Breaking Bad - bo chemia jest ciekawa! - Marcus - 15 lipca 2012

Breaking Bad - bo chemia jest ciekawa!

Premiera piątego sezonu Breaking Bad to prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie w serialowym świecie w tym miesiącu. Już za kilka godzin widzowie z Ameryki będą mogli się przekonać, czy zachwyty płynące ze strony redaktorów znanych serwisów znajdują swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Chodzi o oceny, jakie można znaleźć na portalu metacritic.com, przyznane najnowszemu sezonowi Breaking Bad – siedemnaście stuprocentowych not na osiemnaście możliwych! Zapewne część czytelników zapyta „co to w ogóle jest ten Breaking Bad?”. Po wyjaśnienie zapraszam niżej.

Głównym bohaterem serialu jest Walter White – nauczyciel chemii mieszkający wraz z synem i żoną w Nowym Meksyku. Życie chemika nie obfituje w większe niespodzianki i szaleństwa, co daje się łatwo zauważyć. Jedynym członkiem rodziny, któremu praca dostarcza adrenaliny jest Hank, szwagier Waltera, pracujący w DEA (wydział antynarkotykowy).

Niezwykłość serialu polega na tym, że my, jako widzowie, możemy śledzić przemianę głównych bohaterów. Zasłabnięcie Walta kończy się jego wizytą u specjalisty. Diagnoza lekarza jest druzgocąca – rak płuc. Wiadomość ta staje się dla protagonisty czymś więcej niż szokiem – jest to sygnał do zmiany swojego życia i zapewnienia rodzinie przyszłości. Znając korzyści, jakie może przynieść handel narkotykami, rozpoczyna produkcję meta-amfetaminy. W jego poczynaniach pomaga mu Jesse Pinkman, były uczeń, nie będący bynajmniej prymusem.

Biznes okazuje się nie taki łatwy, jak mógłby przypuszczać pan White. Brakuje wyposażonego laboratorium, chętnych do rozprowadzania większych ilości „towaru”, a przede wszystkim – składników. Postać grana przez Bryana Cranstona wie, że dwa lata mogą nie starczyć na zebranie odpowiedniej ilości gotówki na rzecz Skyler i Juniora, dlatego robi co może, by zarobić jak najwięcej.

Przełomowym momentem dla serialu okazuje się co innego. Niemalże idealnej jakości narkotyk zwraca uwagę zarówno policji, jak i konkurencji, dlatego Walter musi podjąć trudną decyzję – odebranie czyjegoś życia. Szybko okazuje się, że nawet zabicie przestępcy i kogoś, kto zagraża otoczeniu Walta, nie przychodzi łatwo.  Jednak właśnie to stanowi siłę Breaking Bad – podejmowanie trudnych decyzji, które na zawsze zmieniają życie bohaterów serialu. Z biegiem czasu kryształ dobrze nam znanej dwójki przynosi coraz większe zyski. Do rozgrywki trafia kilka bardzo znaczących postaci. Lecz jedno się nie zmienia – Walter wciąż zanurza się w przestępczym świecie.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z produkcją Vince’a Gilligana. Cztery sezony przyniosły mi masę frajdy, ale także i rozmyślań. Za piątą serię nie poręczę, choć, jak już pisałem na początku, opinie ekspertów są świetne.

P.S. - nie rozpisywałem się zbytnio w obawie przed zaspoilerowaniem Wam ważnych wydarzeń.

Marcus
15 lipca 2012 - 18:38