Jak powinna wyglądać idealna gra o Pokemonach - Cascad - 11 maja 2013

Jak powinna wyglądać idealna gra o Pokemonach

 

Pokemony zawsze będą się sprzedawać i zawsze mogą liczyć na swych wiernych fanów – zastój jaki panuje w tej serii jest jednak równie wielki co jej fenomen. Nintendo może pozwolić sobie na robienie kolejnych części według tej samej formuły do końca świata, bo wie, że to pewna inwestycja. Szkoda tylko, że marnuje się ogromny potencjał na zrobienie prawdziwie rewolucyjnej gry.

 

Kiedy Satoshi Tajiri  tworzył Pokemony (1996) chciał po prostu przenieść w cyfrowy świat swoją pasję zbierania owadów. Najlepiej do tego konceptu pasowała przenośna konsolka o naprawdę ograniczonej mocy. W ten sposób Game Boy wymusił sprowadzenie wszystkiego do prostych, przejrzystych zasad i bardzo charakterystycznego projektowania stworków, tak by 8-bitowy procesor mógł je odpowiednio przedstawić. Kiedy pojawiały się kolejne wersje na Game Boya Advance i Nintendo DS gra stawała się coraz ładniejsza, ale wciąż nie wypleniła ze swych korzeni elementów, które co prawda sprawdzały się przez lata, jednak z czasem zaczęły śmierdzieć nudnym, przykrym archaizmem.

 

Czego zatem (mi) brakuje w Pokemonach, by zmieniły się w godnego spadkobiercę starej serii o zbieraniu i „hodowaniu” drużyny. Jak zrobić z nich w prawdziwy przebój na którego z zazdrością będą patrzeć posiadacze innych platform?

 

 

Tworzenie postaci: Pokemony to przede wszystkim duży RPG w dużym świecie, gdzie na pierwszy plan wysuwają się trenowane stworki, opracowywanie nowych taktyk i zwiedzanie lokacji w poszukiwaniu kolejnych potworów... dlaczego, więc nie możemy stworzyć własnej postaci w edytorze? I tak byłby to przecież chłopiec/dziewczynka opuszczająca rodzimą wioskę, by ruszyć w świat. To przecież powinno być standardem od samego początku. Bohaterowie, których poznaliśmy do tej pory byli praktycznie wyprani z osobowości, nie widzę więc sensu w tym, by dalej się ich trzymać.

 

Niech Pokemony znów będą widoczne: Chciałbym móc w menu uwolnić Pokemony z Pokeballi i obserwować jak chodzą za mną po mapie świata. Można to nawet rozwinąć o unikalne umiejętności, dzięki którym specjalne typy będą wykrywać sekrety, a inne odstraszać dzikie stworki – ograniczając losowe starcia, ale też utrudniając złapanie konkretnego gatunku (a gdy są „schowane” to starcia zaczynamy np. od utraty tury potrzebnej na ich uwolnienie).

 

Wszystkie generacje: krótko i na temat – chcę wszystkich generacji Pokemonów w jednej grze. Bez wymówek bo pierwsza i druga wciąż pozostają najlepsze.

 

 

Więcej opcji transportu: Rower to naprawdę za mało, dobrze byłoby gdyby Nintendo dostarczyło tak duży świat, byśmy mogli przemierzać go swobodnie pociągiem i samolotem. Zbieranie pieniędzy na bilet na przelot na nowy kontynent, prom na tajemnicze wyspy i „wyrabianie” się na pociąg jadący na jakiś ważny turniej fajnie urozmaiciłyby grę. Oczywiście jeśli to będzie dostępne przez cały czas, a nie w ramach z góry zaplanowanych wydarzeń fabularnych. Lotnia też brzmi świetnie.

 

Historia: Nie wymagam wiele, wiem, że Nintendo wystarczy bulgotanie pod nosem, kilka turniejów i źli treserzy, ale najwyższy czas z tym skończyć. Jakakolwiek reżyseria scenek przerywnikowych i czytane dialogi to standard, który WYPADA dogonić. Mimo iż jest to seria przeznaczona także dla najmłodszych odbiorców to jednak wprowadzenie do niej odrobiny dramatyzmu, jakiejś tragedii lub lepszego poznania postaci nam towarzyszących musi kiedyś wpaść do głowy Nintendo (ok, oszukuję was - tak naprawdę to nie musi i właśnie dlatego to takie smutne...).

 

 

Wybory: Zakładając, że świat będzie składał się z kilku kontynentów – wybierzmy sobie na jakim chcemy zacząć, przypiszmy do każdego startowe Pokemony, inne ligi i pewnego rodzaju gildie, które mocniej łączyłyby nas ze stworkami danego rodzaju (wodne, ziemne, ogniste etc.). Rozumiem, że zrobienie czegoś pokroju drugiego Skyrima jest poza zasięgiem, ale decydowanie o losach różnych miejsc i budowanie sobie określonej reputacji pozwalającej nam na wpływy w pewnych regionach naprawdę idealnie pasuje do tej serii.

 

 

Fabularny-niby-multiplayer: Skoro Demon's/Dark Souls pokazało, że gracze z całego świata mogą „nawiedzać” naszą przygodę to czemu, by nie przenieść tego do Pokemonów? W co większych lokacjach i na szlakach mijalibyśmy wędrowców, a niektórzy z nich okazywaliby się graczami z którymi można się zmierzyć lub wymienić przedmioty. Wspólna kampania raczej odpada, ale wpadanie na siebie podczas przechadzania się po polankach z pewnością ucieszyłoby każdego.

 

Duża konsola: Najważniejsza zmiana to przesiadka na Wii U. Wiem, że to w zasadzie niemożliwe i Nintendo zafiksowało się na handheldy jednak co może lepiej pomóc ich nowej stacjonarce jeśli nie naprawdę odmienione Pokemony? Niech seria podzieli się na dwa główne odłamy, gdzie 3DS dostaje kolejne tradycyjne kotlety, a Wii U posiadający wszystkie wymienione wyżej usprawnienia „Pokemon World U” (czy jakkolwiek zechcą to nazwać). Przecież to pewny pieniądz, a stworki już od dawna zasługują na ukazanie się w porządnej oprawie...

 

 

 

Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak tylko dodać, że szczerze nie wierzę, by taka gra kiedykolwiek powstała, ale marzyć nikt nam nie zabroni...

 

/ómjtwister/

 

Cascad
11 maja 2013 - 18:14

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
11.05.2013 19:34
Sasori666
Sasori666
140
Korneliusz

Pokemony muszą być cute, dlatego Ash w serialu zawsze ma sweet pokemony i jeden zawsze przemieniony na 3 poziom

11.05.2013 19:46
kęsik
👍
odpowiedz
kęsik
102
Legend

Pokemon Skyrim? Meh. Mi w zupełności wystarcza to co mamy obecnie. Jednak zdecydowanie przydałaby się wersja ze wszystkimi regionami w jednej grze. Jakoś tak trochę dziko się łapie stare pokemony w nowych regionach.

Pokemony muszą być cute, dlatego Ash w serialu zawsze ma sweet pokemony i jeden zawsze przemieniony na 3 poziom

Czy ja wiem, czy takie sweet? A i z ewolucjami jest teraz lepiej gdyż w tej serii i poprzedniej miał 3 na ostatnim poziomie.

11.05.2013 20:17
odpowiedz
zanonimizowany743499
21
Generał

Podobają mi się pomysły. Z wyjątkiem przesiadki na dużą konsole, to byłaby śmierć dla serii. Bo nazwa i sens obowiązują

11.05.2013 20:49
odpowiedz
NasuePL
1
Junior

. [link] Zapraszam Będą Ciągle Odc. z Pokemonów :)

11.05.2013 21:31
raziel88ck
👍
odpowiedz
raziel88ck
150
Reaver is the Key!

Taka jak na GBC, GBA i DS, ale w pełnym 3D i na PC.

11.05.2013 21:41
Martius_GW
odpowiedz
Martius_GW
61
Generał

[5]
Miło by było, ale szanse są bliskie zeru.

11.05.2013 21:42
WrednySierściuch
👍
odpowiedz
WrednySierściuch
103
No gods no masters!
Image
Wideo

[1] Pokemony muszą być cute
chyba sobie żartujesz, zwłaszcza po tym jak Cascad naładował do artykułu same arty z "realistycznymi pokemonami"
nawet odwiedziłem DA tego gościa, i nie powiem MewTwo bazowany na embrionie choć wygląda ciekawie to jest dość wstrząsający

btw
Mimo iż jest to seria przeznaczona także dla najmłodszych odbiorców to jednak wprowadzenie do niej odrobiny dramatyzmu, jakiejś tragedii

+ obrazek Cubone - najbardziej przegiętego pokemona z pierwszych serii (bo o ile się nie mylę to obecnie jest jakiś pokemon "dusza starożytnego człowieka")
http://procrastinatorsrant.wordpress.com/2011/04/30/why-cubone-is-the-most-terrifying-pokemon-ever-according-to-science/

Wpis bardzo fajny, i z chęcią zagrałbym w Pokemon Skyrim, Pokemon PostApo Edition a nawet Pokemon GTA (bazowane na poniższym filmiku) :D

Pokémon Apokélypse: Live Action
http://www.youtube.com/watch?v=sDX1m0Y2Vkg

Generalnie doceniłbym jakiekolwiek urozmaicenie ponad "zrób to samo po raz 10, z innymi pokemonami"
No ale wiadomo że to się nie zdarzy bo to było by "szarganie wizerunku marki"

12.05.2013 11:07
CascadJazz
odpowiedz
CascadJazz
17
Pretorianin

@raziel, ale co by dała wersja na pc poza tym, że nie chce Ci się ruszyć do sklepu po konsolę? nintendo nie po to tworzy własny rynek żeby przeskakiwać na zupełnie inny, nieznany im, bardziej piracony, na którym strach się bać jacy "specjaliści" zabiorą się za recki.

12.05.2013 11:54
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
150
Reaver is the Key!

Cascad - Szkoda mi wyrzucać kasę na konsolkę dla paru gier. Totalnie nieopłacalny dla mnie zakup. Co innego gdyby taki handheld był za 200zł, a gry po 10zł, a jak wiadomo, to gry po tyle mogą kosztować.

12.05.2013 12:01
CascadJazz
odpowiedz
CascadJazz
17
Pretorianin

i tak całe życie bez sprzętów nintendo? bo wydaje Ci się, że nie mają gier? ale smutno :) spróbuj chociaż NDS-a (bez problemu dostaniesz za 200 PLN) - większej kopalni perełek nie było od czasu PSX-a, zobaczysz.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze