Misja Afganistan - po dwóch odcinkach jest nieźle - Marcus - 16 października 2012

Misja Afganistan - po dwóch odcinkach jest nieźle

Jakiś czas temu pisałem o Misji Afganistan, opierając się na informacjach z Sieci: zwiastunach, materiałach z planu i opisach fabuły. W niedzielę Canal+ wyemitował dwa pierwsze odcinki polskiej produkcji i muszę przyznać, że jest nieźle. Nie mogę powiedzieć, iż zbyt pochopnie oceniłem ten serial, bo podchodziłem do niego z dystansem, dzięki czemu zostałem pozytywnie zaskoczony.

Pierwszy epizod rozpoczyna się od, moim zdaniem, niepotrzebnej sceny erotycznej. Twórcy od początku chcieli jasno dać do zrozumienia, że tworzą coś na poważnie – pytanie tylko, czy ktoś miał co do tego wątpliwości? Na szczęście z czasem robi się coraz lepiej. Głównym bohaterem serialu jest porucznik Paweł Konaszewicz, (Paweł Małaszyński) dowódca II plutonu pierwszej kompanii piechoty zmechanizowanej z Wędrzyna. Naprzeciwko stoi znany z roli Fokusa Tomasz Schuchardt, czyli porucznik Żądło. Panowie od początku za sobą nie przepadają, a ich konflikt daje reżyserowi duże pole do popisu, co potwierdza się już po kilkunastu minutach. Na uwagę zasługuje Eryk Lubos, który wcielił się w rolę „Zbója”. Gra naprawdę dobrze, podobnie jak Schuchardt i cała reszta ekipy. Nawet Mikołaj Krawczyk, do którego miałem największe wątpliwości, nie odstaje i da się go oglądać.

Na pochwałę zasługuje fakt, iż Misja Afganistan nie stara się być jak najbardziej hollywoodzka – pewne nawiązania są, wystarczy wspomnieć chociażby o scenie składania na czas karabinu przez „Konasza”. I jak zawsze denerwuje mnie brak filtrów i korekty obrazu, tak tutaj ich brak buduje surowy, wojskowy klimat. W odatku żołnierze klną (nie ma kurek wodnych albo psich kości), natomiast z ekranu nie wyskakują większe dawki poprawności politycznej. Nic by się nie stało, gdyby usunięto moment pożegnania rodzin, bowiem nie przepadam za tak łzawymi scenami, lecz muszę przyznać, że ilość patosu nie była przesadzona.

Akcja drugiego odcinka rozgrywa się w Afganistanie. Zdjęcia kręcono oczywiście w Polsce, na byłym poligonie w Żaganiu, kilkadziesiąt kilometrów od mojej miejscowości. Baza prezentuje się trochę biednie, co mnie zastanawia, gdyż nie mam pojęcia, czy to celowy zabieg czy też twórcom zabrakło funduszy na zbudowanie okazalszej infrastruktury. Generalnie widać, że Canal+ nie szczędziło pieniędzy na produkcję i efekty specjalne które, jak na polskie warunki, nie kłują w oczy. Dość długo przyszło mi czekać na pierwszą poważną wymianę ognia, która rozegrała się pod koniec drugiego epizodu. Można by dyskutować nt. pewnych głupot dotyczących militariów, ale trzeba też zrozumieć, że to serial, a nie program dokumentalny i ma przede wszystkim dostarczać rozrywki.

Misja Afganistan okazała się pozytywną niespodzianką i choć serial nie trzyma poziomu Kompanii Braci czy Pacyfiku, to ogląda się go przyjemnie. Kto wie, może kolejne odcinki okażą się jeszcze lepsze i będę mógł dać mu wyższą notę? Jak na razie, z czystym sercem daję szkolną czwórkę.

Marcus
16 października 2012 - 19:13
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
16.10.2012 19:32
marcus alex fenix
marcus alex fenix
83
Marcus

Co do tych głupot, strzelanina w drugim odcinku

spoiler start

była trochę głupia, bo żołnierze ustawili się w niezbyt fajnej pozycji, nie dość, że z każdej strony mogli zostać zaatakowani, to w dodatku ich przeciwnicy ukryli się na wzgórzu

spoiler stop

Dobrze też , że nie ma masy wybuchów i wielu trupów, przynajmniej trochę realizmu widać.

16.10.2012 19:37
eJay
odpowiedz
eJay
203
Quaritch

gameplay.pl

I jak zawsze denerwuje mnie brak filtrów i korekty obrazu, tak tutaj ich brak buduje surowy, wojskowy klimat.

To nie jest zamierzony efekt. My po prostu nie umiemy używać filtrów w serialach, stawiamy na surowy realizm, bez względu na to czy jest to serial wojenny czy Klan.

No i piasek - po nim widać, że nie ruszyli się z Europy, tylko kręcili gdzieś na poligonie lub na plaży ;) Nietrafiona jest muzyczka z napisów końcowych. Ajma soldża!! Ajma soldża!! - wtf :D

16.10.2012 19:49
marcus alex fenix
odpowiedz
marcus alex fenix
83
Marcus

To nie jest zamierzony efekt. My po prostu nie umiemy używać filtrów w serialach, stawiamy na surowy realizm, bez względu na to czy jest to serial wojenny czy Klan.

Na szczęście w tym przypadku udało im się dobrze trafić. :D

Ta muzyczka też jest według mnie nietrafiona, niby rap, niby tekstem nawiązuje, (chociaż do końca nie słuchałem) ale mogli dobrać coś lepszego.

A piasek? Może i widać, mnie bardziej martwi to, czy postarają się o inne afgańskie wioseczki, czy będą tak w tej jednej siedzieć. ;)

16.10.2012 19:56
odpowiedz
zanonimizowany486144
68
Generał

Pierwszy odcinek był niezły i zaostrzył apetyt. Ale Afganistan wydał mi się zbyt... makietowy. Natomiast aktorstwo rzeczywiście niezłe. Oby tylko wątek romantyczny nie przyćmił ważniejszych rzeczy.

16.10.2012 20:24
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Jak 1 sezon będzie dobry to dam mu szansę. Zresztą robię tak z każdym serialem, więc poczekam :P

16.10.2012 22:28
hanys94
odpowiedz
hanys94
66
Pretorianin

Moim zdaniem fajny serial, choć za dużo jest w nim tragizmów (zwłaszcze ta sprawa z chorobą ojca Konasza).

17.10.2012 07:20
marcus alex fenix
odpowiedz
marcus alex fenix
83
Marcus

hanys94 - wiesz, z drugiej strony, nie przesadzili w tej kwestii, bo nie było jakiś łzawych pożegnań i w sumie tylko sprawa z ojcem Konaszewicza się wyłamała znacznie.

17.10.2012 08:19
😉
odpowiedz
JÓZEK2
138
Generał

Nieźle?? daję 5/10. Początek - scena łóżkowa, no bo jak że by inaczej. Dalej. Dylematy moralne bo ojciec w szpitalu, młoda w ciąży itd. Montaż nieudolny. W bazie mają podgląd z Raptora jak żyleta i nie widzą kałachów u talibów w wiosce. Strielat' ili niet, wot eto wapros?? Nie czepiam się ale serial, jak na razie, kiepściuni.

17.10.2012 13:09
😊
odpowiedz
zanonimizowany486144
68
Generał

Facet i kobieta - (pół)nadzy, w łóżku. Aż tak was to boli? W "Kompanii braci" też było łóżkowe rżnięcie i nikt nie jojczył.

17.10.2012 13:27
Cainoor
odpowiedz
Cainoor
226
Mów mi wuju

Ja się tylko zastanawiam jak mogli zgubić terenówkę w tak małej wiosce. To TV, więc obraz powinien reprezentować całość, a nie pozostawiać drugie tyle domysłom. Jednak generalnie jest ok - takie 6/10 :)

17.10.2012 13:41
odpowiedz
Runnersan
204
Senator

Można zgubić wystarczy, że terenówka wjechała pod jakiś zadaszony teren. Mam wrażenie, że zdarza się w krajach arabskich takie zadaszone uliczki....

A kałasze to widzieli w bazie, nie widział dowódca oddziału, bo zawsze było ryzyko, że w wiosce mogła być inna terenówka, albo terenówka została wypchana dzieciakami na wabia, żeby ich Polacy wyeliminowali, a terroryści spokojnie sobie uciekną inną drogą...

17.10.2012 19:51
marcus alex fenix
odpowiedz
marcus alex fenix
83
Marcus

Tołstoj - mnie bardziej wkurza to, że jeśli serial jest +16 czy tam +18 to erotyka obowiązkowa, ale jeśli już panuje ograniczenie +12, szczególnie w przypadku polskich produkcji, to już przesadzają, ale w drugą stronę.

Z tą ciężarówką to kwestia sporna, bo niby wioska małą, podgląd świetny, ale jednak czynnik ludzki ma w takich sytuacjach duże znaczenie.

17.10.2012 20:41
odpowiedz
Runnersan
204
Senator

No właśnie, może akcja się dzieje po Nangar Khel... Więc może wolą nie ryzykować...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze