Bunt Ludzkości (ale to inna bajka). Sam nie mogę porównać tych dwóch produkcji, bo w Dark Souls nie miałem przyjemności zagrać (być może podzielicie się Waszymi ocenami w komentarzach). Jednak śmiało mogę krótko przeanalizować, która gra została lepiej przyjęta w pierwszych dniach po premierze. Okazuje się, że gdy tak postawimy sprawę, obronną ręką wychodzi gra CD Projekt Red.

Na początku starcia Biały Wilk pociachał Mroczne Dusze srebrnym mieczem. Ale to nie koniec pojedynku.

Obecnie Dark Souls po 27 pierwszych recenzjach dodanych na metacritic.com, ma średnią wynoszącą 89. Na tym samym etapie Wiedźmin 2 był lepszy, bo uzyskał wynik na poziomie 92. Gry-Online postawiło oba tytuły na równi. Od wczoraj możemy przeczytać recenzję Heda, który wystawił Dark Souls notę 9.5. Dokładnie tak samo kilka miesięcy wcześniej Vermi potraktował Wiedźmina.

Nie będę przytaczał tu wszystkich poczatkowych ocen, bo mijało by się to z celem. Zrobię zatem inaczej. Poniższa tabelka prezentuje oceny z kilku wybranych (moim zdaniem ważniejszych) portali poświęconych grom komputerowym.

 

Dark Souls

Wiedźmin 2:Zabójcy Królów

Eurogamer

90

90

Game Informer

88

93

GameTrailers

92

94

Gamespot

95

90

Gry-Online.pl

95

95

IGN

90

90

Średnia Wiedźmina z powyższych ocen to równiutkie 92 (czyli tak jak początkowa średnia ze wszystkich źródeł), nieznacznie przewyższająca Dark Souls (który ma dokładnie 91,66). Jednak to, że Wiedźmin 2 został lepiej przyjęty na samym początku wcale nie oznacza, że jest lepszą grą. Po początkowych zachwytach pojawiało się coraz więcej wyważonych opinii, a średnia gry konsekwentnie spadała, by zatrzymać się na 87, które ma dzisiaj. Czy z Dark Souls będzie podobnie? A może całkiem na odwrót? Będziemy mądrzejsi za kilka miesięcy. Jakby jednak nie było, to tylko statystyczna ciekawostka. Ważniejsze jest to, że obie produkcje nie zawiodły pokładanych w nich oczekiwań. A według Was która jest lepsza?

Cayack
8 października 2011 - 12:40

Czy ocena Dark Souls, podobnie jak Wiedźmina 2, będzie spadać?

Tak, początkowe oceny zazwyczaj są wyższe niż późniejsze. 33,3 %

Nie, gra będzie mieć ocenę w okolicy 89, które ma teraz 21,1 %

Nie, późniejsze oceny będą jeszcze wyższe. 7,9 %

Whatever... Wiedźmin RullezZz! 37,7 %