Battlefield 1942 Frostbite 3 Edition czyli TOP 3 moich wymarzonych remaków - barth89 - 5 sierpnia 2014

Battlefield 1942 Frostbite 3 Edition, czyli TOP 3 moich wymarzonych remaków

Gracz, im starszy, tym coraz częściej zaczyna wspominać 'stare dobre czasy', kiedy to odwiedzało się kolegów - szczęściarzy z pecetami, u których przesiadywało się godzinami i wspólnie zagrywało w często kultowe dziś produkcje. Problem pojawia się w sytuacji, gdy obraz naszej wyobraźni styka się z tym, jak rzeczywiście dana gra wygląda (a najczęściej wygląda tak, że mimo najprzyjemniejszych nawet wspomnień, potrafi nas od siebie odrzucić). Tutaj z pomocą przychodzą nam remaki, które sprawiają, że gra wygląda dokładnie tak, jak ją zapamiętaliśmy. Jakich remaków mi brakuje?

Jest wiele gier, w moim mniemaniu kultowych, które zasługują na odświeżenie i obniżenie wizualnego progu wejścia w ich świat młodszym graczom, jednak kilka z nich przeszło już do legendy wirtualnej rozrywki, a ja zastanawiam się, dlaczego wciąż nikt nie zdecydował się na odświeżenie ich oprawy. Poniższa lista top 3 jest jak najbardziej subiektywna, ale wydaje mi się, że wielu z graczy jest w stanie podzielić moje zdanie i chętnie zagraliby w odświeżone wersje tych hitów. Ciekawi cóż to za tytuły?

Mafia: The City of Lost Heaven

Data premiery: 2002

Proponowany nowy silnik: Euphoria

Nie mogło być inaczej: Mafia, gra którą ubóstwiam i uważam za najlepszą grę wideo w historii (między innymi za te momenty), wciąż nie doczekała się swojej odświeżonej wersji. Co prawda grafika produkcji Illusion Softworks nawet dziś tak bardzo nie odstrasza i prezentuje się całkiem przystępnie, ale marzy mi się pierwsza Mafia na silniku Grand Theft Auto V. Zyskałoby na tym przede wszystkim miasto (kamienice i inne budynki nie wyglądałyby już jak bitmapa), któremu w klasycznej Mafii brakuje trochę życia. Dzięki Euphorii możnaby również poprawić dość "kij-w-tyłkowe" animacje (i dodać możliwość przyklejania się do ścian, także pod kątem obecnych w grze misji skradankowych), pasujące może do sztywnego przecież klimatu noir i art deco, ale nijak mający się do rzeczywistego sposobu poruszania. Na nowym silniku skorzystać mogłyby również wszelkiej maści efekty cząsteczkowe, jak dym, oświetlenie i płomienie wystrzałów - elementy bardzo ważne dla klimatu gangsterskiej gry akcji osadzonej w latach '30. Mafia: The City of Lost Heaven jest grą tak kompletną, że poza ulepszoną grafiką nie byłyby jej potrzebne żadne dodatkowe usprawnienia. Niestety, dla niektórych, rozleniwionych graczy, mogłaby okazać się trochę zbyt trudna...

Gothic, Gothic II + Noc Kruka

Data premiery: 2001, 2002, 2003

Proponowany nowy silnik: CryEngine 3

Gothic: gra prosta i nieco toporna, lecz posiadająca w Polsce ogromną rzeszę fanów, do których to sam się zaliczam. Stworzonej przer Piranha Bytes serii nie można traktować jako swoistego ideału gier RPG, ponieważ w swych założeniach jest to dość prosta produkcja z niezbyt dużym, w porównaniu do erpegów konkurencji, światem. Nie w tym tkwi jednak siła Gothica - remake tej serii (najlepiej wydany w formie trylogii) powinien ujrzeć światło dzienne z powodu jedynego w swoim rodzaju klimatu Myrtany (Górniczej Doliny, Khorinis i in.). Pierwsze Gothiki, pomimo swej toporności, potrafiły zatrzymać przy sobie graczy, którzy docenili szarość i poczucie zaszczucia Górniczej Doliny w pierwszej części oraz zupełnie odwrotny, sielankowy klimat Khorinis w części drugiej i dodatku Noc Kruka. Remake mógłby skupić się przede wszystkim na poprawie oprawy graficznej świata gry. Wiemy, że CryEngine doskonale radzi sobie z generowaniem przepięknych dżunglowych krajobrazów - w Gothiku, gdzie co chwilę kuszeni jesteśmy możliwością oddalenia się od głównej ścieżki, sprawdziłoby się to idealnie. Odświeżona wersja mogłaby także poprawić dość ubogą animację stosowania zaklęć oraz towarzyszących im zaklęć oraz usprawnić sterowanie (zwłaszcza w części pierwszej). Poprawa wyglądu budynków, fal w porcie i tekstur na skałach i roślinności ( pod kątem Górniczej Doliny) byłaby tylko naturalnym efektem stworzenia remaku. Więcej tej grze nie potrzeba.

Battlefield 1942 + The Road to Rome + Secret Weapons of WWII

Data premiery: 2002, 2003

Proponowany nowy silnik: Frostbite 3

Ostatni na mojej liście jest Battlefield 1942. Myślicie, że Battlefield 4 jest rozbudowany? W takim razie gołym okiem widać, że nie graliście w Battlefielda 1942. Pomijam już tutaj wielkość map (w Battlefieldzie 1942 były one znacznie mniej urozmaicone niż w "czwórce" - to jeden z podstawowych problemów, nad którym powinni skoncentrować się autorzy nowej wersji), ale ilość pojazdów i możliwości pokonania wroga w pierwszym Battlefieldzie, była o wiele większa. Remake, poza wspomnianym już urozmaiceniem map, chociażby kilkoma bunkrami, pomniejszymi miasteczkami i zagęszczoną roślinnością, powinien skoncentrować się na dodaniu do Battlefielda 1942 tego, co znamy z nowych wersji, a więc możliwości customizacji broni (rzecz jasna z zachowaniem rozsądku - to przecież lata '40!), levelowania, zdobywania odznak i beretek, a także, uwaga, destrukcji otoczenia. Szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę ilość pojazdów i wielkość map z Battlefielda 1942 z dodatkami The Road to Rome i Secret Weapons of WWII, poza zaimplementowaniem silnika Frostbite 3, zagęszczeniu zabudowy na mapach i nowinkami związanymi z unlockami i levelowaniem, "Battlefield 1942 Frostbite 3 Edition" byłby grą idealną i kompletną.


Oczywiście zagrywałbym się w jeszcze wiele innych remaków (że wspomnę tylko o grach "Colin McRae Rally 2.0 HD, Age of Empires 3 HD czy I.G.I. Covert Strike Collection HD"), ale właśnie Mafia, seria Gothic i Battlefield sprawiłyby, że rzuciłbym pracę i na jakiś czas odciąłbym się od rodziny i znajomych, by cieszyć się tymi produkcjami jeszcze raz w taki sposób, w jaki robiłem to kilkanaście (!; jak ten czas leci) lat temu. Bez szoku po ujrzeniu gry brzydkiej, jaką nie była przecież, kiedy grałem w nią po raz pierwszy.

A w jakie remaki wy zagralibyście najchętniej?

<Spodobał ci się tekst? Wpisy i felietony przypadły ci do gustu? Polub growo&owo na Facebooku ^^ Znajdź mnie też na Google+>

barth89
5 sierpnia 2014 - 08:22