Gluty są super! - Recenzja World of Goo - RazielGP - 17 lutego 2012

Gluty są super! - Recenzja World of Goo

RazielGP ocenia: World of Goo
91

Kto by przypuszczał, że Electronic Arts posiada(ł) w swoich szeregach tak zdolnych pracowników? Patrząc na ich aktualne dzieła, naprawdę trudno w to uwierzyć. Czyżby możliwości pracowników były ograniczane przez amerykańskiego giganta? Na to wygląda, ale dlaczego o tym wspominam? Twórcy World of Goo należeli uprzednio do wspomnianej na początku - korporacji. Prezentując w 2008 roku swoje dzieło, wykazali się nie lada wyobraźnią i stworzyli nietuzinkową, miodną i wciągającą niczym odkurzacz produkcję!

Na czym polega rozgrywka? Na ustawianiu różnych gatunków glutów w taki sposób, aby zdołały przebyć drogę z jednego końca mapy na drugi. Dokładniej rzecz ujmując, do zasysającej rury. Brzmi banalnie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Gracz musi się wykazać nie tylko intelektem ale i zwinną rączką. Bez skojarzeń, dobra? Jeśli spełniamy oba kryteria, czeka nas przezabawna przygoda z równie humorystyczną historyjką.

Jeśli chodzi o oprawę wizualną, to prezentuje się ona schludnie. Kolorystyka oraz art design cieszą oko i świetnie obrazują wykreowany przez programistów świat. Akcja toczy się na przestrzeni czterech pór roku, dzięki czemu mamy okazję podziwiać różnorodne lokacje. A tych jest całkiem sporo i niemal każda z nich prezentuje nam co innego, przez co nie ma mowy o jakiejkolwiek monotonii. Nie zabrakło również map nawiązujących do znanej i przełomowej w swoich czasach, filmowej trylogii Matrix! Od strony audio jest jeszcze lepiej. Dźwięki wydawane przez gluty "Goo", brzmią naprawdę sympatycznie, zaś muzyka relaksująco pieści nasze uszy. To nie żart - World of Goo ma jeden z najlepszych soundtracków jakie kiedykolwiek miałem okazję usłyszeć w elektronicznej rozrywce. Klimat wylewa się z ekranu naszych monitorów hektolitrami.

Sterowanie myszką jest bardzo intuicyjne i przyjemne w operowaniu, a sama gra zaskakuje gracza co jakiś czas swoimi pomysłami. Czy to oznacza, że mamy do czynienia z grą idealną? Na pewno nie. Brakuje jakichkolwiek opcji i nie możemy tutaj  zmienić nawet rozdzielczości. Drugim, istotniejszym minusem jest krótki czas rozgrywki, potrzebny do ukończenia tego dzieła. Mimo podanych przeze mnie wad, warto zainteresować się niniejszą produkcją, ponieważ oferuje ona kilka niezapomnianych chwil.

RazielGP
17 lutego 2012 - 15:18