Halloween w Polsce - RazielGP - 30 października 2011

Halloween w Polsce

Halloween znane nam jest przede wszystkim z amerykanśkich filmów. Jednak od kilku lat zaobserwowałem, że ten dość szalony zwyczaj zawitał również u naszych progów - dosłownie. Co prawda nie prezentuje się tak hucznie jak w USA, ale wyraźnie widać, że dzisiejsze, młode pokolenie próbuje z coraz to większym zapałem wdrożyć swoje niecne plany na zdobycie słodyczy.

Dziś również zawitała przed moimi drzwiami grupa dzieci, ucharakteryzowanych na umarlaków. Widać postępy, bo jeszcze w zeszłym roku były ubrane w ciuchy na codzień. Nie zabrakło również znanego wszystkim tekstu - "cukierek albo psikus". Mimo to ewidentnie widać, że u nas jeszcze przez długi czas Halloween pozostanie egzotycznym zwyczajem. Wiele lat wstecz taki sam los dzieliły u nas Walentynki, które dziś są w Polsce bardzo popularne i lubiane.

Ciekaw jestem czy Wy, mili Golowicze obchodzicie Halloween oraz jaki macie do niego stosunek? Chcielibyście aby wyglądał on tak jak w świątecznych filmach zza oceanu? Moim zdaniem byłoby to ciekawe doświadczenie, ponieważ na dzien dzisiejszy, nie czuje się tej atmosfery. Zastanawia mnie czy ludzie mieszkający w USA faktycznie obchodzą to święto tak hucznie, czy jest to zwykła fantazja reżyserów. Podzielcie się swoimi opiniami i podbudujcie nieco klimacik dzisiejszego dnia.

Warto przy okazji wspomnieć o genezie Halloween. Poniżej zacytuję fragment z wikipedii:

"Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk."

"Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy, zaś w Polsce pojawiło się pod koniec lat 90."

"Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' Eve – wigilia Wszystkich Świętych."

Omawiany przeze mnie zwyczaj odbywa się 31 października, czyli dzień przed Wszystkich Świętych. Nie zapomnijcie zatem odwiedzić swoich bliskich.

RazielGP
30 października 2011 - 19:23

Co sądzisz o Halloween?

Uważam, że jest to interesujący zwyczaj 39,6 %

Uważam, że jest pogardą dla zmarłych 18,8 %

Ciężko powiedzieć, ponieważ nie czuć u nas tego klimatu 40,4 %

Nie mam zdania 1,2 %